statystyki

Nowe przestępstwa i procedury

autor: Piotr Szymaniak08.06.2020, 07:40; Aktualizacja: 08.06.2020, 07:49
W odróżnieniu od zwykłej kradzieży, zagrożonej karą od 3 miesięcy do 5 lat pozbawienia wolności, ta szczególnie zuchwała jest zagrożona karą od pół roku do 8 lat więzienia.

W odróżnieniu od zwykłej kradzieży, zagrożonej karą od 3 miesięcy do 5 lat pozbawienia wolności, ta szczególnie zuchwała jest zagrożona karą od pół roku do 8 lat więzienia.źródło: ShutterStock

Uchwalona przez Sejm czwarta wersja tarczy antykryzysowej znacznie rozszerza możliwość przeprowadzania rozpraw karnych na odległość. Do tej pory online można było dokonywać tylko wybranych czynności procesowych, jak np. przesłuchanie świadka w trybie art. 177 par. 1a kodeksu postępowania karnego. Ustawa znacznie poszerza katalog dopuszczalnych zdalnych spraw i czynności. Jest to podyktowane nie tylko względami bezpieczeństwa w okresie pandemii, ale, jak przekonywał w Sejmie Tomasz Szafrański z Prokuratury Krajowej, ograniczy czas i koszty wszystkich uczestników postępowania, od prokuratorów i pełnomocników, po strony czy oskarżycieli posiłkowych.

Wątpliwości budzi natomiast możliwość przeprowadzenia w trybie wideokonferencji nawet posiedzeń w przedmiocie tymczasowego aresztowania. W praktyce, jak ostrzegają pełnomocnicy, pozwoli to wydawać decyzje o zastosowaniu tarczy bez obecności oskarżonego na sali rozpraw i bez zapewnienia oskarżonemu kontaktu z obrońcą. Przedstawiciele Naczelnej Rady Adwokackiej wskazywali, że takie rozwiązanie jest sprzeczne z konstytucją i z dyrektywą w sprawie dostępu do adwokata w postępowaniu karnym, która nakazuje skuteczne zapewnienie oskarżonemu prawa do obrony.


Pozostało 65% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane