statystyki

Powództwo przeciwko zagranicznej linii lotniczej możliwe przed własnym sądem

autor: Patryk Słowik24.02.2020, 06:01; Aktualizacja: 24.02.2020, 07:52
samolot 2

samolot 2źródło: ShutterStock

W przypadku lotu zarezerwowanego w ramach pojedynczej, potwierdzonej rezerwacji, składającego się z kilku odcinków obsługiwanych przez różnych przewoźników lotniczych, odszkodowania z tytułu odwołania ostatniego odcinka lotu można dochodzić przed sądami, w których obszarze właściwości znajduje się miejsce odlotu pierwszego odcinka lotu. Stwierdził tak Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej. A tę wydającą się skomplikowaną konkluzję najprościej pokazać na przykładzie, który stał się podstawą orzekania.

Otóż dwójka pasażerów zarezerwowała lot łączony w ramach jednej rezerwacji. Lot obejmował trzy odcinki: z Hamburga do Londynu, z Londynu do Madrytu oraz z Madrytu do San Sebastian. Pierwszy odcinek lotu obsługiwał przewoźnik brytyjski – British Airways. Pozostałe dwa odcinki firma hiszpańska – Iberia. Sęk w tym, że lot z Madrytu do San Sebastian został odwołany, a pasażerowie nie zostali o tym terminowo poinformowani. Zgodnie z przepisami unijnego rozporządzenia dotyczącego praw pasażerów w transporcie lotniczym należało im się więc po 250 euro odszkodowania. Firma, na którą pasażerowie scedowali swoje roszczenia, pozwała Iberię przed sądem rejonowym w Hamburgu. Ten zaś nie był pewien, czy jest właściwy do rozpoznania sporu dotyczącego odcinka lotu, który został odwołany. Bądź co bądź i start, i lądowanie miały być w Hiszpanii. Sprawa trafiła więc do TS UE, jako że potrzebna okazała się wykładnia unijnego rozporządzenia w sprawie jurysdykcji i uznawania orzeczeń sądowych oraz ich wykonywania w sprawach cywilnych i handlowych.


Pozostało 48% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane