W sobotę odbyła się premiera drugiego filmu braci Sekielskich o pedofilii w Kościele pt. „Zabawa w chowanego”. Tak jak za pierwszym razem film wywołał ogromne zainteresowanie opinii publicznej (do poniedziałku w południe ponad 4,3 mln wyświetleń) i reakcje polityków.
Efektem pierwszego filmu „Tylko nie mówi nikomu” było przyjęcie ustawy o Państwowej Komisji ds. wyjaśniania przypadków czynności skierowanych przeciwko wolności seksualnej i obyczajności wobec małoletniego poniżej lat 15. Komisja ma się składać z siedmiu członków, z czego trzech powołuje Sejm, jednego Senat, a po jednym wskazują prezydent, premier i rzecznik praw dziecka (RPD). Niestety, komisja do tej pory się nie ukonstytuowała. Co więcej, ustawą o tarczy 3.0 wprowadzono do niej zmiany, które znacznie obniżyły wymagania co do jej członków. Wcześniej mogły w niej zasiadać osoby z wyższym wykształceniem prawniczym, medycznym lub psychologicznym, teraz także osoby bez formalnego wykształcenia, ale uhonorowane określonym orderem lub odznaczeniem.
Po weekendowej premierze drugiego filmu braci Sekielskich swojego przedstawiciela w komisji wskazał Mikołaj Pawlak, RPD. Został nim dr hab. Błażej Kmieciak. – Powołanie do komisji to dla mnie nie tylko wielka odpowiedzialność, lecz także zaszczyt i misja. Moim celem jest naprawienie zła, które nigdy nie powinno się zdarzyć. Zła w najpodlejszym wydaniu. Zła, które pozostawiło u każdego skrzywdzonego dziecka ślad do końca jego życia. Dlatego każdy, kto takie zło czynił, musi za to odpowiedzieć. I zrobię wszystko, aby tej misji sprostać – zapewnił.
Błażej Kmieciak jest doktorem habilitowanym nauk prawnych, ma doktorat z socjologii prawa, jest też absolwentem resocjalizacji i podyplomowych studiów w zakresie prawa medycznego i bioetyki. Ma na swoim koncie takie pozycje jak: „Prawa dziecka jako pacjenta”, „Prawo, psychiatria, społeczeństwo” czy „Seksualność i prawo”. Ukończył Szkołę Praw Człowieka organizowaną przez Helsińską Fundację Praw Człowieka oraz Szkołę Profilaktyki Uzależnień w Warszawie. Jest mediatorem, odbywał kursy organizowane przez Uniwersytet Harvarda, Uniwersytet Georgetown i ONZ dotyczące praktyki w stosowaniu praw dziecka oraz przeciwdziałaniu przemocy wobec dzieci.