TK wznawia prace. Wkrótce rozpozna sprawy z podłożem politycznym

autor: Małgorzata Kryszkiewicz19.02.2020, 07:48; Aktualizacja: 19.02.2020, 07:49
W składzie TK próżno szukać sędziego, który nie byłby wybrany głosami partii rządzącej

W składzie TK próżno szukać sędziego, który nie byłby wybrany głosami partii rządzącejźródło: ShutterStock

Po dwóch miesiącach niemal całkowitego zastoju Trybunał Konstytucyjny wznawia prace. Co ciekawe, dzisiejsza rozprawa, która jest pierwszą w tym roku, będzie dotyczyć kwestii wyłączania sędziego z powodu powołania go na urząd na wniosek obecnej, kwestionowanej Krajowej Rady Sądownictwa (KRS).

Także kolejna, wyznaczona na 3 marca, ma podłoże polityczne. TK pochyli się nad wnioskiem marszałka Sejmu, który domaga się rozstrzygnięcia sporu kompetencyjnego między Sądem Najwyższym a prezydentem i Sejmem. Choć wielu prawników uważa, że żadnego sporu kompetencyjnego tutaj nie ma.

Dzisiejsza rozprawa dotyczy przepisów kodeksu postępowania karnego o wniosku o wyłączenie sędziego. Sprawa znalazła się w TK z inicjatywy Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego (ID SN), co do której zapadły już orzeczenia (m.in. uchwała trzech połączonych izb SN) stwierdzające, że nie jest ona sądem. Wszystko jednak wskazuje na to, że TK zamierza te fakty zignorować i udzielić dziś odpowiedzi na pytanie prawne ID SN.


Pozostało 74% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (11)

 • KON-STY-TU-CJA jest przed prawem unijnyn(2020-02-19 08:30) Zgłoś naruszenie 2917

  "Po dwóch miesiącach niemal całkowitego zastoju" - po co te dygresje . Praca TK to nie wywiady dla autorki i mediów, lecz spokojne zajmowaniem się prawem konstytucyjnym (są powody), a tego nie widać na co dzień. Uprzedzenie polityczne autorki wyziera często spoza jej tekstów. Niestety.

  Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
 • wał(2020-02-19 09:38) Zgłoś naruszenie 267

  "TK wznawia prace. Wkrótce rozpozna sprawy z podłożem politycznym" - tak jest gdyby sędziowie przy okazji orzekania nie uprawiali polityki, kosztem swoich podsądnych, to nie było by spraw z podłożem politycznym przed TK. W tym miejscu apel do rządzących o rozważenie wprowadzenia do szkół podstawowych w ramach lekcji "wiedza o społeczeństwie" edukacji w zakresie prawa konstytucyjnego, trójpodziału władz oraz demokratycznej kontroli Suwerena nad wszystkimi trzema władzami. Żeby młodzi obywatele nie dali sobie odebrać, poprzez manipulację i wykorzystanie niewiedzy, uprawnień kontrolnych wobec którejkolwiek z władz w państwie !

  Odpowiedz
 • KON-STY-TU-CJA jest przed prawem unijnyn(2020-02-19 11:25) Zgłoś naruszenie 148

  Konstytucja się nie podoba, Polska się nie podoba, TK się nie podoba - zupełnie odwrotnie jak w Niemczech. Tam TK w 2009 odesłał TSUE do konta m/in na podstawie art. 146 ich konstytucji ,stwierdzono że UE to nie federacja. Polska ma te same prawa co Niemcy w UE. a może się mylę.

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • Legart(2020-02-19 10:52) Zgłoś naruszenie 59

  To co? Ktoś przyjmuje zakłady, jaki będzie wyrok? .............................................................................(żartowałem)

  Odpowiedz
 • Jon Snow(2020-02-19 13:11) Zgłoś naruszenie 36

  a się troli dobrozmianowych zleciało....

  Odpowiedz
 • and33(2020-03-04 23:16) Zgłoś naruszenie 00

  No i dobrze że jest stanowisko TK. Chcieli zastopować wybór sędziów to trzeba było to zrobić zanim Duda powołał . Teraz to kicha.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane