statystyki

Sądowa batalia rozkręca się na międzynarodową skalę

autor: Małgorzata Kryszkiewicz, Grzegorz Osiecki, Tomasz Żółciak, Magdalena Cedro08.01.2020, 07:00; Aktualizacja: 08.01.2020, 07:26
Okrągły stół ws. reformy wymiaru sprawiedliwości

Okrągły stół ws. reformy wymiaru sprawiedliwościźródło: PAP
autor zdjęcia: Leszek Szymański

W parlamencie znowu wojna wokół ustawy dyscyplinującej sędziów. A jeszcze dziś spór dotrze także do Brukseli.

Dalsze prace okrągłego stołu w sprawie sytuacji w wymiarze sprawiedliwości mają być prowadzone w ramach zespołów roboczych. Przygotują one projekty ustaw w zakresie ustroju sądów powszechnych, Sądu Najwyższego i Krajowej Rady Sądownictwa. Zdaniem niektórych uczestników zainaugurowanych wczoraj rozmów to zbyt szeroki zakres. – Trzeba określić cele naszego działania, co uzdrowić w pierwszej kolejności – apelował prof. Jerzy Pisuliński z Katedry Prawa Cywilnego UJ.

Partie proponują

Kamila Gasiuk-Pihowicz z KO uważa, że w świetle listopadowego orzeczenia TSUE ze strony władzy potrzebne są cztery kroki: przywrócić stan zgodny z prawem w KRS, uregulować status sędziów wybranych przez obecną KRS, uregulować kwestie wyroków przez nich wydanych (w tym prawa do ich ponownego rozpatrzenia), stworzyć zgodne z prawem unijnym procedury dyscyplinujące sędziów, które nie będą umożliwiały politycznych nacisków.

Krzysztof Śmiszek z Nowej Lewicy zadeklarował otwarcie lewicy na rozmowy o sędziach pokoju (postulat PSL). – Ważnym elementem jest administracja sądów i prokuratur. Chora jest sytuacja, gdzie na 35 tys. pracowników 17–18 tys. odeszło, podczas gdy obowiązków jest coraz więcej – powiedział.

Jakub Kulesza z Konfederacji proponuje stworzenie ławy przysięgłych w Izbie Dyscyplinarnej SN, która mogłaby się składać z losowo wybranych prawników. Postuluje też wprowadzenie pracy sądów na dwie zmiany.

Grodzki w Brukseli i z problemami w kraju


Pozostało 43% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (6)

 • KON-STY-TU-CJA jest przed prawema unijny w Polsce(2020-01-08 11:44) Zgłoś naruszenie 2223

  "Kamila Gasiuk-Pihowicz z KO uważa". A kto to jest - wyrocznia, a może Konstytucja w spódnicy, e chyba TK i Prezydent razem wzięci. Imbecyli i targowiców Ci u nas dostatek. Polski NARÓD jest suwerenem Polsce - to mówi Konstytucja (dociera to do GP z KO). O TSUE tam nic nie ma.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • nie ogłupiajcie społeczeństwa....tak ma być,jak (2020-01-08 14:36) Zgłoś naruszenie 1414

  ludzie mieszkający w Polsce pragną.Właśnie ,dlatego wygrywa PIS i obecny P.Prezydent.Czynią jak widać tylko przez jedną kadencję i dalej idą drogą cierniami ciągle podkładanymi przez wrogów pokomunistycznych,których korzenie były sowieckie,ale propaganda dąży do upadku państwa polskiego i zniewolenia polaków.Bądżmy obywatelami naszej ojczyzny--wybierajmy i głosujmy tak,aby nasze przyszłe życie nie było koszmarem pod tytułem wschodniego ,słowiańskiego Kunta Kinty.

  Odpowiedz
 • geniusz(2020-01-08 08:51) Zgłoś naruszenie 1113

  Dlaczego sądy mają pracować tylko na dwie zmiany, od razu trzy, całodobowo, a na tej trzeciej Kulesza - dożywotnio.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • !!!!!(2020-01-08 15:08) Zgłoś naruszenie 510

  czy "parkinsony" mogą decydować o... egzystencji Polaków..???

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane