statystyki

Skarga nadzwyczajna prokuratora generalnego ws. "zdublowanego" orzeczenia o spadku

11.08.2020, 11:20; Aktualizacja: 11.08.2020, 11:39
W skardze prokurator generalny wskazał, że kielecki sąd orzekając ponownie w tej samej sprawie rażąco naruszył przepisy Kodeksu postępowania cywilnego

W skardze prokurator generalny wskazał, że kielecki sąd orzekając ponownie w tej samej sprawie rażąco naruszył przepisy Kodeksu postępowania cywilnegoźródło: ShutterStock

Prokurator generalny skierował do Sądu Najwyższego skargę nadzwyczajną ws. "zdublowanego" postanowienia dotyczącego nabycia spadku. Orzeczenie to zapadło, pomimo że kilkanaście lat wcześniej ten sam sąd orzekł w tej samej sprawie - przekazała PAP Prokuratura Krajowa.

W sprawie tej chodzi o postępowanie dotyczące spadku po zmarłym w 2001 r. Aleksandrze C., które zostało zainicjowane w 2016 r. przez jego brata. Bliscy zmarłego zapewnili sąd, że jest to pierwsza sprawa o nabycie tego spadku. W konsekwencji Sąd Rejonowy w Kielcach w grudniu 2016 r. prawomocnie postanowił o nabyciu spadku w 1/4 przez żonę zmarłego i po 3/16 przez każde z czwórki dzieci.

Jak się jednak później okazało, w sprawie tej we wrześniu 2001 r. kielecki sąd wydal już prawomocne orzeczenie. Pierwotne postępowanie zostało zainicjowane z wniosku żony zmarłego. Zakończyło się ono postanowieniem tożsamym do orzeczenia wydanego ponad 15 lat później.

Jak podkreśliła Prokuratura Krajowa z okoliczności sprawy wynika, że brat zmarłego inicjując postępowanie w 2016 r. nie wiedział orzeczeniu z 2001 r. Natomiast pozostali spadkobiercy nie pamiętali o postępowaniu sprzed kilkunastu lat.


Pozostało 57% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane