statystyki

Produkcja prawa spadła przez koronawirusa. Powstało aż o 44 proc. mniej aktów prawnych

autor: Patryk Słowik16.07.2020, 08:12; Aktualizacja: 16.07.2020, 08:31
prawo, koronawirus

Analitycy procesu legislacyjnego uważają, że silne wyhamowanie nie powinno zaskakiwaćźródło: ShutterStock

W pierwszym półroczu 2020 r. uchwalono w Polsce 6607 stron maszynopisu nowych przepisów, czyli aż o 44 proc. mniej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Produkcja prawa spadła tym samym do najniższego poziomu od 20 lat. To kluczowe spostrzeżenie firmy audytorsko-doradczej Grant Thornton, która opublikowała kolejną edycją swojego „Barometru prawa”.

– Spadek „produkcji” przepisów prawa to chyba jedyny spadek produkcji, który cieszy. Mamy jednak świadomość, że w znacznej mierze jest to efekt okresowego zamrożenia, a co najmniej spowolnienia procesu legislacyjnego, wywołanego pandemią koronawirusa – zauważa radca prawny Grzegorz Maślanko, partner w Grant Thornton. I spostrzega, że jedynie w obszarach „przeciwpandemicznych” oraz regulacjach dotyczących wyborów prezydenckich nastąpiła intensyfikacja prac rządowych i parlamentarnych. Same specustawy koronawirusowe zajmują 339 stron. Do tego dochodzi 188 rozporządzeń o objętości 420 stron.


Pozostało 73% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane