statystyki

SN: Renta rodzinna także dla uczestników studiów doktoranckich i podyplomowych

autor: Ryszard Sadlik09.07.2020, 10:25; Aktualizacja: 09.07.2020, 10:25
Aby ustalić, czy dzieci zmarłego mogą otrzymać rentę rodzinną, konieczne jest sprawdzenie, czy zmarły spełniał warunki do emerytury, renty z tytułu niezdolności do pracy lub jednego z tych świadczeń.

Aby ustalić, czy dzieci zmarłego mogą otrzymać rentę rodzinną, konieczne jest sprawdzenie, czy zmarły spełniał warunki do emerytury, renty z tytułu niezdolności do pracy lub jednego z tych świadczeń.źródło: ShutterStock

Orzecznictwo jest w tym przypadku rozbieżne, lecz nie ma powodu, dla którego nie można tu było zastosować zasad dotyczących osób odbywających studia podyplomowe. A tym Sąd Najwyższy przyznał prawo do świadczenia.

Zgodnie z treścią art. 65 ust. 1 ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (dalej: ustawa emerytalna) renta rodzinna przysługuje uprawnionym członkom rodziny osoby, która w chwili śmierci miała ustalone prawo do emerytury lub renty z tytułu niezdolności do pracy lub spełniała warunki wymagane do uzyskania jednego z tych świadczeń. Ponadto renta rodzinna przysługuje także członkom rodziny osoby, która w chwili śmierci pobierała zasiłek przedemerytalny, świadczenie przedemerytalne lub nauczycielskie świadczenie kompensacyjne.

Aby ustalić, czy dzieci zmarłego mogą otrzymać rentę rodzinną, konieczne jest sprawdzenie, czy zmarły spełniał warunki do emerytury, renty z tytułu niezdolności do pracy lub jednego z tych świadczeń. Trzeba także podkreślić, że renta rodzinna nie przysługuje członkom rodziny osoby, która pobierała świadczenie emerytalno-rentowe przyznane w drodze wyjątku. Tak też wskazywał Sąd Najwyższy w wyroku z 5 kwietnia 2001 r., sygn. akt II UKN 310/00. Natomiast uprawniony członek rodziny nabędzie prawo do renty rodzinnej po osobie, która w chwili śmierci, pomimo niespełniania warunków, miała ustalone prawo do emerytury lub renty z tytułu niezdolności do pracy na skutek błędu organu rentowego. Zwracał na to uwagę SN w uchwale siedmiu sędziów z 26 kwietnia 2017 r., sygn. akt III UZP 1/17.


Pozostało 85% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane