statystyki

Granice wolności słowa radcy

autor: Szymon Cydzik26.02.2020, 06:01; Aktualizacja: 26.02.2020, 08:35
Spór powstał na kanwie sprawy w sądzie rejonowym w Piasecznie.

Spór powstał na kanwie sprawy w sądzie rejonowym w Piasecznie.źródło: ShutterStock

Izba Dyscyplinarna SN przekazała wczoraj do ponownego rozpoznania w korporacyjnym wyższym sądzie dyscyplinarnym sprawę radcy prawnej, która zarzucała koledze po fachu powoływanie się na wpływy.

Spór powstał na kanwie sprawy w sądzie rejonowym w Piasecznie. Radca prawna złożyła wniosek o wyłączenie sędziego, tłumacząc, iż pełnomocnik strony przeciwnej (należący do tej samej korporacji), chwalił się posiadaniem „układów” w tym sądzie. Argumentem potwierdzającym inne niż tylko zawodowe relacje mecenasa z sędziami miała być zgoda na wywieszenie w sądzie plakatu reklamującego jego usługi mediacyjne. Obwiniona sytuację w jednostce opisała też mailowo do resortu sprawiedliwości.

Izbowy sąd dyscyplinarny uznał ją za winną naruszenia art. 38 ust. 1 i art. 50 ust. 1 Kodeksu Etyki Radcy Prawnego. Zdaniem sędziów I instancji prawniczka przekroczyła granice wolności słowa określone rzeczową potrzebą i złamała zasadę lojalności i koleżeństwa, zarzucając innemu radcy przestępstwo powoływania się na wpływy, zarówno w piśmie do sądu, jak i w wiadomości do ministerstwa. Za oba delikty ukarano ją karą łączną nagany.

Od tego orzeczenia odwołały się obie strony. Poszkodowany uważał, że kara jest niewspółmiernie niska i za każde naruszenie etyki obwiniona powinna zapłacić 10 tys. zł. Ona sama zaś wnosiła o uniewinnienie, zarzucając sądowi naruszenie zarówno prawa procesowego (oddalenie wniosków dowodowych obrony, oparcie się tylko na twierdzeniach pokrzywdzonego) jak i materialnego. W tym drugim zakresie chodziło o nieprawidłowe uznanie, że jej działanie wykraczało poza granice wolności słowa, mimo że było odpowiedzią na bezprawne w jej ocenie działanie pełnomocnika strony przeciwnej.


Pozostało jeszcze 64% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane