Stan wyjątkowy. Kto wprowadza i co oznacza dla obywateli?

autor: Hubert Rabiega21.03.2020, 16:00; Aktualizacja: 21.03.2020, 16:20
Czas trwania stanu wyjątkowego nie może być dłuższy niż 90 dni. Przedłużenie możliwe jest tylko raz, za zgodą Sejmu, na czas nie dłuższy niż 60 dni.

Czas trwania stanu wyjątkowego nie może być dłuższy niż 90 dni. Przedłużenie możliwe jest tylko raz, za zgodą Sejmu, na czas nie dłuższy niż 60 dni.źródło: ShutterStock

Stan wyjątkowy jest jednym z trzech konstytucyjnych stanów nadzwyczajnych, który może pociągać za sobą pewne (proporcjonalne do stopnia zagrożenia) ograniczenia wolności i praw człowieka i obywatela. Czas trwania takiego stanu nie może być dłuższy niż 90 dni. Przedłużenie możliwe jest tylko raz, za zgodą sejmu, na czas nie dłuższy niż 60 dni.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:gazetaprawna.pl
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (25)

 • ABC(2020-03-21 16:47) Zgłoś naruszenie 4341

  To, co jest obecnie, to jest stan nadzwyczajny. To, że rządzący nazywają go inaczej (wcześniej epidemiczny, teraz - epidemii) niczego nie zmienia. Ustawa wprowadza zakazy i nakazy, których w normalnej sytuacji wprowadzić zgodnie z Konstytucją nie można. Można to zrobić jedynie w przypadku stanu nadzwyczajnego. I tak się dzieje, mimo tego, nie nazywając tego zgodnie z tym, co określono w Konstytucji. To conajmniej obchodzenie prawa, jeśli nie jego łamanie...

  Pokaż odpowiedzi (4)Odpowiedz
 • anka(2020-03-21 18:23) Zgłoś naruszenie 516

  Wojska Polskie Białobrzegi.Kiedy chce się wjechać do Jednostki Wojskowej w Białobrzegach od strony ul.Starych Dębów-SZOK. Budka 1m kw. w niej 2 osoby -zero masek,zero odległości,zero rękawiczek,zero płynu odkażającego i piszą przepustki - biorą w ręce dokumenty interesantów,piszą jednym długopisem,który następnie podają interesantowi żeby pokwitował,podają przepustkę i................. koronawirus jest w raju. ZGROZA !!!

  Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
 • ABC wykaż swoją aktywność gdzie indziej (2020-03-22 10:55) Zgłoś naruszenie 4140

  i zgłoś się na ochotnika do szpitala zakaźnego w ramach swojej "pustoty nadzwyczajnej". Zostaw te sprawy osobom , dzięki którym mamy tylko 547 zakażonych ,a nie kilkanaście/kilkadziesiąt tyś. jak Niemcy czy Włochy/Hiszpania itd.;

  Pokaż odpowiedzi (4)Odpowiedz
 • robol(2020-03-23 08:41) Zgłoś naruszenie 1712

  Na pewno wprowadzą stan wyjątkowy, najpóźniej zaraz po świętach, jak liczba chorych będzie większa. Wcześniej nie mogą, bo opozycja (choć teraz mówią inaczej) mogła by to w przyszłości wykorzystać i zarzucać rządzącym, że niesłusznie ograniczają prawa obywateli.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • południowa Polska (2020-03-31 19:39) Zgłoś naruszenie 3421

  Ale było by fajnie jakby wprowadzili cenzurę w końcu TVN zacząłby mówić prawdę :)

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • Mat(2020-04-01 13:36) Zgłoś naruszenie 124

  Czyli gdyby wprowadzili stan wyjątkowy mogliby wyłączyć internet, telefony, tv i radio. Trochę słabo!

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • obywatel(2020-04-23 13:07) Zgłoś naruszenie 21

  Jeśli do tego dojdzie to będzie powtórka z lat 80 tych

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Michalgd(2020-05-15 21:54) Zgłoś naruszenie 10

  Prawnik a taki głupi. Przecież bezprawnie wprowadzone rozporządzeniami i ustawą o epidemii tak zwane obostrzenia to dokładnie te same ograniczenia Wolności Obywatelskiej o których mówi ustawa o klęskach żywiołowych i która dopuszcza ich wprowadzenie. Trzeba było krzyczeć kiedy wprowadzali te obostrzenia, i nie,, zostań w domu" kiedy wprowadzali obowiązkowo kwarantannę tylko wyjdź na ulicę bo łamią twoje prawa. I tak powoli powoli obostrzeniami wprowadzili nam ograniczenia Wolności jakie przewiduje tylko stan wyjątkowy. Na czas nieokreślony.. i mają teraz całkowitą rację I mówią prawdę że obecnie wprowadzenie stanu klęski żywiołowej nie jest konieczne. A poza tym absolutnie nie wolno wprowadzać stanu klęski żywiołowej tylko po to żeby zmienić termin wyborów.

  Odpowiedz
 • obywatelka(2020-06-24 08:28) Zgłoś naruszenie 00

  Wprowadzenie stanu wyjątkowego najbardziej wydaje isię prawdopodobne po pierwszej turze wyborów kiedy jest wysoce prawdopodobne ,że obecny prezydent będzie musiał zmierzyć się z któyms z kandydatów w drugiej turze. Wprowadzenie stanu wyjątkowego w tym momencie tłumacząc się obecnymi podtopieniami w południowej Polsce i wzrastającą ilością zakażeń na świecie tak naprawdę rozwiązwiąze problem rządu- utrzyma status quo wraz z obecnym prezydentem, ograniczy możłiwość protestów itd. Jak do tej pory obecna władza udowodniła ,że jest w stanie skorzystać ze wszystkich narzędzi jakie są możliwe nawet jeśli są one nieadekwatne lub trudno wytłumaczalne dla obwywateli. Myślę ,że media powinny podnieść ten temat jak najszybciej ,bo możemy być za dwa tygodnie mocno wszyscy zaskoczeni obrotem sytuacji.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane