statystyki

Granice wolności słowa radcy

autor: Szymon Cydzik26.02.2020, 06:01; Aktualizacja: 26.02.2020, 08:35
Spór powstał na kanwie sprawy w sądzie rejonowym w Piasecznie.

Spór powstał na kanwie sprawy w sądzie rejonowym w Piasecznie.źródło: ShutterStock

Izba Dyscyplinarna SN przekazała wczoraj do ponownego rozpoznania w korporacyjnym wyższym sądzie dyscyplinarnym sprawę radcy prawnej, która zarzucała koledze po fachu powoływanie się na wpływy.

Spór powstał na kanwie sprawy w sądzie rejonowym w Piasecznie. Radca prawna złożyła wniosek o wyłączenie sędziego, tłumacząc, iż pełnomocnik strony przeciwnej (należący do tej samej korporacji), chwalił się posiadaniem „układów” w tym sądzie. Argumentem potwierdzającym inne niż tylko zawodowe relacje mecenasa z sędziami miała być zgoda na wywieszenie w sądzie plakatu reklamującego jego usługi mediacyjne. Obwiniona sytuację w jednostce opisała też mailowo do resortu sprawiedliwości.

Izbowy sąd dyscyplinarny uznał ją za winną naruszenia art. 38 ust. 1 i art. 50 ust. 1 Kodeksu Etyki Radcy Prawnego. Zdaniem sędziów I instancji prawniczka przekroczyła granice wolności słowa określone rzeczową potrzebą i złamała zasadę lojalności i koleżeństwa, zarzucając innemu radcy przestępstwo powoływania się na wpływy, zarówno w piśmie do sądu, jak i w wiadomości do ministerstwa. Za oba delikty ukarano ją karą łączną nagany.

Od tego orzeczenia odwołały się obie strony. Poszkodowany uważał, że kara jest niewspółmiernie niska i za każde naruszenie etyki obwiniona powinna zapłacić 10 tys. zł. Ona sama zaś wnosiła o uniewinnienie, zarzucając sądowi naruszenie zarówno prawa procesowego (oddalenie wniosków dowodowych obrony, oparcie się tylko na twierdzeniach pokrzywdzonego) jak i materialnego. W tym drugim zakresie chodziło o nieprawidłowe uznanie, że jej działanie wykraczało poza granice wolności słowa, mimo że było odpowiedzią na bezprawne w jej ocenie działanie pełnomocnika strony przeciwnej.


Pozostało 64% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane