statystyki

Klicki: Tworząc rejestry i systemy, państwo musi dochować maksymalnej staranności przy zapewnieniu ich szczelności

autor: Patryk Słowik, Jakub Styczyński01.07.2020, 08:01; Aktualizacja: 01.07.2020, 08:04
Zgodnie z zasadą minimalizacji danych spółka powiązana z apteką Gemini nie powinna zbierać więcej, niż to niezbędne do zarezerwowania leku.

Zgodnie z zasadą minimalizacji danych spółka powiązana z apteką Gemini nie powinna zbierać więcej, niż to niezbędne do zarezerwowania leku.źródło: ShutterStock

- Przetwarzanie danych o stanie zdrowia to coraz ważniejszy temat, co widzimy też w kontekście aplikacji służących do śledzenia kontaktów w ramach walki z koronawirusem. Ich analiza niesie ogromne możliwości, chociażby w zakresie diagnostyki. Jednak ryzyka w postaci profilowania pacjentów, wykorzystywania tych informacji przeciwko nim (np. w kontekście relacji zatrudnienia) są tak poważne, że każde wykorzystywanie danych medycznych powinno wzbudzać w nas szczególną czujność. Takiej czujności oczekuję też od UODO - mówi Wojciech Klicki, prawnik w Fundacji Panoptykon.

We wczorajszym wydaniu DGP napisaliśmy, że Ministerstwo Zdrowia złożyło zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa w sprawie wyłudzania danych z systemu P1 – największej publicznej bazy danych o zdrowiu Polaków. Pytanie, czy to nie musztarda po obiedzie, skoro ktoś już dane w nielegalny sposób wyciągnął?

Sprawa wciąż rodzi wiele pytań, ale moim zdaniem państwo – tworząc rejestry i systemy państwowe – musi dochować maksymalnej staranności przy zapewnieniu ich „szczelności”. Zaś w przypadku wątpliwości, czy dane nie są wykorzystywane do innego celu, niż zakładano – niezwłocznie podjąć stanowcze kroki i wyjaśnić sprawę. Na szali leży bowiem zaufanie obywateli do tego, że postępująca cyfryzacja usług publicznych jest bezpieczna dla nich i ich prywatności.

Wiemy, że już po pierwszym tekście DGP Panoptykon zainteresował się aplikacją Recepta Gemini. Dlaczego?


Pozostało 58% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • alelleuja i do przodu(2020-07-01 19:46) Zgłoś naruszenie 00

    Firmy sprzedające urządzenia informatyczne są powiązane z ludźmi wszelkiej władzy. Trwa przymusowa cyfryzacja ze strony rządu RP - oczywiście na koszt własny ludzi. Korona-wirus, różne sprawozdania via internet i praca, nauka zdalna - ile to kosztuje? Bezpieczeństwa rządy nie potrafią zapewnić a nasz nie potrafi nawet poprawnie /np. JPK/ programu ułożyć.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane