statystyki

SN: Prawo do sądu nie w każdej sprawie

autor: Małgorzata Kryszkiewicz25.06.2020, 06:00; Aktualizacja: 25.06.2020, 07:37
SN rozpatrywał odwołanie jednego z sędziów, któremu nie spodobało się przeniesienie go przez prezesa sądu z jednego wydziału gospodarczego do drugiego.

SN rozpatrywał odwołanie jednego z sędziów, któremu nie spodobało się przeniesienie go przez prezesa sądu z jednego wydziału gospodarczego do drugiego.źródło: ShutterStock

Sprawa w przedmiocie zmiany zakresu czynności sędziego nie może być uznawana za taką, w której konstytucja gwarantuje drogę sądową – uznał Sąd Najwyższy.

SN rozpatrywał odwołanie jednego z sędziów, któremu nie spodobało się przeniesienie go przez prezesa sądu z jednego wydziału gospodarczego do drugiego. Wcześniej decyzję tę zaskarżył do Krajowej Rady Sądownictwa. Ta jednak, powołując się na przepisy prawa o ustroju sądów powszechnych (t.j. Dz.U. z 2020 r. poz. 365 ze zm.), umorzyła postępowanie. Te bowiem stanowią, że odwołanie od zmiany podziału czynności nie przysługuje sędziemu, jeżeli m.in. został on przeniesiony do wydziału, w którym rozpoznaje się sprawy z tego samego zakresu. Sędzia nie zgodził się z tym rozstrzygnięciem i odwołał się do SN, zarzucając regulacjom niezgodność z konstytucją i prawem europejskim.


Pozostało 56% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane