statystyki

W warunkach epidemii chorego psychicznie można wysłuchać również przez telefon [OPINIA]

autor: Paweł Kartasiński24.03.2020, 19:00
W rekomendacji Ministerstwa Sprawiedliwości dotyczącej ograniczenia wokand do spraw najbardziej pilnych, podjętej wobec zalecenia generalnego inspektora sanitarnego, wyliczono m.in. sprawy, o których mowa w ustawie z 19 sierpnia 1994 r. o ochronie zdrowia psychicznego (Dz.U. z 2018 r., poz. 1878 ze zm.).

W rekomendacji Ministerstwa Sprawiedliwości dotyczącej ograniczenia wokand do spraw najbardziej pilnych, podjętej wobec zalecenia generalnego inspektora sanitarnego, wyliczono m.in. sprawy, o których mowa w ustawie z 19 sierpnia 1994 r. o ochronie zdrowia psychicznego (Dz.U. z 2018 r., poz. 1878 ze zm.).źródło: DGP

Wykorzystując dostępne instrumenty prawne i techniczne, można minimalizować ryzyko kontaktu międzyludzkiego również w praktyce sądowej.

W rekomendacji Ministerstwa Sprawiedliwości dotyczącej ograniczenia wokand do spraw najbardziej pilnych, podjętej wobec zalecenia generalnego inspektora sanitarnego, wyliczono m.in. sprawy, o których mowa w ustawie z 19 sierpnia 1994 r. o ochronie zdrowia psychicznego (Dz.U. z 2018 r., poz. 1878 ze zm.). Te sprawy należy rozpoznawać w trybie niecierpiącym zwłoki, wyłączając je z zarządzeń dotyczących odwoływania rozpraw i posiedzeń z udziałem stron. Chodzi tu m.in. o postępowania prowadzone przez sąd opiekuńczy wskutek zawiadomienia szpitala psychiatrycznego, a dotyczące przyjęcia pacjenta bez wymaganej zgody w trybie art. 23 ustawy.

Według tego przepisu osoba chora psychicznie może być przyjęta do szpitala psychiatrycznego bez wymaganej zgody tylko wtedy, gdy jej dotychczasowe zachowanie wskazuje na to, że z powodu tej choroby zagraża bezpośrednio własnemu życiu albo życiu lub zdrowiu innych osób (ust. 1). O przyjęciu do szpitala decyduje wyznaczony lekarz po osobistym zbadaniu chorego i w miarę możliwości zasięgnięciu opinii drugiego lekarza psychiatry albo psychologa (ust. 2). Lekarz ten ma obowiązek wyjaśnić choremu przyczyny przyjęcia do szpitala bez zgody i poinformować go o jego prawach (ust. 3). Takie przyjęcie do szpitala wymaga zatwierdzenia przez ordynatora (lekarza kierującego oddziałem) w ciągu 48 godz. od chwili przyjęcia. Kierownik szpitala zawiadamia o tym sąd opiekuńczy miejsca siedziby szpitala w ciągu 72 godz. od chwili przyjęcia (ust. 4). W oparciu o takie zawiadomienie sąd opiekuńczy wszczyna postępowanie dotyczące przyjęcia osoby chorej psychicznie do szpitala psychiatrycznego (art. 25 ustawy).


Pozostało jeszcze 90% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane