Reforma komornicza przynosi dobre efekty. Nowe przepisy służą obywatelom [WYWIAD]

autor: Piotr Szymaniak30.01.2020, 07:35; Aktualizacja: 30.01.2020, 07:35
2019 r. był pierwszym rokiem obowiązywania reformy komorniczej. Jak ten okres wyglądał pod względem skuteczności egzekucji?

2019 r. był pierwszym rokiem obowiązywania reformy komorniczej. Jak ten okres wyglądał pod względem skuteczności egzekucji?źródło: ShutterStock

-  Reforma przynosi dobre efekty. Statystyki wskazują na bardzo wysoką skuteczność kwotową. Odzyskiwanie długów na poziomie 16,5 proc. daje podstawy do optymizmu - mówi dr Rafał Reiwer, zastępca dyrektora departamentu wykonania orzeczeń i probacji Ministerstwa Sprawiedliwości.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (24)

  • Jurek4(2020-01-30 13:52) Zgłoś naruszenie 212

    Jeśli skuteczność reformy zasadza się na pozbawieniu pewnej grupy podmiotów efektywnego prawa do sądu (dla przypomnienia - postępowanie wykonawcze jest cżęścią postępowania sądowego realizwanego w ramach tego prawa), to czekać tylko aż te pokrzywdzone podmioty skorzystają z prawa EU żeby swoich strat dochodzić już nie od w większości niewypłacalnych dłużników, ale od wypłacalnego państwa polskiego. Świetny Plan.

    Odpowiedz
  • Z wątpliwościami(2020-01-30 09:16) Zgłoś naruszenie 201

    A komornik to pełni służbę, czy prowadzi własną działalność, ma urlop płatny czy nie? Dostaje pensje czy sam musi zarobić na siebie?

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Jut(2020-01-30 08:57) Zgłoś naruszenie 202

    To ja poproszę uposażenie służbowe i już się do tej służby zabieram

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • KS(2020-01-30 09:13) Zgłoś naruszenie 153

    Ja również, skoro to służba, to niech ******* koszty kancelarii, ja na pensje chętnie się udam. I będę pracował tak samo ciężko jak sędziowie:)......

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • ctf(2020-01-30 14:01) Zgłoś naruszenie 142

    Jedyny człowiek przekonany o sukcesie wymyslonych w dużej mierze przez siebie zmian.

    Odpowiedz
  • kikir(2020-01-30 09:41) Zgłoś naruszenie 142

    hehe służba...to niech dadzą cały aparat do wykonywania tej służby- lokal, pracowników, samochód służbowy,szafy,komputery itp. itd...policjanci chyba też nie przychodzą na służbę z własną bronią, autem ... ciekawa konstrukcja- koszty i ryzyko ponosi komornik, w zamian ma zaszczyt służyć IV czy już V Rp...

    Odpowiedz
  • Waldemar(2020-01-30 21:48) Zgłoś naruszenie 140

    Artykuł sponsorowany - o reformie wypowiada się autor przepisów. To tak jakby pytać reżysera czy jego film jest fajny. Żenujący poziom dziennikarstwa. Zapytajcie dilerow narkotyków czy ich narkotyki są super.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Legart(2020-01-30 14:43) Zgłoś naruszenie 121

    "Odzyskiwanie długów na poziomie 16,5 proc. daje podstawy do optymizmu." - nie popełniłbym takiego oświadczenia. Nawet, gdybym się cieszył, ze wzrostu z niespełna 15%. do 16,5%. W praktyce ten wzrost to wzrost pomiędzy: "zapewne nigdy nie odzyskasz należności", a "zapewne nigdy nie odzyskasz należności".

    Odpowiedz
  • Tyler(2020-01-30 10:30) Zgłoś naruszenie 112

    Sądy bardziej pobłażliwe? Nie przyszło Panu do głowy że po prostu jest brak podstaw do ich czynienia ? Czy to już zbyt duża abstrakcja ?

    Odpowiedz
  • Leśny ludek(2020-01-30 10:48) Zgłoś naruszenie 112

    Papiernie zarobią, teraz tyle makulatury trzeba do stron wysyłać, samych pouczeń 6tka 3 strony. Biurokracji coraz więcej, a 21 wiek chyba mamy, żeby tak Sądy szybko pracowały jak Jomornicy

    Odpowiedz
  • Ste(2020-01-31 08:39) Zgłoś naruszenie 111

    Świetna reforma bo otwierają się nowe kancelarie... Gów#$% prawda! większość asesorów została zwolniona albo sama odeszła po obcięciu i tak żenujących pensji. Mając 5 lat studiów, 2 lata aplikacji, min 2 lata asesury, topiąc w zawód swój pot, krew i łzy co im zostało - postanowili spróbować własnych sił i otworzyć swoją kancelarię. Ot tajemnica. A zostali zwolnieni przez właśnie obniżenie opłat egzekucyjnych. Śmieszne to jest. Przez kilka lat pociągną może wychodząc na plus. Jak będą mieli szczęście to zarobią te 5 tys zł miesięcznie będąc specjalistami po wieloletniej nauce i praktyce. No żyć nie umierać! Trzeba było na kierowcę iść lub do budowlanki. Obecny stan to paranoja. Zmienili zasady gry w trakcie gry i ludziom życia się posypały.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • KSRL(2020-01-30 10:29) Zgłoś naruszenie 103

    Reforma ma swoja dobre skutki,ale niestety zupełnie wyrugowała egzekucją z ruchomości dłużnika. Praktycznie nie ma możliwości sprzedaży ruchomości jeśli dłużnik ma wspólność majątkową z małżonkiem. Pan Minister o tym już nie wspomniał...Fajnie by było gdyby Pan Minister się pochylił nad terminowością czynności wykonywanych przez Sądy: terminami wyznaczania licytacji czy rozpoznawania skarg. Komornik ma trzy dni na ustosunkowania się na skargę a potem sprawa leży przez rok w Sądzie i nic się nie dzieje.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • olo(2020-01-30 18:52) Zgłoś naruszenie 80

    Jestem przedsiebiorcą. Mialem kilka spraw zgloszonych do komornika jeszcze w 2018 roku. Sprawy dotyczyly cwaniakow i oszustow ktorzy winni mi byli kwoty od kilkuset do kilku tys. zl. Ostatnio komornicy zaczeli dowalac wlasnie ta oplate 150 zl. I gdzie tu jakas sprawiedliwosc? Nie dosc ze dluznicy mnie okradli to panstwo tez mnie okrada. zamiast odzyskac pieniadze musze jeszcze doplacac. Kpina.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • ziom(2020-01-31 13:11) Zgłoś naruszenie 31

    Dlaczego Pan Dr nie wspomniał ile jest osób chętnych na aplikację komorniczą ? Niedługo komorników będzie można już tylko oglądać w skansenach obok kołodziejów, bednarzy, snycerzy i innych zawodów, które wygasły ...

    Odpowiedz
  • BOPE(2020-01-30 10:17) Zgłoś naruszenie 23

    Jest super :)

    Odpowiedz
  • Wierzyciel(2020-01-31 17:31) Zgłoś naruszenie 11

    To nagrywanie to rzeczywiście dobre jest. Tylko jak widzę, że dłużnik z rozdzielnością majątkową "pławi się w luksusie" na koszt oczywiście żony, to co mam zrobić? W alimentach to przynajmniej prokurator może zadziałać, a w zwykłej sprawie cywilnej???

    Odpowiedz