Prawo unijne a prawo krajowe. Czy Unia Europejska nami rządzi?

autor: Alicja Deneka29.02.2020, 12:30; Aktualizacja: 01.03.2020, 01:15
Dlaczego państwo członkowskie można karać krajowych sędziów za stawanie wyroku TSUE, instytucji, która jest gwarantem przestrzegania prawa unijnego?

Dlaczego państwo członkowskie można karać krajowych sędziów za stawanie wyroku TSUE, instytucji, która jest gwarantem przestrzegania prawa unijnego?źródło: ShutterStock

Zmiany w sądownictwie po raz kolejny wywołały gorącą dyskusję na temat tego, czy Konstytucja RP ma prymat nad prawem unijnym. Spróbujmy się zastanowić, jak należy rozumieć zasadę pierwszeństwa prawa UE i dlaczego obowiązuje ona w krajowym porządku prawnym.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:gazetaprawna.pl
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (11)

 • rr(2020-03-02 08:42) Zgłoś naruszenie 41

  Po pierwsze naród - suweren, nie wypowiedział się w sprawie oddania suwerenności jakiejś organizacji. Próba oddania suwerenności obcym - byłaby zdradą główną, naruszeniem demokracji, próbo wyzucia suwerena z władzy. Nie wyobrażam sobie czy mogłoby istnieć cięższe przestępstwo przeciwko społeczeństwu. Zapisy konstytucji są jednoznaczne. Suwerenem jest naród, nie UE. Najwyższym prawem konstytucja, a dopiero potem RATYFIKOWANE umowy międzynarodowe. Ratyfikowana umowa międzynarodowa - nie może dotyczyć pozbawienia władzy suwerena, gdyż byłaby sprzeczna z konstytucji. A zatem rozporządzenia UE - zgodnie zapisami konstytucji również nie powinny obowiązywać bezpośrednio, gdyż nie są aktami prawa wymienionymi w konstytucji. Rozporządzenie UE nie jest ratyfikowaną umową międzynarodową - zatem żadne z nich ratyfikowane umowy. O wyrokach ETS to nawet szkoda pisać - bo instytucjia to naruszenie podstawa demokracji.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • echo(2020-02-29 16:03) Zgłoś naruszenie 19

  Komu ludzie najstarszej, przestępczej korporacji świata ślubują, od tysiąca lat, Watykanowi czy Polsce?

  Odpowiedz
 • KON-STY-TU-CJA jest przed prawem unijnyn(2020-02-29 14:09) Zgłoś naruszenie 214

  ""Pozycja prawna Konstytucji w Polsce wynika przede wszystkim z jej art. 8 ust. 1. Zgodnie z nim „Konstytucja jest najwyższym prawem Rzeczypospolitej Polskiej”. W konstytucjach państw członkowskich Unii Europejskiej, w których podobnego przepisu brakuje, np. w Niemczech, nadrzędność konstytucji tłumaczy się samą jej naturą. Szczególna pozycja Konstytucji została potwierdzona także wyrokiem polskiego Trybunału Konstytucyjnego. Trybunał Konstytucyjny stwierdził w wyroku dotyczącym traktatu akcesyjnego, że Konstytucja z racji wynikającej z art. 8 ust. 1 Konstytucji nadrzędności mocy prawnej korzysta na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej z pierwszeństwa obowiązywania i stosowania. Z racji swej szczególnej mocy pozostaje ona zatem także po przystąpieniu do Unii Europejskiej „prawem najwyższym Rzeczypospolitej Polskiej”, również w stosunku do wszystkich wiążących Rzeczpospolitą Polską umów międzynarodowych. Także śp prezydent RP Lech Kaczyński potwierdził jako polski negocjator Traktatu z Lizbony ten stan prawny, gdy 3 maja 2009 roku w swoim przemówieniu z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja powiedział: „(…) Unia Europejska to wspólny sukces jej członków, przystąpienie do Unii to nasz sukces, nasz polski sukces, ale w tych warunkach rola Konstytucji jest szczególna, to ona jest w Polsce najwyższym prawem. Tak jest i tak musi pozostać. Konstytucję można naprawiać, zmieniać, ulepszać, ale dzisiaj stoi ona ponad wszystkimi różnymi źródłami prawa, powtarzam, tak jak została zapisana. (…).” Z powyższego wynika jednoznacznie, że Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej na terenie Polski znajduje się w hierarchii źródeł prawa wyżej niż prawo wspólnotowo-unijne. Wbrew cytowanemu wyżej twierdzeniu Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości to konstytucje krajowe w razie nieusuwalnej sprzeczności pomiędzy nimi a prawem wspólnotowo-unijnym posiadają pierwszeństwo stosowania. W końcu w momencie przystąpienia do Unii Europejskiej Rzeczpospolita Polska przekazała na mocy art. 90 ust. 1 Konstytucji jej i jej organom kompetencje organów władzy państwowej jedynie w niektórych sprawach, a nie wyłączyła stosowania Konstytucji czy wręcz wyzbyła się całkowicie suwerenności. Konsekwencją tego stanu rzeczy jest dopuszczalność kontroli zgodności z Konstytucją rozporządzeń, dyrektyw i decyzji unijnych jako aktów normatywnych w rozumieniu art. 193 Konstytucji, który brzmi: „Każdy sąd może przedstawić Trybunałowi Konstytucyjnemu pytanie prawne co do zgodności aktu normatywnego z Konstytucją, ratyfikowanymi umowami międzynarodowymi lub ustawą, jeżeli od odpowiedzi na pytanie prawne zależy rozstrzygnięcie sprawy toczącej się przed sądem.” Jeżeli więc sąd polski zwróci się do Trybunału Konstytucyjnego z pytaniem prawnym dotyczącym zgodności rozporządzenia, dyrektywy lub decyzji unijnej z Konstytucją Rzeczypospolitej Polskiej, Trybunał Konstytucyjny będzie do orzekania w tej kwestii uprawniony.""

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • KON-STY-TU-CJA jest przed prawem unijnyn(2020-02-29 14:07) Zgłoś naruszenie 102

  ""Dnia 30 czerwca 2009 r. niemiecki Federalny Trybunał Konstytucyjny wydał orzeczenie w sprawie traktatu z Lizbony składające się z 147 stron...………..FTK powiedział dobitnie i jednoznacznie, że UE to związek suwerennych państw, a nie federacja. Jeżeli Republika Federalna Niemiec chciałaby się stać częścią federacji europejskiej, to naród niemiecki musiałby zdecydować o tym w referendum zgodnie z artykułem 146 niemieckiej Konstytucji (Grundgesetz). Oznacza to, że Niemcy pozostają Niemcami, Francja Francją, Polska Polską itd. Zatem ten wyrok niemieckiego Trybunału Konstytucyjnego ma wymiar ogólnounijny i dotyczy także Polski. Na marginesie warto wspomnieć, że słowa związane z suwerennością (souveraen lub Souveraenitaet) padają w wyroku FTK 49 razy. Oznacza to powrót państwa narodowego w Europie.""

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Bogdan Zaorski(2020-02-29 14:04) Zgłoś naruszenie 25

  ”O wyższości świąt Bożego Narodzenia nad świętami Wielkiej Nocy.”

  Odpowiedz
 • Hania(2020-02-29 13:57) Zgłoś naruszenie 130

  W przypadku Polski to "działanie"oszalałej targowicy jest na pierwszym miejscu.

  Odpowiedz
 • echo(2020-02-29 12:57) Zgłoś naruszenie 204

  Komu w Polsce ślubuje sędzia, naszej ojczyźnie czy UE?

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane