statystyki

Tarcza dla prezesów spółdzielni [KOMENTARZ]

autor: Patryk Słowik07.04.2020, 06:00; Aktualizacja: 07.04.2020, 08:07
Patryk Słowik, fot. Wojciech Górski

Patryk Słowik, fot. Wojciech Górskiźródło: Dziennik Gazeta Prawna

Ustawodawca, zapewne przez swoje niedopatrzenie, wzmocnił pozycję prezesów spółdzielni mieszkaniowych oraz podległych mu ludzi. Osłabił zaś lokalnych aktywistów, którzy starają się oddolnie zmienić rzeczywistość w betonowych molochach.

Mowa o ustawie nazywanej powszechnie tarczą antykryzysową. Jej projektodawcy dostrzegli, że spółdzielnie mieszkaniowe są sparaliżowane, gdyż większość z nich w swych statutach wymaga osobistego uczestnictwa w posiedzeniach organów. W efekcie w dobie epidemii – jako że wieloosobowych spotkań się unika – nie mógł się spotykać zarząd, nie mogła rada nadzorcza, nie mogły wreszcie rady osiedli i komitety kolonii. Zmieniono więc przepisy w ten sposób, że członek rady nadzorczej lub członek zarządu mogą żądać zwołania posiedzenia rady nadzorczej albo zarządu, podając proponowany porządek obrad, lub podjęcia określonej uchwały na piśmie albo przy wykorzystaniu środków bezpośredniego porozumiewania się na odległość.

A jeśli przewodniczący rady bądź prezes zarządu nie zwoła posiedzenia, nie zarządzi głosowania na piśmie albo przy wykorzystaniu środków bezpośredniego porozumiewania się na odległość na dzień przypadający w terminie tygodnia od dnia otrzymania żądania, wnioskodawca może samodzielnie zwołać posiedzenie. Oznacza to tyle, że zarządy i rady nadzorcze w spółdzielniach mieszkaniowych będą mogły pracować zdalnie – czy tego sam prezes spółdzielni oraz przewodniczący rady nadzorczej chcą, czy nie.


Pozostało 64% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (4)

 • XXYYZZ (2020-04-09 14:56) Zgłoś naruszenie 11

  W całej Polsce - z tego, co mi wiadomo- w blokowiskach jest problem ze sprzątaniem i odkażaniem wind, klatek schodowych i innych części i urządzeń wspólnych. To blokowiska powinne być strzeżone i za nie powinni szczególnie odpowiadać prrzesi spółdzielni mieszkaniowych i SANEPID. Są to szczególnie groźne obecnie miejsca zakażeń, ze względu na liczbę i różnorodność mieszkańców, nie zawsze zdyscyplinowanych! Inne procedury powinne poczekać.

  Odpowiedz
 • Wiktor.(2020-04-09 17:27) Zgłoś naruszenie 02

  I tak w spółdzielniach mieszkaniowych robi się co chce. Jak zwołuje się zebranie członków spółdzielni to najważniejsze głosowania są ostatnim punktem obrad. Wtedy już prawie nikogo nie ma na sali oprócz swoich. Ta pozostała garstka ludzi głosuje tak jak chce Prezes i "po ptakach". Według zasady : "Głosowali jak chcieli a wybrali kogo trzeba". :-)

  Odpowiedz
 • Wiktor.(2020-04-09 17:38) Zgłoś naruszenie 02

  I tak w spółdzielniach mieszkaniowych robi się co chce. Jak zwołuje się zebranie członków spółdzielni to najważniejsze głosowania są ostatnim punktem obrad. Wtedy już prawie nikogo nie ma na sali oprócz swoich. Ta pozostała garstka ludzi głosuje tak jak chce Prezes i "po ptakach". Według zasady : "Głosowali jak chcieli a wybrali kogo trzeba". :-)

  Odpowiedz
 • XXYYZZ(2020-04-09 14:13) Zgłoś naruszenie 03

  W całej Polsce - z tego, co mnie wiadomo - spółdzielnie nie chronią, w podległych im blokowiskach, ich mieszkańców. Windy, klatki i inne części wspólne nie są sprzątane, odkażane i chronione - pomimo tak ogromnego zagrożenia, kwarantanny niektórych mieszkańców i różnorodności lokatorów, często niezdyscyplinowanych i lekceważących restrykcje sanitarne! TE NIECHRONIONE BLOKOWISKA ( z nielicznymi wyjątkami ) TO PUNKTY ZAPALNE I TEŻ NEWRALGICZNE MIEJSCA ROZPRZESTRZENIANIA SIĘ WIRUSA!!! To jest problem ogólnopolski i prezesi spółdzielni powinni być z tego roziczani i kontrolowani.Inne regulaminy mogą poczekać.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane