statystyki

Zbliża się kres domokrążców w sprzedaży energii

autor: Julita Żylińska27.01.2020, 08:44; Aktualizacja: 27.01.2020, 08:44
Rząd wrócił w nowej kadencji z projektem nowelizacji prawa energetycznego. Jest ona głównie związana z wdrożeniem unijnych wytycznych dotyczących przyznawania zdolności przesyłowych, a także z wprowadzaniem systemu inteligentnych liczników od 2028 r.

Rząd wrócił w nowej kadencji z projektem nowelizacji prawa energetycznego. Jest ona głównie związana z wdrożeniem unijnych wytycznych dotyczących przyznawania zdolności przesyłowych, a także z wprowadzaniem systemu inteligentnych liczników od 2028 r.źródło: ShutterStock

Rząd wrócił w nowej kadencji z projektem nowelizacji prawa energetycznego. Jest ona głównie związana z wdrożeniem unijnych wytycznych dotyczących przyznawania zdolności przesyłowych, a także z wprowadzaniem systemu inteligentnych liczników od 2028 r. Ale jest też parę innych, ważnych dla konsumentów zmian.

Po pierwsze, w związku z oszustwami planuje się zakaz sprzedaży paliw gazowych i energii elektrycznej w systemie bezpośredniej akwizycji.

„Wprowadzono środki mające na celu przeciwdziałanie nieuczciwym praktykom niektórych sprzedawców, wprowadzając zakaz zawierania umów sprzedaży paliw gazowych i energii elektrycznej poza lokalem przedsiębiorstwa” – czytamy w opisie projektu w wykazie prac legislacyjnych rządu.

Problem oszustw w tej formule sprzedaży kilkukrotnie sygnalizował prezes Urzędu Regulacji Energetyki. Jak uzasadniono w projekcie ustawy z zeszłego roku (aktualny projekt nie został dołączony), ze skarg odbiorców wynika, że akwizytorzy dopuszczają się niedozwolonych praktyk. Na przykład nie podają odbiorcom nazwy sprzedawcy lub wprowadzają ich w błąd co do tej nazwy. Bywa, że przekonują klientów o obowiązku podpisywania nowych umów czy aneksów i podają nieprawdziwe przyczyny tego obowiązku. Ofiarami nieuczciwych handlowców często padają osoby starsze, które zawierają przez to niekorzystne dla siebie umowy. Do URE wpływa rocznie ok. 5 tys. zgłoszeń odbiorców dotyczących nieprawidłowych praktyk przedsiębiorstw energetycznych, z czego większość dotyczy sprzedaży bezpośredniej.


Pozostało jeszcze 77% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane