statystyki

Konkursy do SN jednak pod kontrolą sądu

autor: Małgorzata Kryszkiewicz04.06.2020, 08:08; Aktualizacja: 04.06.2020, 08:08
Sąd Najwyższy

Tym samym dopuściła możliwość wnoszenia do SN odwołań od uchwał KRS w przedmiocie przedstawienia prezydentowi wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego SN.źródło: ShutterStock

Brak możliwości skarżenia uchwał Krajowej Rady Sądownictwa dotyczących konkursów do Sądu Najwyższego narusza unijne prawo – uznała Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych SN.

Tym samym dopuściła możliwość wnoszenia do SN odwołań od uchwał KRS w przedmiocie przedstawienia prezydentowi wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego SN.

Kandydaci do SN zostali pozbawieni przez ustawodawcę prawa odwoływania się do SN od decyzji KRS w 2019 r. Od początku rozwiązanie to budziło wątpliwości, gdyż pozostali uczestnicy konkursów przed KRS, startujący czy to do sądów powszechnych, czy administracyjnych, nadal mogą żądać weryfikacji uchwał rady. Teraz, rozpatrując odwołanie od uchwały KRS w przedmiocie przedstawienia prezydentowi wniosku o powołanie do pełnienia urzędu sędziego SN w Izbie Cywilnej, IKNiSP SN uznała, że przepis nie spełnia standardów zapisanych w Karcie Praw Podstawowych UE. A zdaniem izby kontrola uchwał KRS przez SN musi być tak ukształtowana, aby zapewnić pełną skuteczność prawu UE. Dlatego też, powołując się na konstytucję, skład orzekający wyeliminował przepis, zgodnie z którym odwołanie do SN nie przysługuje w sprawach dotyczących powołania do pełnienia urzędu na stanowisku SN.


Pozostało 74% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane