statystyki

Więcej kar, więcej odwołań. Prawnicy RPO zapowiadają włączanie się w kolejne postępowania związane z COVID-19

autor: Paulina Nowosielska02.06.2020, 09:13; Aktualizacja: 02.06.2020, 09:14
Emocje budziło także noszenie maseczek i nakaz pozostawania w domach.

Emocje budziło także noszenie maseczek i nakaz pozostawania w domach.źródło: ShutterStock

Ponad 15 mln zł – to suma grzywien nałożonych dotąd przez Państwową Inspekcję Sanitarną z powodu naruszania ograniczeń związanych z przeciwdziałaniem COVID-19.

Od 30 maja znów możliwe są zgromadzenia w plenerze do 150 osób, choć z zachowaniem zasad bezpieczeństwa. A to właśnie zakaz gromadzenia się (obok naruszeń kwarantanny) był jednym z głównych powodów nakładania kar administracyjnych przez sanepid w oparciu o notatkę policji.

„Naszym głównym celem jest uświadamianie ludzi o konieczności stosowania się do panujących wymogów. Natomiast jeżeli ktoś wykazuje lekceważący stosunek do norm, musi liczyć się z możliwymi konsekwencjami” – dowiadujemy się w Komendzie Głównej Policji.

Słyszymy też, że o nałożeniu kary, jej wielkości i zasadności decyduje Państwowa Inspekcja Sanitarna (PIS). Spośród 16 województw najwięcej policyjnych zgłoszeń do sanepidu pochodziło z mazowieckiego (6758), śląskiego (3054), wielkopolskiego (2668) i dolnośląskiego (2545). Najmniej – ze świętokrzyskiego (166), z podlaskiego (262) i opolskiego (307). Tylko w ostatnim tygodniu spłynęło ponad 1300 notatek, z czego 394 z samej Warszawy.


Pozostało 88% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane