statystyki

ETPC: Usunięcie prokuratora ze stanowiska z tego względu, że publicznie nie zgadzał się z władzą, jest niedopuszczalne

autor: Patryk Słowik06.05.2020, 08:08; Aktualizacja: 06.05.2020, 08:18
Sprawa przed ETPC miała wymiar symboliczny. Skarżąca nie oczekuje bowiem przywrócenia jej na stanowisko, gdyż od października 2019 r. jest europejskim prokuratorem generalnym.

Sprawa przed ETPC miała wymiar symboliczny. Skarżąca nie oczekuje bowiem przywrócenia jej na stanowisko, gdyż od października 2019 r. jest europejskim prokuratorem generalnym.źródło: ShutterStock

Usunięcie prokuratora ze stanowiska z tego względu, że publicznie nie zgadzał się z władzą, jest niedopuszczalne. Stanowi to złamanie konwencyjnie przysługującej gwarancji wolności słowa. Uznał tak Europejski Trybunał Praw Człowieka w wydanym wczoraj wyroku.

Skarżąca to Laura Codruța Kövesi. W latach 2006–2012 była prokuratorem generalnym Rumunii, zaś w 2013 r. powołano ją na urząd naczelnego prokuratora Krajowego Biura Antykorupcyjnego. W 2016 r. nowy rząd rumuński ogłosił plan reformy wymiaru sprawiedliwości, który nie podobał się Kövesi. Mówiła ona o tym publicznie. Rumuńskie władze postanowiły się więc jej pozbyć. Minister sprawiedliwości zażądał usunięcia z urzędu, sąd konstytucyjny to zatwierdził, a prezydent wydał dekret.

Kövesi złożyła skargę do ETPC. Twierdziła, że naruszono jej prawo do sądu oraz skutecznych środków zaskarżenia, a także doszło do zamachu na jej wolność słowa. Strasburski trybunał przyznał rację prokurator. W wydanym wyroku wskazał, że krytyczne wypowiedzi skarżącej dotyczyły wprowadzanych przez rządzących zmian. Nie atakowała ona nikogo personalnie, w każdej ze swych wypowiedzi zachowała profesjonalizm. I jakkolwiek oczywiście negatywny głos tak istotnej osoby mógł się władzy nie podobać, to był on w pełni uprawniony. I nie powinien skutkować pozbawieniem prominentnej śledczej stanowiska. Jednocześnie pozbawiono ją w Rumunii prawa do sądu. Mogła ona co prawda zaskarżyć prezydencki dekret do krajowego sądu administracyjnego, lecz zgodnie z rumuńską procedurą sędziowie mogliby oceniać wyłącznie formalne przesłanki wydania dekretu, a nie merytoryczne.

Sprawa przed ETPC miała wymiar symboliczny. Skarżąca nie oczekuje bowiem przywrócenia jej na stanowisko, gdyż od października 2019 r. jest europejskim prokuratorem generalnym.


Pozostało 43% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (5)

 • ABC(2020-05-06 11:35) Zgłoś naruszenie 63

  demos ??? - przestań to wklejać, gdzie popadnie. Wymyśl coś mądrzejszego!

  Odpowiedz
 • demos ???(2020-05-06 09:05) Zgłoś naruszenie 59

  przecież nawet w takiej "demokracji" ktoś musi rządzić,decydować a nie wszyscy !!!! w Polsce KAŻDY jest "mędrcem" - to takie rozwydrzone i roszczeniowe ...(??!!). medycy swoje, sędziowie tez, parlamentarzyści jeszcze bardziej .... a najmniej do gadania mają przeciętni zjadacze pieczywa.!! NIGDY,NIGDY w kraju nie będzie normalnie .... właśnie przez ....."egoistyczną demokracje" która winna stać się kilkuletnią dyktaturą.

  Odpowiedz
 • ANDRZEJ G.(2020-05-06 11:45) Zgłoś naruszenie 44

  .....rodem z komuny zamykają usta prokuratorom i policjantom.....nie dziw że najlepsi z tych służb odchodzą...co mają swoje zdanie....policjant i prokurator składał ślubowanie wobec Narodu więc nie powinien być marionetką w rękach zwierzchników....widząc ludzką krzywdę powinien reagować a nie płaszczyć się przed dowódcą czy zwierzchnikiem....krzywda ludzka jest ważniejsza od jakieś kariery zwierzchnika czy polityka...!!!!!!!!!!!

  Odpowiedz
 • Bert(2020-05-06 23:02) Zgłoś naruszenie 11

  naruszyła rumuńskie przepisy krajowe i w nagrodę została europejskim prokuratorem generalnym - cała UE. Pycha kroczy przed upadkiem, a szkoda...

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane