statystyki

Rozłam ustrojowy. Uchwała SN dzieli trzecią władzę

autor: Małgorzata Kryszkiewicz, Grzegorz Osiecki24.01.2020, 08:34; Aktualizacja: 24.01.2020, 08:34
Rozstrzygnięcie SN ma bezpośrednie konsekwencje tylko dla Izby Dyscyplinarnej SN. Uznano bowiem, że nie jest ona sądem, a w związku z tym całe jej orzecznictwo – nawet wyroki, które zapadły przed czwartkową uchwałą – nadaje się do kosza.

Rozstrzygnięcie SN ma bezpośrednie konsekwencje tylko dla Izby Dyscyplinarnej SN. Uznano bowiem, że nie jest ona sądem, a w związku z tym całe jej orzecznictwo – nawet wyroki, które zapadły przed czwartkową uchwałą – nadaje się do kosza.źródło: PAP
autor zdjęcia: Piotr Nowak

Sąd Najwyższy zakwestionował w czwartek udział w składach orzekających sędziów wybranych przez nową KRS. Ale jak zaznaczył, zasada ta nie działa wstecz. „Nienależyta obsada albo sprzeczność z przepisami prawa zachodzi, gdy w składzie sądu bierze udział osoba wskazana przez nową KRS” – tak brzmiał najważniejszy fragment uchwały.

– Chodzi o to, by na przyszłość od dzisiejszego dnia, gdy dojdzie do wydania orzeczenia, istniał mechanizm sprawdzenia, czy to orzeczenie na pewno może zapaść w takich warunkach, że może być sprawiedliwe. Sądy, które przestają być sądami niezależnymi i bezstronnymi, nie wiadomo, po co są – uzasadniał uchwałę Włodzimierz Wróbel, sędzia sprawozdawca. Nie dotyczy ona jednak orzeczeń, które zapadły przed wczorajszym rozstrzygnięciem SN – co zapobiegnie wywróceniu wyroków, w których wydaniu brali udział sędziowie wskazani przez nową KRS. Sędzia Wróbel przyznał, że nie ma złudzeń, iż uchwałą SN da się zlikwidować zamieszanie i niepewność, wywołane przez zmianę sposobu powoływania członków Krajowej Rady Sądownictwa. – Możemy jedynie próbować kontrolować chaos – tłumaczył sędzia. I dodał, że obecną sytuację może naprawić tylko ustawodawca.

Magazyn. 24 stycznia 2020. Okładka

Magazyn. 24 stycznia 2020. Okładka

źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Za przyjęciem takiego rozstrzygnięcia przemawiało według SN przede wszystkim to, że obecna KRS nie jest niezależna. – Organ, który miał gwarantować pozapartyjny dobór sędziów, został zepsuty, dziś nie mamy pewności, kto został sędzią, czy to ci najlepsi z najlepszych. A próby weryfikacji tego mechanizmu kończą się represjami – podkreślał Wróbel. Jednocześnie zaznaczył, że taka kontrola jest konieczna, bo wymaga jej od nas unijny Trybunał Sprawiedliwości. – Musimy to robić, jeżeli chcemy być w UE – mówił sędzia sprawozdawca.

Rozstrzygnięcie SN ma bezpośrednie konsekwencje tylko dla Izby Dyscyplinarnej SN. Uznano bowiem, że nie jest ona sądem, a w związku z tym całe jej orzecznictwo – nawet wyroki, które zapadły przed czwartkową uchwałą – nadaje się do kosza.

Obóz rządzący wyraził oburzenie decyzją SN, bo podważa ona udział sędziów wskazanych przez nową KRS w składach orzekających i praktycznie wygasza Izbę Dyscyplinarną. Ministerstwo Sprawiedliwości błyskawicznie wydało komunikat, że uchwała jest z mocy prawa nieważna i jako taka nie wywołuje skutków prawnych. Podobne stanowisko zajęła kancelaria prezydenta Andrzeja Dudy. – Sąd Najwyższy nie jest uprawniony do wypowiadania się, gdy toczy się spór kompetencyjny przed Trybunałem Konstytucyjnym. To ewidentne naruszenie przepisów ustawy – mówi DGP Paweł Mucha, prezydencki minister.


Pozostało jeszcze 64% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020

Polecane

Reklama

Komentarze (23)

 • czytelnik(2020-01-24 09:18) Zgłoś naruszenie 4949

  uspokoi się jak ta naburmuszona Gersdrof odejdzie w stan spoczuynku, oby wytrzyać do 30,04,, i to babsko twierdzi, że nie ma demokracj iw Polsce

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • KON-STY-TU-CJA(2020-01-24 10:48) Zgłoś naruszenie 3929

  Nie pomogła Targowica, to tym bardziej bezprawna opinia części SN. TK rozstrzygnie o kompetencjach.

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • drwal(2020-01-24 11:21) Zgłoś naruszenie 3523

  Patrząc na te twarze SN w krótkiej migawce telewizyjnej, widzimy wiekowe twarze rodem z PRLu..To co uczynili sędziowie na wczorajszej naradzie sędziowskiej kasty jest niczym innym jak świadomym, celowo zaplanowanym niszczeniem zarządzania i struktur państwa w imię obrony nienależnych praw i przywilejów. Zamiast stać na straży porządku prawnego, sami ten porządek niszczą. Taka postawa winna skutkować natychmiastowym postawieniem ich w liczbie 54 osób przed Izbą Dyscyplinarną, zdjęciem z urzędu,wydaleniem z zawodu i pozostawieniem z emeryturą średnią krajową.

  Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
 • T1000(2020-01-24 08:48) Zgłoś naruszenie 3222

  Przestańcie szczuć!!!

  Odpowiedz
 • xyz(2020-01-24 09:26) Zgłoś naruszenie 2821

  W najbliższym czasie czeka nas zmiana pokoleniowa w sądownictwie. Do sądów rejonowych zostanie powołanych na stanowisko sędziego kilka set referendarzy, sekretarzy. Przyjmą powołanie przez prezydenta bez najmniejszego zastanowienia. Aktualnie mają największą szansę zostania sędziami.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • echo(2020-01-24 10:14) Zgłoś naruszenie 2729

  Wyrok TSUE zezwolił na badanie poziomu niezależności sędziów, ale jednoznacznie stwierdził że już powołani przez prezydenta sędziowie są w pełni legalni. Uchwała SN ograniczająca prawa kilkuset w pełni legalnych sędziów, gwałci ten wyrok.

  Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
 • Opqnz (2020-01-24 13:17) Zgłoś naruszenie 218

  Ale z jaką dumą siedzieli, jaką satysfakcją ... sędziowie SN hahaha

  Odpowiedz
 • Mmmm(2020-01-24 12:37) Zgłoś naruszenie 2015

  To jest tak głupie, że aż trudno uwierzyć. To znaczy co, wdg SN ci sędziowie do wczoraj sądzili ok, a niech im tam..., od dzisiaj już nie, bo się p. Gersdorf et consortes tak podoba? To ja mówię, że p. Gersdorf mi się też nie podoba, w związku z tym od jutra nie uznaję kk, kc i kp. Nie, bo nie. I niech mnie ktoś przekona, że muszę, skoro uważam całe to towarzystwo za jeden wielki cyrk. I skoro oni mają w nosie porządek konstytucyjny i podział uprawmień, to co ja maluczki dopiero. A ryki o upolitycznieniu, konieczności zmian itp itd niech sobie wsadzą, bo przez dziesięciolecia palcem w bucie nie kiwnęli, żeby coś naprawić.

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • zenek(2020-01-24 12:06) Zgłoś naruszenie 1211

  Chodzi o to, by na przyszłość od dzisiejszego dnia"!!!-czyli orzeczenia wcześniejsze sędziów ważne??-a ,w mordę, konstytucja!!która czasu orzekania,obecne,wcześniejsze, nie zna,co to za buble prawne

  Odpowiedz
 • ja(2020-01-25 09:29) Zgłoś naruszenie 01

  O co chodzi...?

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane