statystyki

Najemcy pomieszczeń w lokalach prywatnych bez wsparcia tarczy

autor: dr Magdalena Niziołek14.04.2020, 11:00; Aktualizacja: 14.04.2020, 11:06
Jeżeli w umowie najmu strony nie uregulowały wzajemnych praw i obowiązków na wypadek zaistnienia nadzwyczajnej zmiany stosunków lub zaistnienia siły wyższej, to zastosowanie w tej kwestii znajdą regulacje kodeksu cywilnego.

Jeżeli w umowie najmu strony nie uregulowały wzajemnych praw i obowiązków na wypadek zaistnienia nadzwyczajnej zmiany stosunków lub zaistnienia siły wyższej, to zastosowanie w tej kwestii znajdą regulacje kodeksu cywilnego.źródło: ShutterStock

Pomocy pozostaje im szukać w regulacjach kodeksu cywilnego, m.in. klauzuli o nadzwyczajnej zmianie stosunków. Tyle że wymaga to orzeczenia sądu. Alternatywą są negocjacje z wynajmującymi.

Działalność wielu przedsiębiorców, np. zakładów kosmetycznych, salonów fryzjerskich, siłowni, klubów fitness, objęta została czasowymi ograniczeniami, wprowadzonymi rozporządzeniem Rady Ministrów z 31 marca 2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii (Dz.U. poz. 566; dalej: rozporządzenie). W efekcie przedsiębiorcy ci nie osiągają dochodów, choć ponosić muszą koszty, w tym płacić za wynajmowane lokale.

Niestety w znowelizowanej ustawie z 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (Dz.U. poz. 374; ost.zm. Dz.U. z 2020 r. poz. 568; dalej: specustawa o koronawirusie) pewne regulacje dotyczące czynszu najmu wprowadzono jedynie w stosunku do niektórych grup przedsiębiorców objętych zakazem działalności. Chodzi o najemców lokali znajdujących się w obiektach handlowych o powierzchni sprzedaży powyżej 2 tys. mkw. [ramka 1] oraz lokali stanowiących własność publiczną ‒ Skarbu Państwa lub jednostek samorządu terytorialnego. [ramka 2] Natomiast dla najemców lokali od osób prywatnych nie przewidziano w ustawie antykryzysowej podobnego wsparcia. W konsekwencji sposobu wyjścia z trudnej sytuacji tacy przedsiębiorcy mogą poszukiwać jedynie w przepisach kodeksu cywilnego (dalej: k.c.).

Ramka 1


Pozostało 81% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane