statystyki

Czas na monitoring procesu wyboru polskich kandydatów do trybunału w Strasburgu

autor: Szymon Cydzik25.05.2020, 16:00; Aktualizacja: 25.05.2020, 16:28
Zgromadzenie Parlamentarne zwróciło się do Polski w lutym o rozpoczęcie procedury.

Zgromadzenie Parlamentarne zwróciło się do Polski w lutym o rozpoczęcie procedury.źródło: ShutterStock

- Dobrze byłoby, gdyby już na etapie ogłoszeń o naborze Ministerstwo Spraw Zagranicznych chciało współpracować ze środowiskami zajmującymi się prawami człowieka - mówi Dominika Bychaska-Siniarksa, członek zarządu Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka

Jak obecnie wygląda procedura wyłaniania kandydatów na stanowisko sędziego Europejskiego Trybunału Praw Człowieka?

Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy poprosiło Polskę o przysłanie trzech kandydatur do 8 marca przyszłego roku, bo kadencja obecnego polskiego sędziego kończy się w październiku 2021 r. Zgodnie z zarządzeniem z 2012 r. powołującym zespół ds. prac nad wyłonieniem kandydatów na sędziego ETPC powinno pojawić się publiczne ogłoszenie o rozpoczęciu naboru, zarówno na stronach ministerstwa, jak i co najmniej w dwóch dziennikach. I ten zespół, który niestety składa się wyłącznie z przedstawicieli władzy wykonawczej, ma przedstawić Zgromadzeniu Parlamentarnemu CV trzech kandydatów głównych i dwóch rezerwowych. W pierwszej kolejności przesyła je do tzw. Panelu Doradczego Rady Europy, który oceni, czy te przesłane CV są w ogóle akceptowalne, ze względu m.in. na staż czy apolityczność. Jeśli opinia Panelu będzie pozytywna, to w marcu przyszłego roku lista tych trzech kandydatów trafia do Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy (złożonego z przedstawicieli parlamentów państw członkowskich). Tam może się odbyć wysłuchanie kandydatów, a następnie wybór jednego z nich w drodze głosowania.

A jakie państwo macie zastrzeżenia do tej procedury?

Dla nas ważne jest, żeby procedura krajowa była jak najbardziej transparentna. Dobrze byłoby, gdyby już na etapie ogłoszeń o naborze Ministerstwo Spraw Zagranicznych chciało współpracować ze środowiskami zajmującymi się prawami człowieka. Czyli zarówno z organizacjami pozarządowymi, adwokaturą, jak i akademikami, bo to z akademii w pierwszej kolejności rekrutują się kandydaci. Tak, żeby informacja o wyborach dotarła do jak najszerszego kręgu. Poza tym kwestionujemy to, że w skład zespołu wchodzą tylko przedstawiciele władzy wykonawczej: podsekretarz stanu MSZ odpowiedzialny za sprawy traktatowe, przedstawiciel Ministerstwa Sprawiedliwości (co najmniej podsekretarz stanu), dyrektorzy lub ich zastępcy z departamentów prawa międzynarodowego oraz departamentu narodów zjednoczonych i praw człowieka w MSZ, prezes Prokuratorii Generalnej RP, osoba wskazana przez szefa kancelarii premiera oraz pełnomocnik MSZ ds. postępowań przed ETPC (jest to o tyle problematyczne, że ta jednostka organizacyjna została zlikwidowana, dlatego i tak rozporządzenie wymaga nowelizacji). Postulujemy więc, żeby włączyć w to jak najwięcej podmiotów, szczególnie organizacje pozarządowe i osoby bardziej niezależne, zabezpieczone przed naciskami politycznymi, a władza wykonawcza tego nie gwarantuje. W skład takiego zespołu mógłby wejść m.in. przedstawiciel Sądu Najwyższego, samorządów adwokackiego i radcowskiego, społeczeństwa obywatelskiego, tak aby zespół był zróżnicowany, a przez to apolityczny.


Pozostało 66% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

  • Pytanie(2020-05-25 16:48) Zgłoś naruszenie 40

    "Dobrze byłoby, gdyby już na etapie ogłoszeń o naborze Ministerstwo Spraw Zagranicznych chciało współpracować ze środowiskami zajmującymi się prawami człowieka". Nie rozumiem, kandydatów wybiera Ministerstwo, czy "środowisko zajmujące się prawami człowieka"?

    Odpowiedz
  • ???(2020-05-25 16:35) Zgłoś naruszenie 40

    Lewactwo już chce mieszać pod siebie.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane