Sędziowie pokoju, nowa struktura sądów. Partia Ziobry zapowiada zmiany

08.02.2020, 17:46; Aktualizacja: 08.02.2020, 18:08
Bardzo wpływowa grupa sędziów w obronie własnych partykularnych interesów wypowiedziała posłuszeństwo ustawom i konstytucji polskiego państwa - mówił na konwencji przewodniczący Solidarnej Polski, minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro

Bardzo wpływowa grupa sędziów w obronie własnych partykularnych interesów wypowiedziała posłuszeństwo ustawom i konstytucji polskiego państwa - mówił na konwencji przewodniczący Solidarnej Polski, minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobroźródło: PAP
autor zdjęcia: Radek Pietruszka

Spłaszczenie struktury sądownictwa do dwóch instancji, wprowadzenie sędziów pokoju i "piątka" dla nowoczesnej administracji sądowej to niektóre propozycje zmian w wymiarze sprawiedliwości przedstawione w sobotę przez polityków Solidarnej Polski.

wróć do artykułu

Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:PAP
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (39)

  • re(2020-02-10 18:06) Zgłoś naruszenie 00

    Kolegia przynajmniej orzekały kolegialnie.

    Odpowiedz
  • Legart(2020-02-10 12:57) Zgłoś naruszenie 21

    Nie ma tradycji "Sędziów pokoju". Więc próba ich introdukowania na grunt polski nie powiedzie się. Natomiast spłaszczenie struktury - gdzie nawet nie ma koncepcji, czy do góry, czy do dołu. Czy projektodawca w ogóle zauważył, że trzeba będzie zmienić w 300 miejscach strukturę właściwości i środkó zaskarżenia. W sytuacji, gdy jeszcze nie oswoiliśmy się z listopadaową wielką katastrofą art. 130 zn(1) kpc. (ogólnie uważam spłaszczenie za dobry pomysł - ale to wymaga wielkiej pracy merytorycznej, nieosiągalnej w roku wyborczym).

    Odpowiedz
  • Piotr(2020-02-10 10:07) Zgłoś naruszenie 21

    Teraz dopiero jest KASTA. Ziobro prędzej czy pózniej będziesz siedział. Nowy prezydent już cie nie ułaskawi !!!!!

    Odpowiedz
  • Jaco(2020-02-10 00:52) Zgłoś naruszenie 42

    Do ardo: Gdybyś mógł rozwinąć swoją wypowiedz co masz na myśli bo to może być rewolucja w sądownictwie: 1.uwolnienie rynku usług prawnych, dobrowolność uczestnicwa w korporacji 2. likwidacja aplikacji na rzecz specjalizacji 3.likwidacja przymusów korporacyjnych 4.wybieralność sędziów i możłiwość ich odwołania przez suwerena 5. sędziami powinni zostawać ludzie doświadczeni pracujący poza sądownictwem i mającyh poczucie sprawiwdliwosci

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • ardo(2020-02-09 15:06) Zgłoś naruszenie 77

    Po pierwsze - uwolnienie rynku usług prawnych, dobrowolność uczestnicwa w korporacji, Po drugie likwidacja aplikacji na rzecz specjalizacji. Po trzecie, likwidacja przymusów korporacyjnych. Po czwarte, wybieralność sędziów i możłiwość ich odwołania przez suwerena. Po piąte, sędziami powinni zostawać ludzie doświadczeni pracujący poza sądownictwem i mającyh poczucie sprawiedliwości. Bez tego ta reforma nie ma żadnego sensu.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Alek(2020-02-09 11:36) Zgłoś naruszenie 41

    Może zbyt idealnie nie było ale reformatorzy z solidarnej Polski , mimo swych "chwalebnych" zapowiedzi mają cel, który przy tej opozycji osiągną. Celem jest zrobienie smakowitego "smuuttii" dla Polaków , a mianowicie cały system wymieszają "mikserem" pana Ziobry oraz pana Kaczyńskiego dodając dwóch składników naturalnych tj." śmietanki "18% oraz wielką ilość "fekaliów ", które z siebie wydalają . Zostanie to oczywiście sprzedane wyborcom jako znakomity produkt końcowy rodem z formuły NSDAP. My Polacy to musimy jednak mieć ciekawą historię

    Odpowiedz
  • Wizjoner(2020-02-09 10:36) Zgłoś naruszenie 76

    Człowiek słusznie nazwany Zerem już wkrótce zniknie z polityki. W maju wybierzemy prezydenta a nie marionetkę i PiS pójdzie w niebyt. Niestety PiS może nie dopuścić do Uczciwych wyborów i w maju ulice spłyną krwią

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • Obywatel.(2020-02-09 09:54) Zgłoś naruszenie 63

    Pis i zjednoczona prawica ,krzyczy że to kasata , a gdzie byli obecni rządzący w postaci Ziobry ,Kaczyńskiego , w latach 2005 roku sprawowali władzę i co zrobili by ,jak oni to mówią zdemokratyzować sądy, NIC ,a tłuste koty i kasta , to jest w śród was samych i przyganiał kocioł garnkowi ,a oba smolą .I zaczęło się polowanie na wielkiego czarnego luda i twa to do dzisiaj po wygraniu wyborów w 2015 roku i to czy to w nocy , czy to w dzień ,jest nagonka na ludzi i różnej maści polityków którzy mają odrębne zdanie niż , J.Kaczyński prezes partii pisowców , czy to tak jak w 1926 roku po zamachu majowym przez J.Piłsudskiego , który rozkazał strzelać do Polaków i to Polak strzelał do Polaka jak w latach 1956 ,1970 i późniejszych ,że kto wówczas miał inny pogląd polityczny niż , J.Piłsudski i jego świta , był szykanowany i do więzienia był szedł ,czy takie rozwiązanie planuje prezes partii pisowców J.Kaczyński , i ta cała jego banda , ze zjednoczoną prawica , bo te młode hieny tylko na to czekają ,te ich trzy raza K.K.K . Czy może będziecie strzelać tak jak to robiła komuna w latach minionych XX wieku od 1956 roku , do 1989 roku , chętnie byście poszli w tym kierunku ,jak się wypowiadał na ten temat poseł z Konfederacji J.Korwin -Mike .

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • fakty(2020-02-09 09:06) Zgłoś naruszenie 620

    sądy STALINOWSKIE w Polsce należy jak najszybciej rozpędzić i utworzyć nowe z nowych ludzi. Obecnych tzw. sędziów potraktować co najmniej jak UB-eków (SB-ków), bo to jeszcze gorsza zaraza (to byli "nadzorcy" wspólnie z prokuraturą). Dla "zasłużonych sędziów" zastosować program CELA+ Oni nauczeni są bezkarności.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • cóż.(2020-02-09 04:42) Zgłoś naruszenie 817

    dlaczego ? są ludzie wybierani na funkcje !!! co 4 lata ,5 lat (prezydent - parlamentarzyści, szef NIK u-- a sędziowie .... DOŻYWOTNIO !!!!! > i to jest SKANDAL !!!!! KIM SĄ ci " normalni zjadacze chleba "- czy chore !! - grupy społeczne -- są aż takimi -kretynami - broniącymi " czarnych cwaniaków " ?. ludzie wreszcie się OCKNIJCIE !!!! należało zmienić konstytucje -- 20 lat wstecz !!!

    Pokaż odpowiedzi (5)Odpowiedz
  • sknera(2020-02-08 20:52) Zgłoś naruszenie 162

    A ile to ma kosztować ? 20 czy 200 miliardów ?

    Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
  • CFA(2020-02-08 20:35) Zgłoś naruszenie 195

    Luis Brandeis sędzia sądu najwyższego USA powiedział że najlepszym środkiem odkarzającym na choroby społeczne i biznesowe jest światło dzienne. Narazie mamy ciemności w Szuflandii (Kingsajz Kaczora) z podpisamy KRSu.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Goodman(2020-02-08 18:51) Zgłoś naruszenie 103

    Monteskiusz uważał, że o jakości państwa stanowi gwarantowanie przez nie wolności obywateli. Filozof wysunął myśl, że sprzyja temu ograniczenie władzy, a zwłaszcza jej podział. Należy oddzielić władzę zajmującą się ustanawianiem praw od władzy wprowadzającej w życie jej postanowienia; sądy zaś powinny być całkowicie niezależne od władz państwowych. Dzięki temu sędziowie, nie obawiając się nacisków ze strony władzy, mogliby wydawać sprawiedliwe wyroki. Do sądu mógłby wówczas odwołać się obywatel, który czułby się pokrzywdzony decyzją któregoś z urzędów. Monteskiusz postulował również powołanie dwuizbowego parlamentu jako władzy ustawodawczej, z prawem weta dla rządu. Spopularyzował w ten sposób klasyczną definicję trójpodziału władzy. Do tego wyciągnąć z szufladki projekt jednomadatowych okręgów, pozbycie się partii politycznych, niezależni urzędnicy państwowi. Nikt w takim systemie nie czół by się bezkarny. Zawalczyło by to skorumpowaną mafię polityczną raz na zawsze. Suweren wybrał by prezydenta i premiera a kandydaci na ministrów mogli by startować osoby z największą ilością głosów z poszczególnych okręgów. Projekty tworzyli by sami tak powinno wyglądać państwo idealne. Nikomu już się nie podoba wasza praca, więc Stworzymy wam nowe stanowiska pracy. Nas jest 39mil was tylko 400. Monteskusz uważał też, że władza sądu nie powinna być powierzona stałemu senatowi, ale wykonywana przez osoby powołane z ludu w drodze powołania określonego zasadami tylko na określony czas. Popierał pogląd, że aby trzymać najwyższych urzędników w zawisłości od praw, lud ma prawo zmuszać ich, aby wrócili do życia prywatnego.

    Pokaż odpowiedzi (5)Odpowiedz
  • ach(2020-02-08 18:48) Zgłoś naruszenie 247

    Powrót do kolegiów? A czy w RP byli kiedyś sędziowie pokoju? Chaotyczne propozycje. Nie przemyślane. Czy z powodu parszywej owcy wśród sędziów trzeba wybić całe stado? Takie myślenie może doprowadzić do wybicia całego stada politykierów i kapłanów - wszak wiele tam parszywca i podłych baranów i owieczek. Na razie ograniczono dostęp do sądu dla zwykłego człowieka - podwyższono koszty procesu.

    Pokaż odpowiedzi (4)Odpowiedz