statystyki

SN: Za niedostateczną informację medyczną należy się zadośćuczynienie

autor: Michał Culepa30.01.2020, 07:42; Aktualizacja: 30.01.2020, 07:42
Źródłem sprawy było tragiczne wydarzenie podczas biegu sylwestrowego w Krakowie w 2004 r. Jeden z jego uczestników, 15-letni wówczas Krzysztof G., zasłabł po dobiegnięciu do mety.

Źródłem sprawy było tragiczne wydarzenie podczas biegu sylwestrowego w Krakowie w 2004 r. Jeden z jego uczestników, 15-letni wówczas Krzysztof G., zasłabł po dobiegnięciu do mety.źródło: ShutterStock

Szpital musi prowadzić terapię i rehabilitację chorego możliwie najlepszymi metodami, a gdy są one w nim niedostępne, powinien rzetelnie i w sposób zrozumiały poinformować pacjenta lub jego rodzinę. Zaniedbania powodują konieczność zapłaty zadośćuczynienia dla chorego – orzekł Sąd Najwyższy.

Źródłem sprawy było tragiczne wydarzenie podczas biegu sylwestrowego w Krakowie w 2004 r. Jeden z jego uczestników, 15-letni wówczas Krzysztof G., zasłabł po dobiegnięciu do mety. W szpitalu okazało się, że doznał ciężkiego udaru mózgu, czego efektem było porażenie znacznej części ciała i afazja (utrata mowy i zdolności ruchu). Mimo wdrożenia przez szpital specjalistycznego leczenia i rehabilitacji rodzina chłopca pozwała Uniwersytecki Szpital Dziecięcy, gdzie był leczony.

Żądała 400 tys. zł za – jak to określono w pozwie – nienależyte leczenie i rehabilitację (zarzucono zbyt późną i niedostatecznie szybką diagnostykę oraz błędy w leczeniu i rehabilitacji) oraz 300 tys. zł z tytułu naruszenia praw pacjenta. W tym drugim przypadku zarzuty dotyczyły przede wszystkim kwestii niedostatecznej – zdaniem pozywających – rehabilitacji neurologicznej i braku należytego poinformowania rodziny pacjenta o tym, że szpital nie jest w stanie przeprowadzić rehabilitacji w możliwie najlepszy dla chorego sposób.


Pozostało 78% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane