statystyki

Sądowa batalia rozkręca się na międzynarodową skalę

autor: Małgorzata Kryszkiewicz, Grzegorz Osiecki, Tomasz Żółciak, Magdalena Cedro08.01.2020, 07:00; Aktualizacja: 08.01.2020, 07:26
Okrągły stół ws. reformy wymiaru sprawiedliwości

Okrągły stół ws. reformy wymiaru sprawiedliwościźródło: PAP
autor zdjęcia: Leszek Szymański

W parlamencie znowu wojna wokół ustawy dyscyplinującej sędziów. A jeszcze dziś spór dotrze także do Brukseli.

Dalsze prace okrągłego stołu w sprawie sytuacji w wymiarze sprawiedliwości mają być prowadzone w ramach zespołów roboczych. Przygotują one projekty ustaw w zakresie ustroju sądów powszechnych, Sądu Najwyższego i Krajowej Rady Sądownictwa. Zdaniem niektórych uczestników zainaugurowanych wczoraj rozmów to zbyt szeroki zakres. – Trzeba określić cele naszego działania, co uzdrowić w pierwszej kolejności – apelował prof. Jerzy Pisuliński z Katedry Prawa Cywilnego UJ.

Partie proponują

Kamila Gasiuk-Pihowicz z KO uważa, że w świetle listopadowego orzeczenia TSUE ze strony władzy potrzebne są cztery kroki: przywrócić stan zgodny z prawem w KRS, uregulować status sędziów wybranych przez obecną KRS, uregulować kwestie wyroków przez nich wydanych (w tym prawa do ich ponownego rozpatrzenia), stworzyć zgodne z prawem unijnym procedury dyscyplinujące sędziów, które nie będą umożliwiały politycznych nacisków.

Krzysztof Śmiszek z Nowej Lewicy zadeklarował otwarcie lewicy na rozmowy o sędziach pokoju (postulat PSL). – Ważnym elementem jest administracja sądów i prokuratur. Chora jest sytuacja, gdzie na 35 tys. pracowników 17–18 tys. odeszło, podczas gdy obowiązków jest coraz więcej – powiedział.

Jakub Kulesza z Konfederacji proponuje stworzenie ławy przysięgłych w Izbie Dyscyplinarnej SN, która mogłaby się składać z losowo wybranych prawników. Postuluje też wprowadzenie pracy sądów na dwie zmiany.

Grodzki w Brukseli i z problemami w kraju


Pozostało jeszcze 43% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (6)

 • KON-STY-TU-CJA jest przed prawema unijny w Polsce(2020-01-08 11:44) Zgłoś naruszenie 2223

  "Kamila Gasiuk-Pihowicz z KO uważa". A kto to jest - wyrocznia, a może Konstytucja w spódnicy, e chyba TK i Prezydent razem wzięci. Imbecyli i targowiców Ci u nas dostatek. Polski NARÓD jest suwerenem Polsce - to mówi Konstytucja (dociera to do GP z KO). O TSUE tam nic nie ma.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • nie ogłupiajcie społeczeństwa....tak ma być,jak (2020-01-08 14:36) Zgłoś naruszenie 1414

  ludzie mieszkający w Polsce pragną.Właśnie ,dlatego wygrywa PIS i obecny P.Prezydent.Czynią jak widać tylko przez jedną kadencję i dalej idą drogą cierniami ciągle podkładanymi przez wrogów pokomunistycznych,których korzenie były sowieckie,ale propaganda dąży do upadku państwa polskiego i zniewolenia polaków.Bądżmy obywatelami naszej ojczyzny--wybierajmy i głosujmy tak,aby nasze przyszłe życie nie było koszmarem pod tytułem wschodniego ,słowiańskiego Kunta Kinty.

  Odpowiedz
 • geniusz(2020-01-08 08:51) Zgłoś naruszenie 1113

  Dlaczego sądy mają pracować tylko na dwie zmiany, od razu trzy, całodobowo, a na tej trzeciej Kulesza - dożywotnio.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • !!!!!(2020-01-08 15:08) Zgłoś naruszenie 510

  czy "parkinsony" mogą decydować o... egzystencji Polaków..???

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane