statystyki

Kiedy pan ostatnio słyszał o skandalu komorniczym? [WYWIAD]

autor: Piotr Szymaniak31.07.2019, 08:18; Aktualizacja: 31.07.2019, 08:18
Czy skuteczność kwotowa nie mówi nam więcej o stanie majątkowym dłużników niż o skuteczności komorników?

Czy skuteczność kwotowa nie mówi nam więcej o stanie majątkowym dłużników niż o skuteczności komorników?źródło: ShutterStock

- Liczba sytuacji, w których musi interweniować ministerstwo, spadła. Rzadziej też musimy kierować wnioski dyscyplinarne - mówi dr Rafał Reiwer, zastępca dyrektora departamentu wykonania orzeczeń i probacji Ministerstwa Sprawiedliwości odpowiedzialny za reformę komorniczą.

Sześć miesięcy po wejściu w życie nowych przepisów o komornikach mamy rekordową skuteczność. Przynajmniej tę kwotową.

Dane są optymistyczne, zwłaszcza że odnoszą się do sum, które odzyskali wierzyciele. I to nie tylko w stosunku do 2015 r., gdzie mieliśmy skuteczność na poziomie 12,1 proc., ale nawet w stosunku do lat 2016–2017, gdzie była ona stosunkowo wysoka (na poziomie 15,7 – 15,8 proc.), i dotąd historycznie najwyższa. Rok 2018 był pod tym względem nieznacznie gorszy, ponieważ był to okres największych zawirowań, związanych z niepewnością co do tego, czy wynagrodzenie komornika będzie pomniejszane o VAT. My od początku staliśmy na tym stanowisku, że komornik nie jest podatnikiem podatku VAT, ale oficjalnie zostało ono podzielone przez Ministerstwo Finansów dopiero w kwietniu tego roku. Do tego czasu mieliśmy sporo rezygnacji komorników spowodowanych tą vatowską niepewnością, co oczywiście nie sprzyjało skutecznemu odzyskiwaniu należności. Dzisiaj jednak mamy już najwyższą liczbę komorników w historii tego zawodu, prawie 1900, i stabilną sytuację kadrową. Wracając do skuteczności, nawet w porównaniu do okresu z najwyższą dotąd skutecznością, którą wiążę z likwidacją tzw. hurtowni komorniczych po 2015 r., wynik z pierwszego półrocza 2019 jest bardzo dobry. Również zestawiając ten okres z analogicznym półroczem ub. roku.


Pozostało 68% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (6)

 • aa(2019-07-31 10:27) Zgłoś naruszenie 72

  Sami (minister Z. Z) w 2005-2007 stworzyli hurtownie i zniszczyli rynek wierzytelności, a teraz się chwalą, że posprzątali. w 2015r poprzednia władza zlikwidowała hurtownie, a nie Wy.

  Odpowiedz
 • Kpina (2019-08-02 23:02) Zgłoś naruszenie 44

  O skandalu słyszałem wtedy kiedy komornicy w pośpiechu robili rozdzielność majątkową albo przepisywali majątki na rodzinę, żeby nie mieli co wpisywać w oświadczenia majątkowe. Później czytam w oświadczeniu, że komornik spłaca kredyt hipoteczny, ale nie jest właścicielem żadnej nieruchomości.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Pracownik kancelarii(2019-08-05 09:45) Zgłoś naruszenie 30

  Jasne. Stabilna sytuacja kadrowa. Prawda wygląda inaczej. Z kancelarii zwolnili się pracownicy lub sami zostali zwolnieni ze względu na sytuację finansową, która już daje się we znaki od tego roku. 2018 rok był bardzo dobry i te oświadczenia majątkowe można między bajki włożyć w tym roku. Pracownicy robią za trzech a sędziowie poganiają ich mając trzy wokandy w tygodniu. Na stanowiska komornika sądowego powoływani są asesorzy po dwóch latach praktyki, którzy są bardzo kiepscy merytorycznie. Nawet konkursy na stanowiska komornicze wygrywają miernoty. Słyszy się o dziwnych powołaniach jakby po koleżeńsku ( Niektóre wygrane są zastanawiające ). Nikt nie sprawdza tej wiedzy na egzaminie ustnym, Nikt nie sprawdza wiedzy podczas konkursu. Wygrywają osoby, które zdawały w okresie przychylnego egzaminu komorniczego na pięć z osobami, które co prawda miały kiedyś 4 z egzaminu lub ocenami punktowymi ( nie do ogarnięcia w ministerstwie ), ale przez dwa lata do nawet dziesięciu skoczyły wiedzą prawniczą o trzy dekady. Nie zamieniając nawet jednego zdania z kandydatami w decyzjach ministerstwo wypisuje, że ten a ten ma większą wiedzę prawniczą. Ci którzy znają kandydatów pękają ze śmiechu. Przecież wystarczy jakoś przeanalizować czynności wprost z akt spraw - uzasadnień - tak jak u kandydatów na stanowisko Sędziego, np. dodatkowo pozwolić wypowiedzieć się na temat skomplikowanych zagadnień prawnych. Po dwóch zdaniach można ocenić przygotowanie kandydata. Obserwując poziom obecnych aplikantów i asesorów nie wiem czy te komorniki po technikum nie były lepsze. To co robi obecnie ministerstwo odbije się taką czkawką, że afera będzie gonić aferę. Jeden przypadek - nie do końca dobrze oceniony - z ciągnikiem sąsiada to będą czasami wspominanymi z nostalgią. I najbardziej zadziwiające umiejętności piszących decyzje oceny wiedzy prawniczej kandydata i jego przygotowania do wykonywania zawodu komornika na podstawie trzech kartek papieru dołączonych do wniosku o powołanie. Egzaminy były pisane w różnym czasie a wiedza to jest stała od egzaminu do powołania. Ale cuda zdarzają się tylko w urzędach. Pora zmienić procedurę naboru. U lekarzy nikomu nie przeszkadza, że lekarz zdał LEP i studia żeby sprawdzić jego wiedzę przed specjalizacją i po niej. Jak można dopuścić kogoś do wykonywania zawodu - i to tak trudnego bez procedury konkursowej. Obecny system jest niewydolny.... i głupi. Każdy pracownik kancelarii wam to podpowie. Wystarczy zapytać.

  Odpowiedz
 • xtc(2019-07-31 16:02) Zgłoś naruszenie 30

  Bajki i propaganda sukcesu.

  Odpowiedz
 • Qba(2019-08-06 00:38) Zgłoś naruszenie 10

  Z punktu widzenia komornika bez szemranego układu z wierzycielami i pracującego głównie w rewirze - jest dużo lepiej. Trafne było zdjęcie ze "ściągalnych" dłużników podatku na windykację (bo jak inaczej nazwać 15% opłatę która finansowała darmową egzekucję dla sekuryku?).

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane