SN w poszukiwaniu idealnego prezesa. "Powinien być sędzią i nie może być skażony polityką" wynika z ankiety Iustitii

autor: Małgorzata Kryszkiewicz21.05.2020, 07:20; Aktualizacja: 21.05.2020, 11:34
Przewodniczący zgromadzenia Aleksander Stępkowski stoi na stanowisku, że cały proces wyboru przebiega zgodnie z prawem

Przewodniczący zgromadzenia Aleksander Stępkowski stoi na stanowisku, że cały proces wyboru przebiega zgodnie z prawemźródło: ShutterStock

Sędziowie, którzy będą przedłużać proces wyłaniania kandydatów na szefa SN, muszą się liczyć z groźbą dyscyplinarek. Tymczasem tuż przed wznowieniem obrad Zgromadzenia Ogólnego Sędziów SN Stowarzyszenie Sędziów Polskich „Iustitia” zleciło przeprowadzenie badań opinii publicznej Ogólnopolskiemu Panelowi Badawczemu „Ariadna”. Ponad tysiąc osób odpowiedziało na pytania dotyczące wyborów I prezesa SN.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (30)

  • abcd(2020-05-21 08:33) Zgłoś naruszenie 4814

    Społeczeństwo dobrze zapamięta ten cyrk i błaznów. Błazenada SN to nie to samo, co błazenada partyjnych pajaców.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • Statystyk(2020-05-21 08:50) Zgłoś naruszenie 4019

    Iustittia zleciła przeprowadzenia badania "opinii publicznej" na próbie tysiąca plus osób, z czego ok. 60% ma być sędziami... Drodzy zleceniodawcy i przeprowadzający badanie: przy takiej konstrukcji próby, jak również pytań nie sposób mówić o bezstronnym badaniu opinii publicznej - proszę zapoznać się z metodyką tego typu badań, rozkładzie próby aby odzwierciedlała populację, czy też o niezadawaniu pytań sugerujących odpowiedź. Wnioski z badania przedstawione przez Redaktor zdają się wskazywać, iż było to badanie "szyte pod tezę". Dodatkowo warto zadać pytanie o organizację tego typu badań przez stowarzyszenie sędziów (które odmawia ujawnienia listy swoich członków)? Tego typu badania są normą w przypadku partii politycznych, Iustitia jednak nie jest partią polityczną, a sędziowie będący jej członkami nie są politykami, mam rację?

    Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
  • toja(2020-05-21 09:18) Zgłoś naruszenie 3615

    Od co najmniej trzech miesięcy sędziowie SN wiedzą, że trzeba będzie spośród nich wybrać pięciu kandydatów na prezesa SN. Sędziów jest coś chyba ok. 100. Normalnie taki wybór - najpierw komisji skrutacyjnej, a zaraz potem tych kandydatów powinno trwać najwyżej ok. 2 godziny, bo na pewno każdy z głosujących sędziów od dawna ma swojego faworyta i wie, na kogo chce głosować. No to teraz popatrzcie państwo na ten cyrk, który tam trwa już miesiąc czasu. W takim tempie pracują sędziowie w SN. To jest jedno warcholstwo, zakłamanie, obstrukcja ( nie wiadomo dlaczego, po co i przeciw komu) i politykierstwo. Naprawdę to dziadostwo należałoby rozpędzić na cztery wiatry i wybrać nowych prężnych sędziów, którzy wzięliby się za uczciwą robotę, a nie za anarchię.

    Odpowiedz
  • obserwator(2020-05-21 09:08) Zgłoś naruszenie 3522

    ostatni bastion komuny w akcji, dziadkowie dzjcie szanse wnukom

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Igor(2020-05-21 09:31) Zgłoś naruszenie 2621

    Markiewicz nie filozuj ! Sędziowie także podlegają zwierzchniej władzy Suwerena !

    Odpowiedz
  • aco(2020-05-21 08:56) Zgłoś naruszenie 227

    warchol prymityw sie odezwal

    Odpowiedz
  • lutek(2020-05-21 07:58) Zgłoś naruszenie 2222

    Nie jestem pewna czy ,,bolkowanie,, będzie skuteczne przy wyborze I prezesa SN,chyba że włączy się w ten proces ,,człowiek orkiestra,, OTUA TW ps,,Bolek,, Ten to może namieszać w tym procesie organizacji razem że byłym sędzią -Strzemboszem

    Odpowiedz
  • wyborca(2020-05-21 08:38) Zgłoś naruszenie 2119

    No to już jest podłe co robi ????? Wszystkich pis straszy ?????

    Odpowiedz
  • ABC(2020-05-21 11:11) Zgłoś naruszenie 1922

    A kto to są ci „sędziowie blokujący wybory” i na jakiej podstawie mieliby „się liczyć z groźbą dyscyplinarek”?! Prawdziwi sędziowie SN domagają się przestrzegania prawa i stosowania reguł wymaganych w kolegialnym dochodzeniu do założonego celu. Jeśli to się rządzącym tak nie podoba, to powinni porzucić pozory i „bez żadnego trybu” przywieźć I Prezesa w teczce!

    Odpowiedz
  • Z8b(2020-05-21 15:49) Zgłoś naruszenie 1910

    Iusitia to organizacja utworzona na cele obrony interesow 3erpe...nie ma nic wspólnego z niezawisłością sędziow

    Odpowiedz
  • 007KAL(2020-05-21 09:17) Zgłoś naruszenie 1821

    Dyskusja o "dyscyplinarkach" nie jest godna Kast Nadzwyczajnych. Myślę, że trzeba zrobić przerwę w obradach. Zwołać Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Nadzwyczajnej Kasty i w jego ramach wprowadzić Kodeks wzorowany na Japońskim BUSHIDO. W miejsce sepuku proponuję "odejście na emeryturę".

    Odpowiedz
  • Do ABC(2020-05-21 11:22) Zgłoś naruszenie 169

    ABC, konkrety, podaj konkrety wraz z odniesieniem się do ustaw i konkretnych przepisów. "Prawdziwi sędziowie SN domagają się przestrzegania prawa i stosowania reguł wymaganych w kolegialnym dochodzeniu do założonego celu" Jak twierdzisz, "prawdziwi sędziowie" domagają się przestrzegania prawa pytając (a więc nie rozumiejąc?) dlaczego mają zakreślać kandydata kółkiem a nie oznaczać krzyżykiem albo głosując w sposób sprzeczny zasadami oddając nieważny głos? Czy podejmowanie prób głosowania w sposób sprzeczny z zasadami określonymi ustawą też jest według ciebie przestrzeganiem prawa? Pamiętaj, że wybory I Prezesa SN oparte są o zasadę równości (tak samo jak wybory prezydenckie) - jednemu sędziemu przysługuje jeden głos. W razie wątpliwości zasada głosowania powinna zostać zastosowana do czynności technicznych jakimi jest wybór komisji do liczenia głosów. Pamiętaj, że komisja skrutacyjna nie ustala zasad głosowania - zostały one precyzyjnie określone ustawą.

    Odpowiedz
  • Radek(2020-05-21 17:15) Zgłoś naruszenie 148

    Musze stwierdzic, ze NAJCIEMNIEJ POD LATARNIA !!! LUSTITIA - to najbardziej upolityczniona bolszewicka organizacja w Polsce !!!

    Odpowiedz
  • Nenia(2020-05-21 12:47) Zgłoś naruszenie 129

    Ciekawy pomysł. Wart publicznej dyskusji. Gdy jakikolwiek wyborca czegokolwiek lub kogokolwiek stosował będzie obstrukcję, to się go wezwie na rozmowę dyscyplinującą. A w kolejności odbierze paszport i obywatelstwo. I won z Polski. Znacie to? Pamiętacie?

    Odpowiedz
  • Jimmy Bounce...(2020-05-21 19:19) Zgłoś naruszenie 127

    Zatoka **** z Sopotu pozdrawia kastę

    Odpowiedz
  • Bert(2020-05-21 10:26) Zgłoś naruszenie 1115

    w sądach tyko ustawowa opcja 0

    Odpowiedz
  • g.g(2020-05-21 13:22) Zgłoś naruszenie 98

    infantylne hasło z okresu Giertycha - sędziów do wora, wór do jeziora.

    Odpowiedz
  • Jarosław(2020-05-22 10:03) Zgłoś naruszenie 70

    Nie będzie prezes Markiewicz albo sędzia Żurek ustalał ranking lub proponowała kto ma być I prezesem SN.To prezydent RP jest od tego aby wybrać i ma zapewne od służb zebrany obszerny materiał dowodowy na temat kandydatów. Może by niektórzy emerytowani sędziowie liczą że im się należy stołek przez zasiedzenie.Bo dalej by było w myśl zasady,, Trzeba tak zmienić aby nic nie zmienić i wszystko zostało tak jak było,, Leśnych dziadków,, co dobrze wiedzą jak są ustawiane n.in w Wydziale karnym sprawy to prezydent na pewno nie wybierze.Ten proces wyboru jak i wszystkie ****** w SN powinny być zawsze nagrywane i monitorowane przez suwerena.

    Odpowiedz
  • O nowych sędziach SN mawiają w kuluarach ...(2020-05-21 19:54) Zgłoś naruszenie 610

    "Splunąć na SZMATĘ... nie warto !, WYTRZE się SAMA" - podobnie jak kiedyś mawiał Kpiarz St.. LEC

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz