Konstytucja czy prawo unijne? [SONDAŻ DGP i RMF FM]

autor: Tomasz Żółciak, Magdalena Cedro12.02.2020, 07:37; Aktualizacja: 12.02.2020, 07:39
78 proc. badanych: Konstytucja RP jest ważniejsza od prawa unijnego

78 proc. badanych: Konstytucja RP jest ważniejsza od prawa unijnegoźródło: ShutterStock

Zapytaliśmy w sondażu, jak Polacy postrzegają wyższość prawa unijnego nad krajowym. 78 proc. Polaków uważa, że ustawa zasadnicza i prawo krajowe mają pierwszeństwo przed prawem unijnym – wynika z sondażu DGP i RMF FM.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (26)

 • Zum(2020-02-12 08:22) Zgłoś naruszenie 3329

  Każdy, kto glosi o wyższości prawa EU nad polską konstytucją jest zwykłym pospolitym zdrajcą, tak jak swego czasu marksistowscy piewcy internacjonalnego porządku Moskwy! Nie potrzebujemy jałmużny z tzw dotacji...są one często hamulcem dla rozwoju kraju i przyczyną wyprowadzania znacznych zasobów własnych. Wg ekonomistów z Zachodu jedno € przynosi 0,8 zwrotu , ostatnio mówi się nawet o 1,2€

  Pokaż odpowiedzi (6)Odpowiedz
 • xyz(2020-02-12 09:43) Zgłoś naruszenie 1722

  Publikowanie sondażu w trakcie kampanii przedwyborczej z takimi wynikami szkodzi totalnej opozycji. Może zreflektują się w końcu i przestaną publicznie atakować nasz kraj. Ciężko się słucha lewicowych oraz platformianych demagogów wypowiadających się w europarlamencie czy do nieprzyjaznych Polsce mediów.

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • Kominiarz(2020-02-12 10:28) Zgłoś naruszenie 911

  Słyszałem wypowiedź Nigela Farage, że byłby za uczestnictwem Anglii w UE jeśli byłoby ono na zasadach jakie przyświecały założycielom UE, politykom chadeckim. Dziś władza w UE jest w rękach neomarksistów usiłujących przeforsować swoje utopie nt. nowego społeczeństwa - stada homo-europeicusów. Partie konserwatywne są w odwrocie ale są i ich głos jest ważny i potrzebny. UE to przede wszystkim obywatele poszczególnych krajów a nie garstka brukselskich technokratów, którzy mają neomarksistowskie odloty. Prawo UE, podobnie jak każde prawo ma służyć wszystkim ludziom zamieszkującym kraje członkowskie.

  Odpowiedz
 • absurd w metodzie!(2020-02-12 10:45) Zgłoś naruszenie 144

  Wedle Konstytucji: Wedle hierarchii mocy i ważności: 1. Konstytucja RP; 2. Prawo międzynarodowe ratyfikowane i prawo organizacji, do których RP się zapisała (które uważane jest jako własne). 3. Ustawy... Zrobiono sondaż tak, jakby 2 było obce (a jest własne), i zapytano: czy 1 i 3 jest ważniesze od 2.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Legart(2020-02-12 10:48) Zgłoś naruszenie 229

  Ten sondaż to mydlenie oczu, propaganda. Konstytucja jest nad prawem UE, ale nasz problem tkwi USTAWACH ZWYKŁYCH. Sprzecznych i z Konstytucją i jednocześnie z prawem UE. To nie jest problem heriarchii aktów prawa, tylko nieprzestrzeania WŁASNEGO prawa.

  Odpowiedz
 • odruchwymiotny(2020-02-12 11:00) Zgłoś naruszenie 1313

  jak widać zryto berety znacznej ilości Polaków...kasa tak,prawo nie,......Na miejscu UE wszcząłbym procedurę usunięcia tak wrednego członka ze swego gremium....brawo TVP....

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • nieznośnie głupi sondaż(2020-02-12 12:10) Zgłoś naruszenie 113

  Sondaż: "Czy bezpieczna metoda nieoperacyjnego leczenia wyrostka robaczkowego rozlanego jest lepsza niż brutalna ingeencja chirurgiczna?" 72% TAK! Lepsza! Przecież bezpieczna. PRAWDA; Taka metoda nie istnieje, a rozlanie wyroska robaczkowego wymaga operacji chirurgicznej - pod rygorem ZGONU. Taki sondaż zrobiono w USA celem ośmieszenia sondaży metodologiznie wadliwych.

  Odpowiedz
 • ot co(2020-02-12 14:58) Zgłoś naruszenie 14

  Tu chodzi o standardy praworządności - sądy mają podlegać tylko prawu, być bezstronne, niezależne od bieżącej polityki. Praworządność to standardy Unii i RP - wszyscy mają być równi wobec prawa. SKOK-i, GetBack, Srebrna, prawo do ubliżanie dla korytników i ich koalicjantów.w, szacunek dla korytników = czyli co wolno wojewodzie to nie tobie smrodzie - oto etyka dojnej zmiany i kolaborantów Watykanu /ci to czekają na śmierć Papy, bo im waszych dzieci, kobiet i chłopców nie pozwala używać, kobiet zaś nie poniża/. RP to prawie zawsze był kraj dla ustosunkowanych warchołów, dla suwerena była nędza - i tak się rozpadała RP, odrodzić nie mogła, a gdy odrodziła, to znowu górą byli Nikosie Dyzmowie z krzyżem w rękach.

  Odpowiedz
 • oto co(2020-02-12 15:54) Zgłoś naruszenie 10

  o to co..pozostało Tobie tylko ... udać sie po poradę i leki do psychiatry..ot co. PS . Po leczeniu aby zapobiec nawrotom Twoich przypadłości należy bezwzględnie zmienić klimat i otoczenie udając sie na wschód. Im bliżej Moskwy tym lepiej. Powodzenia

  Odpowiedz
 • bzdura(2020-02-12 15:54) Zgłoś naruszenie 40

  To teraz czekam na rozstrzygnięcie w sondażu, jak chirurg ma składać odłamki przy złamaniu z przemieszczeniem:P Sondaż nie był ani testem wiedzy o prawie, ani badaniem poglądu. Tak pytając, otrzymujemy odpowiedź zmieszną. Niczego ie nei dowiadujemy. A opisano, jakbyśmy się czegoś dowiedzieli. I wmawiamy to ludziom.

  Odpowiedz
 • ot co(2020-02-12 16:19) Zgłoś naruszenie 01

  Do .. ot co... z 16.00 = idźże korytniku do kościoła, po wyspowiadaniu się do lekarza i następnie jedź na Nowogrodzką do Kaczorka, a potem jedź do miasta o 44 ha - czyli Watykanu. Do Moskwy, Berlina czy Waszyngtonu nie wysyłam - tam cię nikt darmo nie utrzyma. Po wycieczce, wróć do KrK lub do koryta w RP, teraz możecie brać za darmo co się da od podatników. Nie czuję do ciebie pogardy tylko współczucie. Nie stać cię nawet na własny nick - tak masz mózg wyprany. Zdrowia psychicznego i fizycznego życzę.

  Odpowiedz
 • KON-STY-TU-CJA jest przed prawem unijnyn(2020-02-12 23:40) Zgłoś naruszenie 33

  Proste jak cep. Stwierdził to nawet FTK Niemiec pokazując miejsce w szeregu TSUE.

  Odpowiedz
 • Leonardo(2020-02-13 13:45) Zgłoś naruszenie 00

  Czyli teraz o tym, co jest prawdą rozstrzygamy w sondażu?

  Odpowiedz
 • Loki(2020-02-13 13:55) Zgłoś naruszenie 00

  Prawo UE nie podważa naszej konstytucji w jakikolwiek sposób i jest ona nadrzędnym aktem prawnym w Polsce tylko jest jeden warunek ustawy przyjmowane przez parlament a później podpisywane przez prezydenta muszą być z nią zgodne i wtedy konflikt prawny nie występuje niestety większość aktów prawnych uchwalonych przez parlament i podpisanych przez prezydenta łamie większość zapisów konstytucji i tu jest pies pogrzebany to nie UE występuje przeciw Polsce ale j rząd i prezydent sygnujac takie ustawy występują przeciw zasadom demokracji

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane