statystyki

Pięć lat więzienia za śmiertelne pobicie. Kara rażąco niska czy typowa?

autor: Patryk Szulc25.01.2020, 07:00
prawo, Temida, sąd, wyrok, orzeczenie, sądownictwo

Jak orzekają sądy w takich sprawach? Na przykład Sąd Apelacyjny we Wrocławiu w wyroku z 8 lipca 2013 r. (sygn. akt II Aka 168/18) utrzymał w mocy orzeczenie sądu I instancji skazujące dwie osoby na kary 6 i 7 lat pozbawienia wolności za pobicie ze skutkiem śmiertelnymźródło: ShutterStock

Czy pięć lat pozbawienia wolności za pobicie, w wyniku którego doszło do śmierci ofiary, to wyrok kontrowersyjny, jak chce minister, czy standard?

P od koniec grudnia Sąd Okręgowy w Zamościu skazał dwóch sprawców pobicia ze skutkiem śmiertelnym na kary 4 i 5 lat pozbawienia wolności. Niespełna rok wcześniej, w styczniu 2019 r., mieli oni skatować ofiarę z użyciem tępego narzędzia. 38-letni Henryk T. był bity po całym ciele – w tym wielokrotnie po głowie. Doznał m.in. pęknięcia czaszki, licznych wylewów i obrzęku mózgu. Wszystko działo się na oczach partnerki i dzieci ofiary. Powód? Przejeżdżając samochodem, mężczyzna ochlapał jednego ze sprawców i jego dziewczynę błotem.

Pobicie ze skutkiem śmiertelnym, czyli posługując się terminologią kodeksową – udział w pobiciu, którego następstwem jest śmierć człowieka, to czyn kwalifikowany z art. 158 par. 3 kodeksu karnego. Zagrożenie karą mieści się w przedziale od roku do 10 lat pozbawienia wolności.

Poczucie sprawiedliwości…

Orzeczone przez sąd w Zamościu kary nie przekraczają połowy maksymalnego jej wymiaru. 21-letni Patryk H. usłyszał wyrok 5 lat, a 31-letni Paweł S. 4 lat pozbawienia wolności. Dodatkowo obaj mają wypłacić czwórce dzieci Henryka T. po 50 tys. zł zadośćuczynienia. Przy ustalaniu wymiaru kary sąd uwzględnił to, że sprawcy wyrazili skruchę. Zbigniew Ziobro stwierdził, że kara ta jest rażąco niska i sprzeczna z elementarnym poczuciem sprawiedliwości. Polecił też analizę, czy ewentualna apelacja prokuratury od wyroku nie powinna dążyć do zmiany kwalifikacji prawnej czynu na zabójstwo z zamiarem ewentualnym.


Pozostało 81% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (21)

  • Asia (2020-01-25 10:39) Zgłoś naruszenie 414

    Ja się po czymś takim zupełnie nie dziwię że ludzie nie chcą bronić sędziów wychodząc na ulicę - amoralne to chyba za zabicie psa że szczególnym okrucieństwem jest teraz kilka lat a tu dzieci były świadkiem jak umiera ich ojciec

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • fakty(2020-01-25 15:02) Zgłoś naruszenie 325

    "Wielokrotnie mówiłem, że wymiar sprawiedliwości, łącznie z prokuraturą trzeba zaorać i zbudować od nowa. Nie zmieni się obecnej mentalności sędziów i prokuratorów. Oni są nauczeni bezkarności" - te ostre słowa padły z ust posła Kukiz15, Jerzego Jachiniaka w programie "Woronicza 17". Wymiar sprawiedliwości, ten, który wciąż mamy, jest żywcem przeniesiony z PRL, a stworzony prze NKWD. Dopóki sędziowie i prokuratorzy nie będą odpowiadać za bezprawie i z hukiem wylatywać z lądowaniem za kratkami, to nic się nie zmieni.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • 🕊(2020-01-25 10:31) Zgłoś naruszenie 289

    Prawo w wydaniu ZUPEŁNIE NADZWYCZAJNEJ KASTY !!

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • dixi(2020-01-25 20:21) Zgłoś naruszenie 272

    Pobicie byłoby wtedy, gdyby doszło do bójki na pięści, albo obaj przeciwnicy dysponowaliby podobnymi narzędziami, a jeden z przeciwników uzyskał przewagę. Jeśli okłada się kogoś tępym narzędziem po głowie - to jest zwyczaje zabójstwo, niewiele różniące się od wbicia mu noża.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • abcd(2020-01-25 16:30) Zgłoś naruszenie 246

    Krótka historia o pogardzie i godności Społeczeństwo, które godzi się na usunięcie kary śmierci z kodeksu karnego, okazuje pogardę ofiarom, bowiem stawia życie mordercy ponad życie ofiary, a jednocześnie wysyła czytelny komunikat do przestępców: możesz zabijać, twoje życie jest bezpieczne, a my jesteśmy bezsilni. Likwidując karę śmierci społeczeństwo samo siebie pozbawia godności, bowiem jest to również komunikat do wszystkich obywateli: od teraz nie dzielimy już ludzi na dobrych i złych, ale dzielimy na martwych i żywych. Czytaj "Krótkie historie o zabijaniu" na "henryk dabrowski pl"

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • abcd(2020-01-25 16:22) Zgłoś naruszenie 116

    Wyszukaj w sieci: "Brak kary śmierci w kodeksie karnym jest pogardą dla ofiar"

    Odpowiedz
  • cd(2020-01-25 17:50) Zgłoś naruszenie 112

    Czy niezależność, to bezkarność?

    Odpowiedz
  • Pobicie ?????!!!!!!(2020-01-26 12:14) Zgłoś naruszenie 110

    Pobicie wg polskiego Sądu to - np. 40 pchnięć nożem w serce, albo roztrzaskanie czaszki stalowym prętem....wg Sądu to to samo co szturchnięcie w ramię.

    Odpowiedz
  • Jak chcesz kogoś Zabić(2020-01-26 12:17) Zgłoś naruszenie 111

    To go pobij w głowę albo zasztyletuj....tylko utrzymuj, że to bójka i jesteś w zasadzie wolny po 2 latach za sprawowanie

    Odpowiedz
  • OTUA(2020-01-26 10:01) Zgłoś naruszenie 84

    Według komuszej konstytucji suweren ma władzę zwierzchnią nad wszystkim. No ale rodzi się proste pytanie, jaką władzę zwierzchnią nad władzą sądowniczą ma suweren. Okazuje się, że żadną.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • 1234(2020-01-27 07:05) Zgłoś naruszenie 42

    Zamiast czepiać się sędziego, może by się zastanówcie dlaczego prokurator zakwalifikował to zdarzenie jako pobicie a nie zabójstwo?

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Ad 1234(2020-01-27 14:30) Zgłoś naruszenie 31

    Sąd może zmienić kwalifikacje czynu, nie musi trzymać się kwalifikacji prokuratora

    Odpowiedz