Jeśli sąsiad utrudnia remont, pomocna będzie decyzja starosty

autor: Marcin Nagórek08.02.2020, 07:30
Jeżeli do wykonania prac jest niezbędne wejście do sąsiedniego budynku, lokalu lub na teren sąsiedniej nieruchomości, inwestor jest obowiązany przed rozpoczęciem robót uzyskać zgodę ich właściciela

Jeżeli do wykonania prac jest niezbędne wejście do sąsiedniego budynku, lokalu lub na teren sąsiedniej nieruchomości, inwestor jest obowiązany przed rozpoczęciem robót uzyskać zgodę ich właścicielaźródło: ShutterStock

Jestem przedsiębiorcą, prowadzę zakład kamieniarski. Mam problem z budynkiem gospodarczym, który stoi w granicy z działką sąsiada. Muszę pilnie wykonać remont ściany, w tym otynkować ją z zewnątrz, ale sąsiad odmawia zgody na wejście na jego nieruchomość – z obawy, że uszkodzę mu jego nasadzenia. Czy mam jakieś możliwości zmuszenia go do udostępnienia działki?

W opisanej sytuacji pomocne będą regulacje zawarte w prawie budowlanym, które przewidują administracyjny tryb realizacji roszczenia przedsiębiorcy. Chodzi tu przede wszystkim o art. 47 ww. aktu. Z ust. 1 owego przepisu wynika m.in., że jeżeli do wykonania prac przygotowawczych lub robót budowlanych jest niezbędne wejście do sąsiedniego budynku, lokalu lub na teren sąsiedniej nieruchomości, w takiej sytuacji inwestor jest obowiązany przed rozpoczęciem robót uzyskać zgodę ich właściciela na wejście. Ponadto powinien uzgodnić z nim przewidywany sposób, zakres i terminy korzystania z tych obiektów, a także ewentualną rekompensatę z tego tytułu.

Z opisu przedstawionego przez czytelnika można wyciągnąć wniosek, że takiej zgody sąsiada przedsiębiorca nie uzyskał. W takim przypadku będzie mógł mieć zastosowanie art. 47 ust. 2 ww. ustawy, który stanowi, że – w razie nieuzgodnienia warunków, o których mowa w ust. 1 – organ administracji architektoniczno-budowlanej na wniosek inwestora rozstrzyga, w drodze decyzji, o niezbędności wejścia do sąsiedniego budynku, lokalu lub na teren sąsiedniej nieruchomości. To rozstrzygnięcie powinno nastąpić w terminie 14 dni od dnia złożenia wniosku.

W przypadku uznania zasadności wniosku inwestora organ administracji architektoniczno-budowlanej określa jednocześnie granice niezbędnej potrzeby oraz warunki korzystania z sąsiedniego budynku, lokalu lub nieruchomości. W praktyce organem właściwym do rozstrzygnięcia podanej kwestii będzie w pierwszej kolejności starosta.


Pozostało 69% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

  • Obywatel.(2020-02-08 09:47) Zgłoś naruszenie 15

    A, co z remontami w blokach spółdzielczych , gdzie sąsiad może ,robić remont mieszkania , bez zgody mieszkańców danej klatki sodowej , ty bardziej że jest to , skupisko ludzi , gdzie są chorzy, starzy i cierpiący , co w takie sytuacji może zrobić lokator danej klatki i mieszkania ,w tej klatce schodowej , jak mówią przepisy prawa????

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane