statystyki

NSA: Bezczynność tylko do wydania decyzji

autor: Szymon Cydzik23.06.2020, 17:00
W uzasadnieniu NSA wyraźnie odróżnił bezczynność od przewlekłości postępowania

W uzasadnieniu NSA wyraźnie odróżnił bezczynność od przewlekłości postępowaniaźródło: ShutterStock

Nie można merytorycznie rozpatrzyć skargi na bezczynność organu wniesionej po rozstrzygnięciu sprawy przez ten organ – stwierdził Naczelny Sąd Administracyjny w uchwale.

Źródłem sprawy była skarga przedsiębiorstwa na decyzję powiatowego inspektora nadzoru budowlanego. Została ona wydana w styczniu 2018 r. i zaskarżona w lutym tego samego roku. Jednak do czerwca organ odwoławczy nie rozstrzygnął sprawy. Dopiero gdy dostał od spółki ponaglenie, wystąpił do PINB o uzupełnienie materiału dowodowego, a następnie pod koniec czerwca zakończył sprawę, uchylając decyzję organu I instancji. W lipcu, a zatem już po zakończeniu postępowania administracyjnego, firma wniosła skargę na bezczynność organu, domagając się odszkodowania za niezakończenie sprawy przez cztery miesiące.

W listopadzie Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie oddalił jej skargę, wskazując, że celem tej instytucji jest dyscyplinowanie organu i zmuszanie go do szybkiego działania. Uznanie możliwości wniesienia takiej skargi po zakończeniu postępowania oznaczałoby w praktyce, że można by ją wnosić bez żadnych ograniczeń czasowych, co jest niedopuszczalne. Skarżąca spółka wniosła skargę kasacyjną do NSA. Wnioskowała też o zadanie pytania prawnego składowi siedmiu sędziów, w celu rozstrzygnięcia rozbieżności interpretacyjnych w tej kwestii.


Pozostało 61% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane