statystyki

Co nam dał TSUE w zeszłym roku

autor: Szymon Cydzik29.07.2020, 08:23; Aktualizacja: 29.07.2020, 08:23
W opublikowanej niedawno polskiej wersji sprawozdania z działalności TSUE prócz twardych danych liczbowych znajduje się też podsumowanie najważniejszych wyroków z zeszłego roku.

W opublikowanej niedawno polskiej wersji sprawozdania z działalności TSUE prócz twardych danych liczbowych znajduje się też podsumowanie najważniejszych wyroków z zeszłego roku.źródło: ShutterStock

Wyroki Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej mogą mieć duży wpływ na nasze prawa i obowiązki, nawet jeśli nie dotyczą bezpośrednio Polski.

W opublikowanej niedawno polskiej wersji sprawozdania z działalności TSUE prócz twardych danych liczbowych znajduje się też podsumowanie najważniejszych wyroków z zeszłego roku. Główne dziedziny, które wyróżniono, dotyczą m.in.: ochrony klimatu, praw i obowiązków migrantów, ochrony dóbr osobistych w internecie oraz praw konsumentów.

W pierwszej kategorii na uwagę zasługuje orzeczenie w sprawie C-723/17, w odpowiedzi na pytania zadane przez belgijski sąd. Skargę do niego wniosła grupa mieszkańców stołecznego regionu Brukseli, kwestionując lokalizację stacji pomiaru jakości powietrza. TSUE przyznał, że kwestia ta faktycznie podlega kontroli sądowej, a obywatele, których problem dotyczy bezpośrednio, powinni móc stosować przeciw właściwemu organowi wszelkie dostępne środki. Ponadto działania mające przywrócić odpowiednią jakość powietrza muszą być podejmowane niezwłocznie po przekroczeniu dopuszczalnych wartości w chociaż jednej stacji pomiarowej. Podobnie w sprawie zanieczyszczenia wód podziemnych azotanami TSUE uznał, że podmioty, których sprawa bezpośrednio dotyczy, powinny móc wymagać podjęcia niezbędnych kroków od właściwych organów po przekroczeniu dopuszczalnych wartości w chociaż jednej stacji pomiarowej.


Pozostało 89% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (3)

  • Tofik (2020-07-29 18:29) Zgłoś naruszenie 30

    Rząd nie przestrzega konstytucji razem z prezydentem

    Odpowiedz
  • abcd(2020-07-29 12:23) Zgłoś naruszenie 25

    Czy jeszcze mamy Konstytucję, czy już mamy TSUE? Chcesz takiej Polski?

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane