statystyki

Łączone odszkodowania za jedną podróż lotniczą

autor: Patryk Słowik16.03.2020, 17:00
„Pasażerowie, którzy zostali narażeni na odwołanie lub duże opóźnienie lotu, doświadczyli bowiem tych niedogodności zarówno w związku z odwołaniem ich pierwotnie zarezerwowanego lotu, jak również później, w następstwie dużego opóźnienia ich lotu alternatywnego” – stwierdził TSUE.

„Pasażerowie, którzy zostali narażeni na odwołanie lub duże opóźnienie lotu, doświadczyli bowiem tych niedogodności zarówno w związku z odwołaniem ich pierwotnie zarezerwowanego lotu, jak również później, w następstwie dużego opóźnienia ich lotu alternatywnego” – stwierdził TSUE.źródło: ShutterStock

Pasażerowi linii lotniczych, który otrzymał odszkodowanie z tytułu odwołania lotu i zaakceptował lot alternatywny, przysługuje prawo do odszkodowania także z tytułu opóźnienia lotu alternatywnego. Tak brzmi konkluzja wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w sprawie fińskiego przewoźnika lotniczego.

Sprawa dotyczyła podróżnych, którzy dokonali w Finnair rezerwacji na lot z Helsinek do Singapuru. Ten został jednak odwołany wskutek awarii maszyny. Przewoźnik zaproponował pasażerom alternatywę: lot łączony przez Chiny. Ci się na to zgodzili. Ostatecznie do Singapuru dolecieli, lecz z kilkugodzinnym opóźnieniem. Wkrótce zażądali od przewoźnika zapłaty odszkodowań zarówno za pierwszy odwołany lot, jak i drugi opóźniony. Finnair argumentował, że nie powinien płacić dwukrotnie, gdyż chodziło tak naprawdę o jedną podróż. Sąd w Helsinkach poprosił trybunał o interpretację przepisów unijnego rozporządzenia 261/2004 ustanawiającego wspólne zasady odszkodowania i pomocy dla pasażerów w przypadku odmowy przyjęcia na pokład albo odwołania lub dużego opóźnienia lotów. Wątpliwość sądu w Helsinkach dotyczyła przede wszystkim tego, że zobowiązany do dwukrotnej zapłaty byłby ten sam operator lotniczy.


Pozostało 47% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane