statystyki

1000 zł kryterium do Funduszu Alimentacyjnego

autor: Michalina Topolewska10.03.2020, 08:00; Aktualizacja: 10.03.2020, 08:09
211 tys. dzieci będzie otrzymywać świadczenia z FA od października br., jeśli nie zmieni się kryterium dochodowe

211 tys. dzieci będzie otrzymywać świadczenia z FA od października br., jeśli nie zmieni się kryterium dochodoweźródło: ShutterStock

Z 800 zł do 1000 zł wzrośnie próg dochodowy obowiązujący przy wnioskowaniu o wsparcie z Funduszu Alimentacyjnego (FA) na nowy okres świadczeniowy, który zacznie się 1 października br. W kolejnych latach jego kwota będzie podlegać automatycznej waloryzacji.

Wprowadzenie takiego rozwiązania w ustawie z 7 września 2007 r. o pomocy osobom uprawnionym do alimentów (t.j. Dz.U. z 2019 r. poz. 670 ze zm.) przewiduje projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw związanych ze świadczeniami na rzecz rodziny. Zawarta w nim propozycja nowelizacji przepisów ma przeciwdziałać sytuacji, gdy z uwagi na wzrost najniższego wynagrodzenia za pracę matki samotnie wychowujące jedno dziecko, które otrzymują pensję w takiej wysokości, byłyby pozbawiane pieniędzy z FA. Tak mogłoby się stać w tym roku, bo przy ubieganiu się o finansowe wsparcie na okres świadczeniowy, który zacznie się 1 października, będą uwzględniane dochody z 2019 r. W przypadku braku podwyżki progu wynoszącego obecnie 800 zł na osobę w rodzinie, samotni rodzice nie otrzymaliby świadczeń z funduszu na nowy okres. Wejście w życie zmian pozwoli uniknąć tego scenariusza.

Co więcej, zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, o których pisaliśmy na łamach DGP („Pomoc dla samotnych rodziców”, nr 43/20) w projekcie jest mowa o corocznej waloryzacji kryterium dochodowego. Po raz pierwszy będzie ona miała miejsce w 2021 r., a sama podwyżka będzie się odbywać w oparciu o wskaźnik waloryzacji, którym będzie procentowy wzrost najniższego wynagrodzenia w kwocie obowiązującej od 1 stycznia roku poprzedniego, w stosunku do wysokości minimalnej płacy sprzed dwóch lat. W praktyce będzie to wyglądać w ten sposób, że w przyszłym roku kryterium zostanie podniesione o tyle procent, o ile wzrosła najniższa pensja w 2020 r. w porównaniu do 2019 r. W związku z tym, że minimalna płaca w br. jest o 15,6 proc. wyższa niż w poprzednich 12 miesiącach, to próg dochodowy przy wnioskowaniu o świadczenia z FA na okres zaczynający się 1 października 2021 r. będzie wynosić 1156 zł (podobny mechanizm waloryzacji jest stosowany przy podwyższaniu kwoty świadczenia pielęgnacyjnego).

– Takie rozwiązanie nie spowoduje wzrostu liczby osób uprawnionych do świadczeń z funduszu. Pozwoli jedynie zahamować tendencję spadkową, jaką obserwujemy w ostatnich latach – mówi Natalia Siekierka, kierownik działu świadczeń Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej we Wrocławiu.


Pozostało 57% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (8)

 • Izabela(2020-03-10 22:17) Zgłoś naruszenie 100

  Wkoncu się za to wzięli!!! I powinno to być bez kryterium bo ja jako że pracuje dalej mi przekroczy 😔 a nawet jeśli ich nie mam to chciałabym aby było to wplacane na konto dziecka bo mu się należy i kiedyś by mu to w życiu ulatwilo.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • 123(2020-03-10 20:42) Zgłoś naruszenie 63

  Super, łatwiej mi będzie udupicstarego dziada.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Mama(2020-03-10 23:30) Zgłoś naruszenie 31

  A co z niepełnosprawnymi dziećmi które ukończy 18 lat i pobierają rentę socjalną?Tak pięknie zawsze pisało że należą im się alimenty z funduszu alimentacyjnego już dożywotnio, a tutaj nawet ni bierzecie ich pod uwagę. Czy zastąpiliście je tym dodatkiem co tak wszędzie pięknie opisujecie że dostali dodatkowa pomoc 500 zł? Szkoda że nie dopisaliście że zabierzecie im alimenty

  Odpowiedz
 • jul(2020-03-10 08:38) Zgłoś naruszenie 12

  bajki

  Odpowiedz
 • Xd(2020-07-27 10:21) Zgłoś naruszenie 00

  Niech się wezmą za godna place to i alimenty nie będą potrzebne.

  Odpowiedz
 • Wierzyciel(2020-04-24 13:18) Zgłoś naruszenie 00

  Powinni również ustalić kwotę wolną od zajęcia na poziomie 75% wynagrodzenia minimalnego w innych sprawach. Jeżeli MS chce wykluczyć egzekucję z nieruchomości to niech chociaż da szansę wyegzekwowania należności innymi sposobami egzekucji. Inaczej te ich pomysły nie trzymają się kupy. Można ściągać z wynagrodzenia po 200-300 zł. bez uszczerbku dla życia dłużnika, który chyba biorąc dług przewidywał, że będzie płacił. No chyba, że Państwo sankcjonuje przestępstwo oszustawa kredytowego i wspiera oszustów w tym. Niech dłużnicy pokażą, że chcieli płacić. Z powodu 300 zł. nie umrą z głodu. Wierzyciel nie powinien wyręczać panstwa w utrzymaniu mniej rozsądnej czy też mniej uczciwej części społeczęństwa. inne patrzenie na tę kwestię prowadzi mnie do wniosku, że podatków też nie chcę płacić. A może niech zwolnią ich z podatku dochodowego i zaliczkę na podatek potrącają na skutek zajęcia egzekucyjnego. Dlaczego to ja powinienem dbać o dłużnika, a państwo dalej kosić od niego podatki i składki na zus.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane