statystyki

NSA nic do tego, jakie pytania zadają sądy powszechne

autor: Małgorzata Kryszkiewicz07.07.2020, 07:43; Aktualizacja: 07.07.2020, 12:05
NSA przypomniał również, że przetwarzanie danych jest dopuszczalne, gdy jest to niezbędne do zrealizowania uprawnienia lub spełnienia obowiązku wynikającego z przepisu prawa, a udzielanie zwolnienia od kosztów sądowych stronie postępowania cywilnego jest uregulowane odrębnie na poziomie aktów ustawowych i wykonawczych.

NSA przypomniał również, że przetwarzanie danych jest dopuszczalne, gdy jest to niezbędne do zrealizowania uprawnienia lub spełnienia obowiązku wynikającego z przepisu prawa, a udzielanie zwolnienia od kosztów sądowych stronie postępowania cywilnego jest uregulowane odrębnie na poziomie aktów ustawowych i wykonawczych.źródło: ShutterStock

Gdzie wnioskująca kupuje żywność i środki czystości – takich informacji od ubiegającej się o zwolnienie od kosztów sądowych zażądał jeden z sądów powszechnych. Ta uznała, że naruszono jej prawo do ochrony danych osobowych, i zwróciła się do ówczesnego generalnego inspektora ochrony danych osobowych (jego następcą prawnym jest prezes UODO). Ten jednak nie znalazł podstaw do zajęcia się sprawą i odmówił uwzględnienia wniosku. 

Ostatecznie sprawa znalazła swój finał w Naczelnym Sądzie Administracyjnym, który uznał, że ani GIODO, ani sądy administracyjne nie mogą dokonywać merytorycznej oceny wezwań wystosowanych do stron przez sąd powszechny.


Pozostało 77% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane