statystyki

Ograniczenie widzeń małżonków narusza prawo do życia rodzinnego

autor: Szymon Cydzik16.07.2020, 20:00
Początkowo odmowy prokuratury nie były zaskarżane, ale nawet później odwołania od nich nie zmieniały rozstrzygnięcia

Początkowo odmowy prokuratury nie były zaskarżane, ale nawet później odwołania od nich nie zmieniały rozstrzygnięciaźródło: ShutterStock

Systematyczne odmawianie żonie zgody na kontakty z osadzonym mężem, mimo że odmówiła ona składania zeznań w sprawie, nie jest niezbędne w społeczeństwie demokratycznym. Orzekł tak Europejski Trybunał Praw Człowieka w polskiej sprawie.

Skarżący został aresztowany w grudniu 2014 r. pod zarzutem kierowania zorganizowaną grupą przestępczą, odpowiedzialną za liczne napady z użyciem przemocy. W odosobnieniu przebywał ponad rok, do lutego 2016 r. W tym czasie jego żona wielokrotnie zabiegała o widzenie, jednak jej wnioski były systematycznie odrzucane. Prokuratura podnosiła, że kobieta jest świadkiem w sprawie, zna też innych świadków i ma dostęp do komputera podejrzanego, może więc utrudniać śledztwo. Sytuacji nie zmieniło też to, że małżonka oficjalnie odmówiła zeznawania w sprawie (miała do tego prawo jako osoba najbliższa podsądnemu), gdyż w każdej chwili mogła zmienić zdanie i zeznawać.

Początkowo odmowy prokuratury nie były zaskarżane, ale nawet później odwołania od nich nie zmieniały rozstrzygnięcia. Kobiecie udało się w końcu uzyskać widzenie, jednak później znów odmawiano jej zgody na kolejne. Nigdy nie została też wezwana do zeznawania w postępowaniu sądowym. Z tego względu aresztowany zdecydował się skierować sprawę do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, który uznał skargę za dopuszczalną.


Pozostało 47% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • Co Z Tym Światem(2020-07-17 09:45) Zgłoś naruszenie 30

    Jakie życie w rodzinie? Przestępcy mają odsiadywać wyroki a nie kultywować życie rodzinne. Kiedy odsiadka z kary zmieniła się w sanatorium?

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane