Żeby toga była polska. Kolejne zawody prawnicze z wymogiem polskiego obywatelstwa

autor: Piotr Szymaniak04.02.2020, 07:30; Aktualizacja: 04.02.2020, 07:46
Projektowane przepisy dotyczyć będą jednak tylko prawników, którzy rozpoczną naukę w Krajowej Szkole po wejściu w życie nowych regulacji.

Projektowane przepisy dotyczyć będą jednak tylko prawników, którzy rozpoczną naukę w Krajowej Szkole po wejściu w życie nowych regulacji.źródło: ShutterStock

Już nie tylko sędziowie i prokuratorzy, ale i aplikanci sędziowscy i prokuratorscy oraz asesorzy będą mogli posiadać wyłącznie jedno obywatelstwo – polskie. Odpowiednie zmiany w ustawie o Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury (t.j. Dz.U. z 2019 r. poz. 1042 ze zm.) przygotowało Ministerstwo Sprawiedliwości.

Zgodnie z projektowanymi regulacjami aplikanci, którzy zdali egzamin sędziowski lub prokuratorski, będą składać – pod rygorem odpowiedzialności karnej – oświadczenie o posiadaniu wyłącznie jednego obywatelstwa. Osoby niespełniające tego wymogu nie zostaną dopuszczone do wykonywania funkcji asesora sędziowskiego lub prokuratorskiego. W przypadku braku możliwości powołania na wolne stanowisko asesorskie z powodu posiadania również paszportu innego państwa, aplikant będzie musiał zwrócić stypendium.

Projektowane przepisy dotyczyć będą jednak tylko prawników, którzy rozpoczną naukę w Krajowej Szkole po wejściu w życie nowych regulacji. Osoby, które już teraz są na aplikacji sędziowskiej lub prokuratorskiej, w chwili otrzymania propozycji objęcia stanowiska asesorskiego będą musiały złożyć do Krajowej Rady Sądownictwa wniosek o wyrażenie zgody na zajmowanie tego stanowiska pomimo posiadania obywatelstwa innego państwa.

Z kolei osoby z podwójnym paszportem, które zdały egzamin w ubiegłym roku, będą musiały wystąpić do KRS w terminie 14 dni od dnia wejścia w życie ustawy. KRS, która będzie miała na podjęcie decyzji dwa miesiące, ma brać pod uwagę „okoliczności związane z nabyciem obywatelstwa oraz konsekwencje wynikające z jego zrzeczenia się”. Z tym, że od uchwały KRS w przedmiocie zgody lub jej braku, odwołanie nie będzie przysługiwało.


Pozostało jeszcze 42% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane