statystyki

Emilewicz: Damy na wybory tyle, ile będzie trzeba [WYWIAD]

27.05.2020, 08:11; Aktualizacja: 27.05.2020, 08:36
Jadwiga Emilewicz

Jadwiga Emilewiczźródło: Agencja Gazeta
autor zdjęcia: Fot. Krzysztof Cwik Agencja Gazeta

- Widać duże zainteresowanie nowym kandydatem opozycji, na pewno prezydent Andrzej Duda musi wejść w tę kampanię na nowo. To nie jest ostatnia prosta, ale nowy mecz - mówi w wywiadzie dla DGP Jadwiga Emilewicz, wicepremier, minister rozwoju.

Na ile pewne są wybory prezydenckie 28 czerwca?

Określenie terminu wyborów to kompetencja marszałek Sejmu, czekamy na jej decyzję.

A czy koniec czerwca to dobry termin?

To lepszy termin niż każdy późniejszy, a zwłaszcza w okresie wakacyjnym.

Czy ostatnie napięcia między PiS a Porozumieniem wokół przełożenia wyborów będą jakoś rzutowały na kampanię prezydenta Dudy?

Porozumienie nie tylko popiera Andrzeja Dudę, ale także będzie aktywnie uczestniczyć w kampanii. Praca na rzecz zwycięstwa prezydenta to dziś podstawowy cel całego obozu Zjednoczonej Prawicy. Zaczyna się nowy mecz, w którym udział wezmą różni zawodnicy. Warto więc przypominać, co dobrego się wydarzyło przez ostatnie 5 lat dzięki aktywności i determinacji Andrzeja Dudy, przede wszystkim w zakresie polityki zagranicznej i obronnej. Symbolicznym przykładem może być zniesienie wiz dla polskich obywateli podróżujących do USA. Nie będzie przesadą, jeśli powiem, że w 95 proc. to zasługa osobistej inicjatywy pana prezydenta. Program reform trzeba jednak kontynuować, dlatego mam nadzieję, że po wygranych wyborach dalej będziemy współtworzyć dobry program dla Polski.

Słychać jednak głosy, że przez ostatnie kłótnie między PiS a Porozumieniem szanse na reelekcję Andrzeja Dudy się zmniejszyły.

To nieprawdziwe tezy. Ja takich głosów z PiS nie słyszę. Ustawa o wyborach w formule mieszanej, która aktualnie jest w Senacie, to dobre rozwiązanie. Pozwoli przeprowadzić wybory w formie korespondencyjnej dla osób, które w inny sposób nie mogą uczestniczyć w głosowaniu, bo na przykład są w kwarantannie, a także dla wszystkich, którzy chcą skorzystać w tego nowego rozwiązania. Z kolei w lokalach wyborczych głosowanie odbędzie się zgodnie z nowym reżimem sanitarnym. Przywrócona jest też wiodąca rola PKW, a w cały proces włączone są samorządy.

Samorządowcy przed wyborami majowymi narzekali na chaos prawny i brak dialogu z rządem, w efekcie czego nie chcieli przekazania Poczcie Polskiej spisów wyborców. Teraz ten dialog jest. Co wynika z dotychczasowych rozmów?


Pozostało 83% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (3)

 • okradziona(2020-05-27 18:18) Zgłoś naruszenie 20

  już pora oddać to co rząd ukradł byłym mundurowym , skoro jest pani taka sprawiedliwa to należy to rozpatrzyć bo to dzięki mundurowym ma pani swój kraj i intratną fuchę ministra ,nie ?

  Odpowiedz
 • Gosc(2020-05-27 12:11) Zgłoś naruszenie 10

  Wy dacie, to nasze pieniądze A wy tylko dysponujące,jeżeli wy dacie to proszę z własnej kieszeni.

  Odpowiedz
 • Mały Jaś(2020-05-27 12:53) Zgłoś naruszenie 10

  Ja bym ogłosił przetarg. Z pewnością konkurencja spowoduje, że znajdą się gminy tańsze. Kto powiedział, że np. Warszawiacy muszą głosować na prezydenta w Warszawie? W Łodzi z pewnością taniej.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane