Wszystko na opak, czyli alfabet deformy. Oto jak polityka partyjnych królów jest sztuką manipulacji

autor: Łukasz Bojarski22.02.2020, 08:30
Prawo jako instrument działania było tej polityki zawsze blisko, ale z takim jak obecnie stopniem upolitycznienia debaty ustrojowo-prawnej, manipulacji, i mieszania ludziom w głowach nie mieliśmy do czynienia jeszcze nigdy.

Prawo jako instrument działania było tej polityki zawsze blisko, ale z takim jak obecnie stopniem upolitycznienia debaty ustrojowo-prawnej, manipulacji, i mieszania ludziom w głowach nie mieliśmy do czynienia jeszcze nigdy.źródło: PAP
autor zdjęcia: Rafał Guz

To, że polityka, bez rozróżniania partyjnych kolorów, jest sztuką nie tylko walki o władzę, lecz także manipulacji, niespełnionych obietnic, półprawd czy kłamstwa, wiemy nie od dziś. Do tych cech doszusowało to, co się dzieje obecnie wokół zagadnień ustrojowych, sądownictwa, sędziowskich wyroków, zmian prawa. Prawo jako instrument działania było tej polityki zawsze blisko, ale z takim jak obecnie stopniem upolitycznienia debaty ustrojowo-prawnej, manipulacji, i mieszania ludziom w głowach nie mieliśmy do czynienia jeszcze nigdy.

N aprawdę można zwariować. Naprawdę nie ma końca eksperyment, któremu jesteśmy poddawani. Naprawdę nie ma granic dla niekompetencji, wstydu, żenady. Naprawdę zacierają się zupełnie granice polityki i prawa. Ten tekst jest o świecie widzianym na opak. O tym, że to, co deklarowane, jest dokładnym zaprzeczeniem tego, co realizowane. O manipulacji, która powoduje, że ludzie spoza branży zupełnie stracili rozeznanie co się dzieje w państwie, a i my, choć w prawie bardziej biegli, co rusz się gubimy.

Nie dać się zwariować, sprawdzać, co się kryje za słowami, analizować, dyskutować z przyjaciółmi, znajomymi, zachować świeżość spojrzenia. Musimy się starać zrozumieć świat wokół nas. A nie jest to takie proste, bo w obliczu lawiny zakłamania i niegodziwości przestają nas dziwić wydarzenia, które jeszcze kilka lat temu wstrząsnęłyby nami do głębi.

To, że polityka, bez rozróżniania partyjnych kolorów, jest sztuką nie tylko walki o władzę, lecz także manipulacji, niespełnionych obietnic, półprawd czy kłamstwa, wiemy nie od dziś. Do tych cech doszusowało to, co się dzieje obecnie wokół zagadnień ustrojowych, sądownictwa, sędziowskich wyroków, zmian prawa. Prawo jako instrument działania było tej polityki zawsze blisko, ale z takim jak obecnie stopniem upolitycznienia debaty ustrojowo-prawnej, manipulacji, i mieszania ludziom w głowach nie mieliśmy do czynienia jeszcze nigdy.

A jak anarchia

Niestety, do tego zmierzamy. Kto jest sędzią, a kto nim nie jest? Co jest wyrokiem, a co nim nie jest? Który organ jest organem, a który nie? W końcu, co jest prawem, a co nie? Obiecali nam rządzący reformę, która miała wszystko usprawnić, a zafundowali coraz bardziej pogłębiający się kryzys. Obiecali „prawdziwą sprawiedliwość”, a mamy coraz większy klincz. Dwudziesto- i trzydziestolatkowie z Ministerstwa Sprawiedliwości albo rzecznik dyscyplinarny z sądu rejonowego pouczają nas, co jest wyrokiem SN, a co nim nie jest, informując bez skrupułów, że Sąd Najwyższy (trzy połączone izby!) nie miał prawa wyrokować i w ogóle to, co robi, jest nielegalne. Nie wiem, do czego to doprowadzi. Czy oczekiwane decyzje Luksemburga i Brukseli – ogromne kary finansowe za niewykonanie wyroków TSUE czy ograniczenie dotacji unijnych dla krajów na bakier z praworządnością – coś zmienią. Co się musi stać, żeby doszło do politycznej woli korekty, wycofania się z tego, co stwarza największe problemy dla obywateli na przyszłość?

Politycy póki co idą w zaparte, nie chcą się cofnąć o krok. A ich totumfaccy, w tym niestety grupa sędziów, posłuszni są jak na totumfackich przystało, pewnie się zresztą boją, bo zaszli już tak daleko... Z drugiej strony, przyzwoici prawnicy cofnąć się nie mogą, bo co by to miało oznaczać? Że uznają, iż sędziowie dublerzy to prawdziwi sędziowie, że prawo europejskie i wyroki TSUE to nie prawo i stosować ich nie trzeba, że 60 sędziów Sądu Najwyższego nie wie, co czyni, bo się nie zna, zna się za to magister z ministerstwa? Sytuacja wymaga pogłębionej refleksji, precyzyjnych działań, a mamy do czynienia z niepoważnymi wystąpieniami ignorantów.


Pozostało jeszcze 77% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (69)

  • aha(2020-02-25 16:42) Zgłoś naruszenie 00

    ,,w Polsce jest socjalizm, a zmiany w sądach to „bandyterka” Robert Gwiazdowski - polecam cały artykuł w Rzepie. Osobiście nie nazywam rządów pismanów socjalizmem, to czystej wody nasz własny faszyzm - coś czego pojąc nie mogę. Dostaliśmy od nich straszne baty, a mimo to Duduś kładł żołnierzom WiN-u kwiaty. Przykładem uczciwości WiN są kłamstwa p. mec.T.K.

    Odpowiedz
  • bronek(2020-02-25 11:04) Zgłoś naruszenie 02

    Sędziowie są młodzi nieznają prawa a tu mędrzec redaktorek ocenił bezstronie kampanie prezydencką oraz jednocześnie wymiar sprawiedliwości

    Odpowiedz
  • obserwator(2020-02-24 09:11) Zgłoś naruszenie 03

    a jaką sztuką manipulacji są artykuły w DGP

    Odpowiedz
  • Maria(2020-02-24 00:23) Zgłoś naruszenie 01

    Właśnie widziałam w tv gest Lichockiej i jej zapewnienia że faka nie było, że to manipulacja opozycji. Czyż nie jest to "wciskanie kitu " ludziom? To że opozycja połączyła ten gest z onkologią, czyż nie jest nadużyciem? I PiS, i opozycja są siebie warci. Mają nas w głęboko w d....

    Odpowiedz
  • Zbyszek(2020-02-23 23:38) Zgłoś naruszenie 87

    Podajcie mi chociaż jeden argument by PO miało wrócić do władzy?Co prezentuje dziś opozycja i jaki ma plan gospodarczy i wizję na przyszłość naszego kraju. Niestety ale po 8 latach nierządu tych bezczelnych i aroganckich złodziei nie można oczekiwać nic więcej od nich. Ci ludzie są tylko PO to by dostać się do koryta i reprezentować obce interesy, które nie idą w parze z polską racją stanu. Spójrzcie tylko na te gęby, które tylko jątrzą i szczują także za granicą naszego państwa, to ostatnie sprzedawczyki które gardzą wszystkim co święte i mają za nic wyborców którzy na nich głosowali. Gardzą nimi jak sobą nawzajem, co można było usłyszeć na taśmach prawdy.

    Odpowiedz
  • jp(2020-02-23 14:49) Zgłoś naruszenie 03

    Czemy bolszewicka gazeta na zdjeciu umiescila Prezydenta Dude a nie Po kandydatke albo pedala co ******* bzdury jak by startowali na urzad soltysa w Koziej Wolce nie obrazajac miszkanow Koziej Wolki

    Odpowiedz
  • Bert(2020-02-23 13:17) Zgłoś naruszenie 218

    zastanawiam nad tym, w jakiej proporcji u Dziadka stoi głupota do złej woli. Umie płynni się wypowiadać, zna wiele pojęć, zatem konkluzja jest jedna - próbujesz oszczerco mącić w głowach

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • Dziadek wnuków(2020-02-23 13:02) Zgłoś naruszenie 1515

    Tu potrzeba cofnąć się do czasów , gdy wokół dwóch niezadowolonych postaci zebrała się garstka frustratów ! Tych dwóch tak bardzo pragnęło władzy - co samo w sobie nie jest złe - iż zaczęli deprecjonować osiągnięcia ludzi przyzwoitych, chcących naprawić Polskę bez oglądania się na własne korzyści !! Do nich natychmiast, niczym hieny które wyczuły smród padliny, dołączać zaczęli ludzie wątpliwej reputacji i wiarygodności. Wygenerowali tak wiele dziwacznych wydarzeń, wypowiedzieli tak dużo opinii które są szkodliwe i krzywdzące, wykazali się aż nadto brakiem świadectwa obycia czy ogłady, że dołączyli do wielowiekowej niechlubnej tradycji w Polsce, gdzie wypowiadanie się na tematy wymagające fachowej wiedzy przez osoby, którym rozdęte ego lub najczęściej braki w wykształceniu [prawniczym także] szkodzą naszemu krajowi poza granicami. I ośmieszają nasz kraj !! Efekty - na szczęście - okazały by się mizerne, gdyby nie przekupstwo leniwej części narodu, i nie sprzymierzenie się z jedną z religii. Nie potrafili uzyskać większego poparcia poprzez apele, naciski na pewne grupy zawodowe, to zawarli pakt - odpłatnie - z kościołem, który ma co prawda prawo aby odwoływać się do sumień swoich wiernych, i opowiadać im swoje pradawne opowieści nakazując tym samym ich do przestrzegania, natomiast wymuszanie w zamian ustawodawstwa , które ma wymusić na wszystkich mieszkańcach stosowanie się do ich "etyki" jest paskudne i haniebne !! Dziś żyjemy, chociaż i drzewiej też, w kraju, gdzie dominująca ideologia katolicka w przymierzu z ultraprawicą rości sobie prawo do decydowania, co jest słuszne a co nie. Także w sztuce ! We współczesnej Polsce jest bardzo żle z wrażliwością na inność. Bo tak się dzieje zawsze tam, gdzie aparat państwa w tym medialna tuba propagandowa szerzy niechęć czy wręcz nienawiść do kulturowej odmienności, do innego spojrzenia na politykę !! A wszystko dlatego, że dzisiejsza władza - i nie tylko - nie przestrzega najważniejszego przykazania w pracy dla społeczeństwa ; " plus ratio quam vis" ... więcej znaczy rozum niż siła !!

    Pokaż odpowiedzi (5)Odpowiedz
  • remick(2020-02-23 11:26) Zgłoś naruszenie 1118

    "Oto jak polityka partyjnych królów jest sztuką manipulacji". Ten tytul i zdjecie Dudy pasuja razem jak swini siodlo. PO-KO POwinno sobie ich bohatera wybrac, a jest ich cala gora... 👎 POwinni galoPOwac na PO-KO swini nawet za Ural...

    Odpowiedz
  • ubivv(2020-02-23 10:58) Zgłoś naruszenie 1425

    NIEBEZPIECZNE ZWIĄZKI donalda tuska i bronislawa komoruskiego👿👿👿👿👿🇷🇺🇷🇺🇷🇺🇩🇪🇩🇪🇩🇪🇩🇪🇩🇪..Pana Wojciecha Sumlinskiego w bija we fotel tam dowiecie się dlaczego POLSKA nie rozwijała się przez 25 lat...dla nich KARA ŚMIERCI ☠☠☠☠☠☠☠☠☠☠☠☠

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • henio(2020-02-23 07:39) Zgłoś naruszenie 911

    Redaktorku a normalnym jest jak ogon merda psem? Polecam na YT wystąpienie Jakiego na konwencji Sprawiedliwa Polska,lub KONSTYTUCJE.

    Odpowiedz
  • Kabarety w DGP(2020-02-22 23:33) Zgłoś naruszenie 2630

    Uśmiałem się jak na dobrym sowieckim filmie. musicie zmienić tytuł . Czy Wy macie ludzi za imbecyli, no chyba że lemingów.. Wielu dyżurnych polityków pióra tuż przed wyborami dostaje małpiego rozumu. A ja i tak zagłosuję na Dudę , Targowicy na pohybel.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • tylko DUDA=wtedy cały program się uda !!!!!!!!!!!!(2020-02-22 22:12) Zgłoś naruszenie 1720

    ludzie prości poznali politykę i ich myślenia do dobrobytu nikt nie zmieni.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • dzwon ze spiżu(2020-02-22 18:19) Zgłoś naruszenie 2910

    Większość z tych dudusiów to historycy z wykształcenia którzy poszli do polityki bo nic nie umieją. Nie umieją nawet wyciągnąć wniosków z historii niejakiego Grzesia Dyndały. A szkoda.

    Odpowiedz
  • Jan(2020-02-22 18:06) Zgłoś naruszenie 539

    Mamy problem bo poza Konfederacją to nie ma na kogo oddać swego głosu .

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • tym.(2020-02-22 17:45) Zgłoś naruszenie 6522

    Żaden z prezydentów RP , łącznie z przedwojennymi nie spełniał , nie spełnia i nigdy nie będzie spełniał swoich obietnic wyborczych.Każden z nich jest zależny od swojej partii macieżystej więc zawsze będzie prezydentem zwolenników tej partii,a nie całego Narodu.Więc takie p*******nie na różnych forach o prezydencie (tym czy poprzednich) to tylko bezsensowne bicie piany.A pożytek z tego p*****lenia mają tylko hieny polityczne a nie p*******cy.

    Odpowiedz
  • obywatel(2020-02-22 17:09) Zgłoś naruszenie 118

    my wszyscy szyci jesteśmy na zamówienie .przepuście ich wszystkich przez sito ,od lewa do prawa i odwrotnie .A zobaczymy że w żadnym ze słów przez nich wypowiadanych ,niema narodu, państwa, obywateli tylko my-nasza partia.

    Odpowiedz
  • kama(2020-02-22 16:09) Zgłoś naruszenie 2638

    Artykuł pisany na zamówienie, aby przedstawić jedynie słuszne poglądy, które bezwarunkowo należy podzielać. Panowie Redaktorzy, obudźcie się, żyjemy w zupełnie innej Polsce niż 5, 15 czy 25 lat temu. Jeżeli tego nie pojmujecie, to może zmienicie zawód i zaczniecie pisać bajeczki dla dzieci. O ile, oczywiście potraficie.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • Bert(2020-02-22 14:09) Zgłoś naruszenie 2647

    gazeta POprawna wprawdzie odkupiła akcje od springera ale dalej reprezentuje interesy polityczne pezetpeerowskiej nomenklatury i niemieckiego establiszmentu oraz wszystkich antypolskich łajdaków

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • PZPPis(2020-02-22 13:54) Zgłoś naruszenie 3421

    Manipulacja niespełnionych obietnic ! Hm fakt ale wiedząc o tym jak można popierać kogoś kto tych obietnic nie spełnił.Pięć lat temu, tego kłamstwa nie można mu było zarzucić,bo był nie umoczony,ale teraz już wszyscy wiedzą ze to było po to by oszukać wyborców.

    Odpowiedz