statystyki

Terespolska ciuciubabka. Rachunek po latach

autor: Michał Potocki27.07.2020, 08:20; Aktualizacja: 27.07.2020, 08:28
Przejście graniczne w Terespolu

Przejście graniczne w Terespoluźródło: Agencja Gazeta
autor zdjęcia: Fot. Jakub Orzechowski Agencja Gazeta

Cztery lata po tym, jak wspólnie z Sylwią Czubkowską opisaliśmy na łamach DGP, w jaki sposób Straż Graniczna systemowo łamie prawo, odsyłając na Białoruś uciekinierów proszących o status uchodźcy, tezy z naszego tekstu potwierdził Europejski Trybunał Praw Człowieka. Polskę będzie to kosztowało dokładnie 102 319 euro, które zapłacimy poszkodowanym.

Przypomnijmy: w tekście „Terespolska ciuciubabka” z 24 września 2016 r. pokazaliśmy, w jaki sposób są traktowane osoby proszące o status uchodźcy na kolejowym przejściu granicznym w Terespolu. Linia z białoruskiego Brześcia była wykorzystywana głównie przez uciekinierów z Czeczenii, ale także z Tadżykistanu, jako dogodny szlak tranzytowy, ponieważ kupując bilet na pociąg osobowy do Terespola, nie trzeba w Brześciu okazywać ważnej wizy.

Zgodnie z obowiązującym w Polsce prawem, jeśli obcokrajowiec deklaruje na granicy zamiar ubiegania się o ochronę międzynarodową, Straż Graniczna nie może go odesłać. Może go za to skierować do zamkniętego, strzeżonego ośrodka. Zasadność wniosku o azyl bada wówczas Urząd ds. Cudzoziemców i jeśli nie potwierdzą się twierdzenia, że w rodzinnych stronach kandydatowi na uchodźcę grozi niebezpieczeństwo, cudzoziemiec może został wydalony.


Pozostało 75% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

  • Obserwator(2020-07-27 09:57) Zgłoś naruszenie 51

    I bardzo dobrze, nie trzeba nam rzekomych uchodźców ! Miałem do czynienia przez wiele lat z Czeczenami.Do cywilizowanej Europy nie nadają się, mają mentalność rodową, pogardzają naszą kulturą, są aspołeczni, unikają pracy. Zależy im tylko na "socjalu". Wielu z nich to niebezpieczni przestępcy, wiem co piszę !!!

    Odpowiedz
  • mw(2020-07-27 19:40) Zgłoś naruszenie 12

    Piszesz na zasadzie opinii Niemców "Polak to złodziej"? Oceniasz Naród, czy indywidualne osoby? Zgodnie z Twoim wpisem, zrzucasz się do budżetu kraju na spłatę zobowiązań. Proszę wrzuć tutaj dowód przelewu." Budżet" Będzie Ci wdzięczny.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane