statystyki

RPO staje w obronie odwołanego prokuratora

autor: Szymon Cydzik24.06.2020, 08:16; Aktualizacja: 24.06.2020, 08:16
Sprawą zajął się rzecznik praw obywatelskich, którego zaniepokoiło instrumentalne wykorzystanie prawa do odwołania prokuratora w celu represji za przestrzeganie zasady legalizmu i wywołania efektu mrożącego wśród innych śledczych.

Sprawą zajął się rzecznik praw obywatelskich, którego zaniepokoiło instrumentalne wykorzystanie prawa do odwołania prokuratora w celu represji za przestrzeganie zasady legalizmu i wywołania efektu mrożącego wśród innych śledczych.źródło: ShutterStock

Śledczy z Prokuratury Rejonowej w Zgorzelcu został odwołany za niezastosowanie się do polecenia prokuratora krajowego. Ten nakazał składanie wniosków o wyłączenie sędziów, którzy kwestionowali status kolegów powołanych przy udziale nowej Krajowej Rady Sądownictwa. Prokurator poprosił o podstawę prawną takiego polecenia. Zamiast udzielenia odpowiedzi wszczęto przeciw niemu procedurę odwołania z urzędu.

Sprawą zajął się rzecznik praw obywatelskich, którego zaniepokoiło instrumentalne wykorzystanie prawa do odwołania prokuratora w celu represji za przestrzeganie zasady legalizmu i wywołania efektu mrożącego wśród innych śledczych. RPO wskazał, że taka decyzja nie może być w pełni arbitralna i swobodna. Należy ją uzasadnić, a motywowana powinna być jedynie potrzebami kadrowymi i organizacją pracy w prokuraturze. Podlega też kontroli sądowej.


Pozostało 67% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane