statystyki

Powództwo przeciwko zagranicznej linii lotniczej możliwe przed własnym sądem

autor: Patryk Słowik24.02.2020, 06:01; Aktualizacja: 24.02.2020, 07:52
samolot 2

samolot 2źródło: ShutterStock

W przypadku lotu zarezerwowanego w ramach pojedynczej, potwierdzonej rezerwacji, składającego się z kilku odcinków obsługiwanych przez różnych przewoźników lotniczych, odszkodowania z tytułu odwołania ostatniego odcinka lotu można dochodzić przed sądami, w których obszarze właściwości znajduje się miejsce odlotu pierwszego odcinka lotu. Stwierdził tak Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej. A tę wydającą się skomplikowaną konkluzję najprościej pokazać na przykładzie, który stał się podstawą orzekania.

Otóż dwójka pasażerów zarezerwowała lot łączony w ramach jednej rezerwacji. Lot obejmował trzy odcinki: z Hamburga do Londynu, z Londynu do Madrytu oraz z Madrytu do San Sebastian. Pierwszy odcinek lotu obsługiwał przewoźnik brytyjski – British Airways. Pozostałe dwa odcinki firma hiszpańska – Iberia. Sęk w tym, że lot z Madrytu do San Sebastian został odwołany, a pasażerowie nie zostali o tym terminowo poinformowani. Zgodnie z przepisami unijnego rozporządzenia dotyczącego praw pasażerów w transporcie lotniczym należało im się więc po 250 euro odszkodowania. Firma, na którą pasażerowie scedowali swoje roszczenia, pozwała Iberię przed sądem rejonowym w Hamburgu. Ten zaś nie był pewien, czy jest właściwy do rozpoznania sporu dotyczącego odcinka lotu, który został odwołany. Bądź co bądź i start, i lądowanie miały być w Hiszpanii. Sprawa trafiła więc do TS UE, jako że potrzebna okazała się wykładnia unijnego rozporządzenia w sprawie jurysdykcji i uznawania orzeczeń sądowych oraz ich wykonywania w sprawach cywilnych i handlowych.


Pozostało jeszcze 48% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane