statystyki

Po odszkodowanie za wprowadzone ograniczenia do Skarbu Państwa [ANALIZA]

autor: Dr Rafał Aleksander Nawrot26.05.2020, 10:45; Aktualizacja: 26.05.2020, 10:45
prawo, koronawirus

Jakakolwiek legislacja ograniczająca możliwość dochodzenia odszkodowania od Skarbu Państwa byłaby bezskuteczna jako naruszająca wprost dyspozycję art. 77 ust. 2 konstytucjiźródło: ShutterStock

Ograniczenie konstytucyjnych praw i wolności poza jednym z przewidzianych w ustawie zasadniczej stanów nadzwyczajnych może dawać podstawę do roszczeń obejmujących nie tylko poniesione straty, lecz także utracone zyski.

K onstytucyjne prawa i wolności zostały ograniczone ustawą z 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (Dz.U. z 2020 r. poz. 374), a także wydanymi na jej podstawie rozporządzeniami. Wiele z tych bezprecedensowych ograniczeń jest szczególnie dotkliwych dla przedsiębiorców, którzy ponoszą koszty działalności, a często są pozbawieni przychodów.

Konstytucja i odpowiedzialność SP

Zgodnie z art. 77 ust. 1 Konstytucji RP każdy ma prawo do wynagrodzenia szkody, jaka została mu wyrządzona przez niezgodne z prawem działanie organu władzy publicznej. Zgodnie zaś z brzmieniem art. 77 ust. 2 ustawa nie może nikomu zamykać drogi sądowej dochodzenia naruszonych wolności lub praw. Wynika stąd obowiązek wypłaty przez Skarb Państwa odszkodowania z tytułu szkody wyrządzonej przez niezgodne z prawem działanie organów państwa (przy czym może to być zarówno działanie, jak i zaniechanie, w tym legislacyjne). Fakt zaistnienia szkody musi być jednak potwierdzony wyrokiem sądu. Jakakolwiek legislacja ograniczająca możliwość dochodzenia odszkodowania od Skarbu Państwa byłaby bezskuteczna jako naruszająca wprost dyspozycję art. 77 ust. 2 konstytucji.


Pozostało 83% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

  • Co za idiotyzmy (2020-05-26 10:59) Zgłoś naruszenie 79

    Po odszkodowanie, to proszę do PE-KE, za brak reakcji na korona-wirusa, za opieszałość w decyzjach skostniałej urzędniczej struktury UE, za pozostawienie państw samych sobie. Prawnicy do dzieła -oskarżcie UE za rozwalenie skarbu państw krajów unijnych, za złamanie traktatów unijnych w czasach epidemii i zamykanie granic.

    Odpowiedz
  • Józef(2020-05-26 22:50) Zgłoś naruszenie 40

    Dlatego chcieli stanu klęski żywiołowej by potem wykazać, że nie ma żywiołu i stan klęski żywiołowej ogłoszono bezprawnie. A podpowiedzi PO i innych nie są miarodajne, no bo nie rządzą, chociaż podpuszczają.Tylko fircyk Gowin im pomagał w tym. Z tym "palantem" PIS musi się na zawsze rozstać, im wcześniej tym lepiej, dać go innym, niech poczują.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane