statystyki

Zbliża się kres domokrążców w sprzedaży energii

autor: Julita Żylińska27.01.2020, 08:44; Aktualizacja: 27.01.2020, 08:44
Rząd wrócił w nowej kadencji z projektem nowelizacji prawa energetycznego. Jest ona głównie związana z wdrożeniem unijnych wytycznych dotyczących przyznawania zdolności przesyłowych, a także z wprowadzaniem systemu inteligentnych liczników od 2028 r.

Rząd wrócił w nowej kadencji z projektem nowelizacji prawa energetycznego. Jest ona głównie związana z wdrożeniem unijnych wytycznych dotyczących przyznawania zdolności przesyłowych, a także z wprowadzaniem systemu inteligentnych liczników od 2028 r.źródło: ShutterStock

Rząd wrócił w nowej kadencji z projektem nowelizacji prawa energetycznego. Jest ona głównie związana z wdrożeniem unijnych wytycznych dotyczących przyznawania zdolności przesyłowych, a także z wprowadzaniem systemu inteligentnych liczników od 2028 r. Ale jest też parę innych, ważnych dla konsumentów zmian.

Po pierwsze, w związku z oszustwami planuje się zakaz sprzedaży paliw gazowych i energii elektrycznej w systemie bezpośredniej akwizycji.

„Wprowadzono środki mające na celu przeciwdziałanie nieuczciwym praktykom niektórych sprzedawców, wprowadzając zakaz zawierania umów sprzedaży paliw gazowych i energii elektrycznej poza lokalem przedsiębiorstwa” – czytamy w opisie projektu w wykazie prac legislacyjnych rządu.

Problem oszustw w tej formule sprzedaży kilkukrotnie sygnalizował prezes Urzędu Regulacji Energetyki. Jak uzasadniono w projekcie ustawy z zeszłego roku (aktualny projekt nie został dołączony), ze skarg odbiorców wynika, że akwizytorzy dopuszczają się niedozwolonych praktyk. Na przykład nie podają odbiorcom nazwy sprzedawcy lub wprowadzają ich w błąd co do tej nazwy. Bywa, że przekonują klientów o obowiązku podpisywania nowych umów czy aneksów i podają nieprawdziwe przyczyny tego obowiązku. Ofiarami nieuczciwych handlowców często padają osoby starsze, które zawierają przez to niekorzystne dla siebie umowy. Do URE wpływa rocznie ok. 5 tys. zgłoszeń odbiorców dotyczących nieprawidłowych praktyk przedsiębiorstw energetycznych, z czego większość dotyczy sprzedaży bezpośredniej.


Pozostało 77% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane