Epoka prawników krzemowych. Czy człowiek zostanie wyeliminowany z rynku?

autor: Jan Żerański03.03.2020, 13:01; Aktualizacja: 03.03.2020, 13:12
Sztuczna inteligencja jest dzisiaj dość ciekawym obszarem inwestycyjnym, choć nie zawsze opłacalnym.

Sztuczna inteligencja jest dzisiaj dość ciekawym obszarem inwestycyjnym, choć nie zawsze opłacalnym.źródło: ShutterStock

Sztuczna inteligencja może za jakiś czas przejąć obowiązki młodszych prawników i asystentów prawnych, ale człowieka z rynku prawniczego nie wyeliminuje.

B adacze na całym świecie próbują od dłuższego czasu przewidzieć, jak rozwój sztucznej inteligencji (AI) wpłynie na społeczeństwa. Z raportów think tanków i prac naukowców z poważnych ośrodków płynie wniosek, że każda branża powinna zastanowić się nad zagadnieniem. Wliczając w to prawników.

Narodziny inteligencji (sztucznej)

Czym jest „sztuczna inteligencja”? Termin ten powstał w latach 50. XX w., gdy zaczęto na poważnie zajmować się komputerami (to właśnie wtedy stworzono pierwsze laboratoria poświęcone sztucznej inteligencji – na MIT oraz na Carnegie Mellon University). W zamyśle jego twórcy Johna McCarthy’ego oznacza „konstruowanie maszyn, o których działaniu dałoby się powiedzieć, że są podobne do ludzkich przejawów inteligencji”. Potem do McCarthy’ego dołączyli inni: Marvin Minsky, Allen Newell, Herbert Simon, którzy stali się – razem z brytyjskim kryptologiem Alanem Turingiem – ojcami badań nad sztuczną inteligencją.

Turing zresztą już w 1950 r. zastanawiał się nie tylko, czy maszyna może myśleć i co znaczy myślenie, lecz także czy może powstać maszyna, której uda się przekonać człowieka, że nią nie jest. Tak właśnie został opracowany tzw. test Turinga, jeden z pierwszych eksperymentów badających relacje człowiek – maszyna. Test polega na tym, że maszyna ma za zadanie tak prowadzić konwersację z człowiekiem, by uznał on, że jego rozmówca jest takim samym człowiekiem jak on.


Pozostało jeszcze 86% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane