SN: Izba Dyscyplinarna nie może orzekać ws. wniosku o uchylenie immunitetu sędziemu Tulei

27.02.2020, 15:21; Aktualizacja: 27.02.2020, 15:34
Sąd Najwyższy

Sąd Najwyższyźródło: ShutterStock

 Zgodnie z uchwałą trzech Izb SN Izba Dyscyplinarna powinna powstrzymać się od orzekania do czasu rozstrzygnięcia zgodności z prawem przepisów regulujących jej status; Izba ta zatem nie może orzekać ws. wniosku o uchylenie immunitetu sędziemu Igorowi Tulei – poinformował w czwartek Sąd Najwyższy.

wróć do artykułu

Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:PAP
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (8)

 • czytelnik(2020-02-28 13:10) Zgłoś naruszenie 24

  a kto, Gersdorf a może sam Tuleja

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Andrzej Falicz(2020-03-01 10:32) Zgłoś naruszenie 41

  Zawieszenie polega na tym, że funkcjonuje stan prawny z przed ogłoszenia " uchwaly" wybranych izb i wybranych sędziów SN. Jest to logiczne gdyż to uchwała została zawieszona a nie ustawa Sejmu, która do momentu podjęcia decyzji przez TK odpowiada zasadzie domniemanej zgodności konstytucyjnej. SN nie może...zawieszać obowiązującego i uchwalonego przez Sejm prawa gdyż nie jest władzą ustawodawczą .

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • Andrzej Falicz(2020-03-01 10:45) Zgłoś naruszenie 31

  Oczywiście według obowiązującego prawa ustalonego przez władze ustawodawczą to prerogatywa Izby Dyscyplinarnej SN. Taki jest aktualny stan prawny. I tylko Sejm może zmienić aktualny stan prawny bo to Sejm uchwala prawo a nie sędziowie SN.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Andrzej Falicz(2020-03-04 06:14) Zgłoś naruszenie 00

  A co jest podstawą prawną odbierającą Sejmowi prawo do stworzenia nowej izby SN? Nie jest przypadkiem prerogatywą konstytucyjną władzy ustawodawczej ustalanie struktury organizacyjnej sądownictwa? Artykuł 176 ustęp 2 Oraz artykuł 178 ustęp 1. Sędziowie w sprawowaniu swojego urzędu ....podlegają tylko Konstytucji i USTAWOM(!). A USTAWY...którym podlegają uchwala Sejm a nie SN. Sedziowie nie mogą być sędziami we własnej sprawie. A więc SN nie może sam decydować o tym czy mu się podoba jakaś ustawa, która dotyczy SN albo...nie. Zgodność ustawy z Konstytucją w polskim porządku prawnym może jedynie oceniać TK. Na pewno nie SN

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane