TK reaguje na wniosek Witek. Wszczęto postępowanie ws. możliwości przesunięcia wyborów

06.05.2020, 14:57; Aktualizacja: 06.05.2020, 15:12
Prezes TK poinformowała o wszczęciu postępowania w sprawie wniosku Marszałek Sejmu dotyczącego możliwości przesunięcia terminu wyborów prezydenckich.

Prezes TK poinformowała o wszczęciu postępowania w sprawie wniosku Marszałek Sejmu dotyczącego możliwości przesunięcia terminu wyborów prezydenckich.źródło: ShutterStock

Prezes TK Julia Przyłębska wszczęła postępowanie w sprawie wniosku marszałek Sejmu Elżbiety Witek dot. konstytucyjności ewentualnego przesunięcie terminu wyborów prezydenckich - podało TVN24. Prezes TK wnosi o przedstawienie pisemnego stanowiska TK do czwartku do godz. 10.

wróć do artykułu

Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:PAP
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (4)

 • Tomek(2020-05-06 15:40) Zgłoś naruszenie 124

  Kognicja TK jest ściśle określona w Konstytucji. TK nie prowadzi działalności polegającej na udzielaniu porad prawnych. W oparciu o jaki przepis prawa wszczęto postępowanie?

  Odpowiedz
 • Tomek(2020-05-06 16:40) Zgłoś naruszenie 63

  Pani Witek nie umie czytać ze zrozumieniem.Jakie sprzeczne treści zawiera KW wobec Konstytucji? Art 128 konstytucji; .Wybory Prezydenta Rzeczypospolitej zarządza Marszałek Sejmu na dzień przypadający nie wcześniej niż na 100 dni i nie później niż na 75 dni przed upływem kadencji urzędującego Prezydenta Rzeczypospolitej, a w razie opróżnienia urzędu Prezydenta Rzeczypospolitej nie później niż w czternastym dniu po opróżnieniu urzędu, wyznaczając datę wyborów na dzień wolny od pracy przypadający w ciągu 60 dni od dnia zarządzenia wyborów. Art 289. KW 1. Wybory zarządza Marszałek Sejmu nie wcześniej niż na 7 miesięcy i nie później niż na 6 miesięcy przed upływem kadencji urzędującego Prezydenta Rzeczypospolitej i wyznacza ich datę na dzień wolny od pracy przypadający nie wcześniej niż na 100 dni i nie później niż na 75 dni przed upływem kadencji urzędującego Prezydenta Rzeczypospolitej. § 2. W razie opróżnienia urzędu Prezydenta Rzeczypospolitej Marszałek Sejmu zarządza wybory nie później niż w czternastym dniu po opróżnieniu urzędu i wyznacza datę wyborów na dzień wolny od pracy przypadający w ciągu 60 dni od dnia zarządzenia wyborów. WYZNACZA TERMIN WYBORÓW NA 100 DNI PRZED I NIE PÓŹNIEJ NIŻ 75 DNI PRZED KOŃCEM KADENCJI PREZYDENTA, CZAS W KTÓRYM MOŻE TO ZROBIĆ TO 7 MIESIĘCY PRZED I NIE PÓŹNIEJ NIŻ 6 MIESIĘCY PRZED KOŃCEM KADENCJI PREZYDENTA.

  Odpowiedz
 • Qba(2020-05-06 18:42) Zgłoś naruszenie 43

  No chodzi o stwierdzenie niekonstytucyjności obowiązku zarządzenia między 6 a 7 miesiącem, żeby mogła to zrobić w najbliższy poniedziałek na najbliższą środę :D

  Odpowiedz
 • wyborca(2020-05-07 09:22) Zgłoś naruszenie 00

  Ta pani pomyliła zawody??????

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane