Prezesi sądów: Władcy absolutni

autor: Małgorzata Kryszkiewicz25.02.2020, 07:00; Aktualizacja: 25.02.2020, 07:53
Posłowie PiS, którzy byli autorami noweli, twierdzą jednak, że zmiany były potrzebne, gdyż poprzedni skład kolegiów sądu apelacyjnego i okręgowego nie zapewniał należytego funkcjonowania tych organów.

Posłowie PiS, którzy byli autorami noweli, twierdzą jednak, że zmiany były potrzebne, gdyż poprzedni skład kolegiów sądu apelacyjnego i okręgowego nie zapewniał należytego funkcjonowania tych organów.źródło: ShutterStock

Odwoływanie prezesów sądów przed upływem kadencji, wybór przewodniczących wydziałów czy ustalanie podziału czynności w sądach – w tych kwestiach szeregowi sędziowie nie mają już nic do powiedzenia

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (12)

 • dramat(2020-02-26 11:06) Zgłoś naruszenie 22

  A co uważacie o sędzinie, która odmawiając zwolnienia z kosztów zaznacza w uzasadnieniu, że nie musiałam korzystać z prywatnego gabinetu rehabilitacji, bo są przecież bezpłatne z nfz.(!) Taka ... kasta ma czelność oceniać konieczność zleconej przez lekarza terapii teraz, by nie dopuścić do pogorszenia sprawności, tylko każe mi czekać rok w kolejce do rehabilitanta w ramach nfz!!! I do tego powołuje się na komusze orzecznictwo z 1984 r.

  Odpowiedz
 • Gosc(2020-02-25 15:26) Zgłoś naruszenie 83

  Do normalność. Nie zgadzam się z tym poglądem, nie trzeba bowiem wielkiej wyobraźni, by móc przewidzieć skutki takich regulacji. Pracownicy w zakładzie pracy pracują zawsze pod czyimś kierownictwem, kierownictwo to dotyczy zarówno sfery organizacji pracy, jak i merytorycznych kwestii. Sędziowie natomiast w zakresie orzekania winni być niezawiśli i wolni od jakichkolwiek nacisków. Naciski -co oczywiste - mogą mieć związek z tzw. organizacją pracy, np. sędzia, który orzeka wbrew oczekiwaniom prezesa może być obecnie przenoszony z wydziału do wydziału, w którym tematyka jest mu znana jedynie z etapu szkolenia. Następnie moźna takiego sędziego rozliczać z terminowości i wydajności pracy, a w razie niedociągnięć kierować wnioski o wszczęcie postępowania dyscyplinarnego. To zresztą są chwyty stare i ograne, i właśnie kolegia stanowiły przed nimi tamę. A pamiętajmy taka sytuacja zawsze odbija się na podsądnym. Zresztą tak już było za komuny, a teraz do tego wracamy. Smutne.

  Odpowiedz
 • deja vie(2020-02-25 14:24) Zgłoś naruszenie 57

  Na oczach wielu powstaje nowa straszna kasta sędziowska związana z ludźmi dojnej zmiany uformowana przez prawników Ordo Iuris i błogosławiona przez czarna zarazę. Aby się nie napracowali zwiększono opłaty sądowe i wprowadzono tam gdzie ich nie było.Zwykłego Polaka nie będzie stać na pójście do sądu. Hejtowana jest autorka art., choć pisze bezstronnie i delikatnie o efektach kagańcowej ustawy. Wmawia się ludziom, że z powodu paru nieuczciwych sędziów należy tak ustawić sędziów, aby decydowali tylko ludzie przy żłobie. Tak ustawiali sędziów ludzie NSDAP, ZSRR a teraz Erdogan z Turcji. Całkiem jak św. Inkwizycja - dla dobra ludzi paliła ich na stosie, szczególnie zielarki i samodzielnie myślący byli ich wrogami.

  Odpowiedz
 • normalność(2020-02-25 14:17) Zgłoś naruszenie 75

  Odwoływanie prezesów sądów przed upływem kadencji, wybór przewodniczących wydziałów czy ustalanie podziału czynności w sądach, w tych kwestiach szeregowi sędziowie nie powinni mieć nic do powiedzenia. W którym miejscu pracy pracownicy mają wpływ na odwoływanie swojego pracodawcy, czy ustalanie czynności pomiędzy innymi pracownikami? Sędzia powinien skupić się na swojej pracy, czyli orzekaniu.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Abc(2020-02-25 10:40) Zgłoś naruszenie 73

  W wojewódzkich sadach administracyjnych to chyba w ogóle nie będzie kolegium, bo tam przepisy u.s.p. Stosuje się odpowiednio, a przecież nie istnieją sądy adm. na niższym szczeblu. Pani Redaktor, mam nadzieję, zainteresuje się tym tematem i przybliży nam tę kwestię.

  Odpowiedz
 • Krokodyle łzy w obronie Kasty(2020-02-25 10:23) Zgłoś naruszenie 1613

  "Wszystko przez tzw. ustawę dyscyplinującą" -pisze wiadoma autorka. A ja myślę ,że wszystko przez brak czystek (dekomunizacji) jaką zrobiono np. w Niemczech. Proste jak cep, ale jak widać skład z PRL w WS być musi i system kolesiostwa z tym związany również. Autorka wini Ustawę ,ale nie bezkarną kastę łamiąca często podstawowe prawa ludzkie - ilość skrzywdzonych nie jest mała (spytajcie np.Juszczyszyna)

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • Malcolm(2020-02-25 09:00) Zgłoś naruszenie 92

  Nie do końca zgadzam się z autorką. Pomija fakt, że na bieżące funkcjonowanie sądu największy wpływ ma dyrektor sądu, bo to on z ramienia MS dysponuje kasą /i oczywiście jest od niego max zależny/. Prezesi sądów już od dawna nie mają realnego wpływu na funkcjonowanie sądów wobec odebrania im możliwości dysponowania środkami sądu. Mają jedynie wpływ na organizację ustalonej im odgórnie obsady orzeczniczej i urzędniczej. To rzeczywiście może być element nacisku na konkretnego sędziego /zmiana zakresu obowiązków, zmiana protokolanta itp./.

  Odpowiedz
 • paniatno(2020-02-25 08:18) Zgłoś naruszenie 1817

  i stalinizm sie w polsce skonczy a wtedy zabierzemy im emerytury i do roboty kasta pojdzie

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane