Można skarżyć decyzję o pozostawieniu sędziego w służbie

autor: Małgorzata Kryszkiewicz20.02.2020, 17:00
KRS twierdziła, że jej decyzja nie może być skierowana do SN

KRS twierdziła, że jej decyzja nie może być skierowana do SNźródło: ShutterStock

To, że uchwała Krajowej Rady Sądownictwa (KRS) o wyrażeniu zgody na dalsze zajmowanie stanowiska przez sędziego jest ostateczna, nie oznacza, że jest także niezaskarżalna. Do takich wniosków doszła Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych (IKNiSP) Sądu Najwyższego.

Zgodnie z prawem o ustroju sądów powszechnych (t.j. Dz.U. z 2019 r. poz. 52 ze zm.; dalej u.s.p.) sędzia, który ukończy 65. rok życia, przechodzi w stan spoczynku. Przepisy przewidują jednak, że w ściśle określonym terminie może oświadczyć KRS wolę dalszego zajmowania stanowiska. A ta może na to wyrazić zgodę, jeżeli „jest to uzasadnione interesem wymiaru sprawiedliwości lub ważnym interesem społecznym, w szczególności jeśli przemawia za tym racjonalne wykorzystanie kadr sądownictwa powszechnego lub potrzeby wynikające z obciążenia zadaniami poszczególnych sądów”. Nie zawsze jednak taka zgoda zostaje wydana, o czym niedawno przekonał się jeden z sędziów.

KRS uznała bowiem, że wydział, w którym orzeka, jest obsadzony w sposób wystarczający, a brak jednego sędziego w istotny sposób nie zakłóci pracy sądu. Z tym stwierdzeniem nie zgodził się zainteresowany i odwołał się do SN. Złożył także wniosek o udzielenie zabezpieczenia w postaci wstrzymania skuteczności uchwały.

I to właśnie ten wniosek rozpatrzyła IKNiSP, uwzględniając go zgodnie z intencją sędziego. Zanim jednak rozpatrzyła dopuszczalność złożenia takiego wniosku, odniosła się do kwestii zaskarżalności samej uchwały KRS w przedmiocie dalszego zajmowania stanowiska przez sędziego osiągającego wiek przejścia w stan spoczynku. KRS twierdziła, że jej decyzja nie może być skierowana do SN.


Pozostało jeszcze 61% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane