statystyki

Weksel to nie niekończąca się historia. Jest uchwała SN

autor: Patryk Słowik20.07.2020, 09:19; Aktualizacja: 20.07.2020, 09:19
W praktyce uchwała SN jest korzystna dla dłużników. Skorzystać na niej może m.in. wielu pożyczkobiorców, od których pożyczkodawcy domagali się przekazania weksli in blanco.

W praktyce uchwała SN jest korzystna dla dłużników. Skorzystać na niej może m.in. wielu pożyczkobiorców, od których pożyczkodawcy domagali się przekazania weksli in blanco.źródło: ShutterStock

Choć weksel in blanco ma służyć uproszczeniu dochodzenia roszczeń przez wierzyciela, to nie może być mowy o całkowicie dowolnym uzupełnianiu dokumentu. Nie należy dopuścić do sytuacji, w której wierzyciel ma możliwość obejścia powszechnie obowiązujących przepisów o terminach przedawnienia. To clou uchwały Sądu Najwyższego.

Sprawa, która legła u podstaw orzeczenia, była dość typowa. W 2012 r. spółka reprezentowana przez prezesa zarządu zawarła z funduszem leasingowym umowę leasingu operacyjnego. Na zabezpieczenie roszczeń wystawiła weksle in blanco, na które był poręczyciel.

Jako że spółka nie wywiązywała się w terminie ze swych obowiązków, umowy zostały rozwiązane w 2013 r. W 2014 r. doszło do przelewu wierzytelności wraz z wydaniem weksli. Następnie zaś weksle zostały wypełnione i wpisano w nich termin płatności na konkretne dni 2014 r.


Pozostało 80% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • W 1990r. Co drugi zakup ratalny(2020-07-20 18:47) Zgłoś naruszenie 31

    Był zabezpieczony Wekslem. I te Weksle są. Wypłyną i ludzie z nimi popłyną

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane