statystyki

Łączone odszkodowania za jedną podróż lotniczą

autor: Patryk Słowik16.03.2020, 17:00
„Pasażerowie, którzy zostali narażeni na odwołanie lub duże opóźnienie lotu, doświadczyli bowiem tych niedogodności zarówno w związku z odwołaniem ich pierwotnie zarezerwowanego lotu, jak również później, w następstwie dużego opóźnienia ich lotu alternatywnego” – stwierdził TSUE.

„Pasażerowie, którzy zostali narażeni na odwołanie lub duże opóźnienie lotu, doświadczyli bowiem tych niedogodności zarówno w związku z odwołaniem ich pierwotnie zarezerwowanego lotu, jak również później, w następstwie dużego opóźnienia ich lotu alternatywnego” – stwierdził TSUE.źródło: ShutterStock

Pasażerowi linii lotniczych, który otrzymał odszkodowanie z tytułu odwołania lotu i zaakceptował lot alternatywny, przysługuje prawo do odszkodowania także z tytułu opóźnienia lotu alternatywnego. Tak brzmi konkluzja wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w sprawie fińskiego przewoźnika lotniczego.

Sprawa dotyczyła podróżnych, którzy dokonali w Finnair rezerwacji na lot z Helsinek do Singapuru. Ten został jednak odwołany wskutek awarii maszyny. Przewoźnik zaproponował pasażerom alternatywę: lot łączony przez Chiny. Ci się na to zgodzili. Ostatecznie do Singapuru dolecieli, lecz z kilkugodzinnym opóźnieniem. Wkrótce zażądali od przewoźnika zapłaty odszkodowań zarówno za pierwszy odwołany lot, jak i drugi opóźniony. Finnair argumentował, że nie powinien płacić dwukrotnie, gdyż chodziło tak naprawdę o jedną podróż. Sąd w Helsinkach poprosił trybunał o interpretację przepisów unijnego rozporządzenia 261/2004 ustanawiającego wspólne zasady odszkodowania i pomocy dla pasażerów w przypadku odmowy przyjęcia na pokład albo odwołania lub dużego opóźnienia lotów. Wątpliwość sądu w Helsinkach dotyczyła przede wszystkim tego, że zobowiązany do dwukrotnej zapłaty byłby ten sam operator lotniczy.


Pozostało jeszcze 47% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane