statystyki

Błędy administracji nie obciążają studentów

autor: Dr Adam Ploszka10.03.2020, 13:22; Aktualizacja: 10.03.2020, 13:22
Skarżącymi w sprawie Convertito i inni przeciwko Rumunii (skarga nr 30547/14) była piątka obywateli Włoch. Zostali oni przyjęci na studia na rumuńskim Uniwersytetcie Oradejskim na podstawie decyzji dziekana wydziału.

Skarżącymi w sprawie Convertito i inni przeciwko Rumunii (skarga nr 30547/14) była piątka obywateli Włoch. Zostali oni przyjęci na studia na rumuńskim Uniwersytetcie Oradejskim na podstawie decyzji dziekana wydziału.źródło: ShutterStock

Skarżącymi w sprawie Convertito i inni przeciwko Rumunii (skarga nr 30547/14) była piątka obywateli Włoch. Zostali oni przyjęci na studia na rumuńskim Uniwersytetcie Oradejskim na podstawie decyzji dziekana wydziału.

Prawo rumuńskie wymagało jednak uzyskania zezwolenia ministra edukacji narodowej. Pomimo braku tych zezwoleń uniwersytecki senat zdecydował o dopuszczeniu wszystkich skarżących do egzaminów końcowych, które ci zdali, uzyskując państwowe dyplomy w dziedzinie stomatologii w marcu 2010 r. Następnie skarżący zainicjowali procedury mające na celu uzyskanie nostryfikacji dyplomów we Włoszech. W 2011 r. rumuńskie MEN wykryło nieprawidłowości dotyczące spóźnionego wydawania zezwoleń dla pewnej liczby studentów, włącznie ze skarżącymi. Zwróciło się do rektora o unieważnienie ich dyplomów, co senat i rektor uczynili. Skarżący złożyli skargę na tę decyzję.

Sąd badający sprawę w I instancji uchylił decyzje unieważniające tytuły zawodowe i wydał orzeczenie co do istoty sprawy, stwierdzając, że nie doszło do oszustwa ze strony skarżących. Sąd w II instancji doszedł do odmiennego wniosku, stwierdzając, że skarżący mieli świadomość braku wymaganego zezwolenia, a nadto występowały braki w ich dokumentacji, więc uzyskali swoje dyplomy w sposób nieuczciwy.


Pozostało jeszcze 67% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane