statystyki

Nie wszyscy sędziowie poinformują o członkostwie

autor: Małgorzata Kryszkiewicz12.03.2020, 06:59; Aktualizacja: 12.03.2020, 07:27
Przypomnijmy, obowiązek poinformowania przez sędziów prezesów sądów apelacyjnych oraz przez prokuratorów ich przełożonych o przynależności do zrzeszeń, w tym stowarzyszeń, pełnieniu funkcji w organach fundacji oraz członkowstwu w partii politycznej mija w najbliższą sobotę. W połowie kwietnia zaś zostaną one upublicznione w internecie za pośrednictwem Biuletynów Informacji Publicznej.

Przypomnijmy, obowiązek poinformowania przez sędziów prezesów sądów apelacyjnych oraz przez prokuratorów ich przełożonych o przynależności do zrzeszeń, w tym stowarzyszeń, pełnieniu funkcji w organach fundacji oraz członkowstwu w partii politycznej mija w najbliższą sobotę. W połowie kwietnia zaś zostaną one upublicznione w internecie za pośrednictwem Biuletynów Informacji Publicznej.źródło: ShutterStock

Bartłomiej Przymusiński, poznański sędzia i rzecznik prasowy Stowarzyszenia Sędziów Polskich „Iustitia”, upublicznił za pośrednictwem jednego z komunikatorów internetowych treść oświadczenia, jakie złożył w związku z nałożonym na sędziów obowiązkiem informowania o przynależności do zrzeszeń, w tym stowarzyszeń, pełnieniu funkcji w organach fundacji oraz należeniu do partii politycznej.

 Wynika z niego, że sędzia nie jest członkiem partii politycznej, związku zawodowego i nie prowadzi działalności niedającej się pogodzić z zasadami niezależności sądów i niezawisłości sędziów. W dalszej części oświadczenia Bartłomiej Przymusiński pisze jednak, że jego zdaniem obowiązek informowania m.in. o przynależności do stowarzyszeń jest niezgodny „z prawem do ochrony życia prywatnego i rodzinnego, narusza wolność wyznania, wolność gromadzenia się i stowarzyszania”. Z rozmów z sędziami wynika, że oświadczeń takiej treści może być znacznie więcej.


Pozostało 63% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (10)

 • m(2020-03-12 09:53) Zgłoś naruszenie 83

  Ale on przestrzega prawa, bo złożył oświadczenie.

  Odpowiedz
 • nnnnn(2020-03-12 08:58) Zgłoś naruszenie 814

  Nie musi być sędzią jak mu coś nie pasuje. Ja jako obywatel RP stoję na stanowisku, że prawa należy przestrzegać i dotyczy to również sędziów, którzy zgodnie z ustawą maja złożyć oświadczenia. Jako człowiek załatwiający sprawy w sądzie chcę mieć wiedzę kim jest osoba rozpatrująca sprawę i czy nie należy skorzystać z prawa wniesienia wniosku o wyłączenie.

  Pokaż odpowiedzi (4)Odpowiedz
 • krogulec(2020-03-12 10:19) Zgłoś naruszenie 71

  Czyżby pisiarni nie pomógł Pegasus???????????????????? A zbyniek zero ??????? W jakich spółkach, spółeczkach, fundacjach, stowarzyszeniach????????

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Nenia(2020-03-12 15:47) Zgłoś naruszenie 50

  do nnnnn: a co powiesz, gdy r e ż i m nałoży na Ciebie obowiązek zgłaszania członkostwa w np. klubie brydżowym, trójce klasowej, radzie parafialnej, kółku modlitewnym? Co będziesz mówił, gdy Tobie zechcą odebrać część swobód obywatelskich? Zanim ocenisz innych, postaw się na ich miejscu. Zapewniam, że pomaga w nabraniu rozsądku.

  Odpowiedz
 • decha(2020-03-12 15:59) Zgłoś naruszenie 02

  No fajnie publikujecie tylko to co wam odpowiada. Suuuuper tak trzymać.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane